30 stycznia 1821 roku Łódź została wpisana na listę osad fabrycznych

30 stycznia 1821 roku Łódź została wpisana na listę osad fabrycznych, przeznaczonych dla tzw. fabrykantów (sukienników, tkaczy, prządków).

To jedna z najważniejszych dat w historii miasta. Poprzedziło ją zarządzenie Namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka, który 18 września 1820 roku ogłosił powstanie osad fabrycznych na terenie miast rządowych. Ten modernizacyjny dekret stworzył warunki rozwoju przemysłu włókienniczego na terenie Królestwa Polskiego a Łódź zaczęła rosnąć w amerykańskim tempie. Od początku  XIX wieku do początku XX wieku ludność Łodzi wzrosła 1000 razy (z 600 do 600 000 mieszkańców). 

200 lat Łodzi Przemysłowej - Kronika Miasta Łodzi

  • Kronika Miasta Łodzi - 200 lat Łodzi Przemysłowej "Jeszcze jesienią 1820 r. nic nie wskazywało na to, że zagubione lasach niewielkie miasteczko, liczące niespełna 800 mieszkańców trudniących się głównie rolnictwem, stanie się znacznym, a z upływem lat największym w Polsce ośrodkiem przemysłu włókienniczego (...)". Pobierz jubileuszową Kronikę Miasta Łodzi i przeczytaj, jak to się stało, że niewielka miejscowość nad Łódką stała się największą włókienniczą potęgą naszej części Europy 4 MB
Kontakt