Łódź jest miastem osobliwym. Choć prawa miejskie uzyskała już w 1423 roku z rąk króla Władysława Jagiełły, to tak naprawdę zbudowana została dopiero w XIX wieku przez przedstawicieli czterech narodów – Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan. Przez ponad stulecie łodzianie, mający różne kulturowe i religijne korzenie, wspólnymi siłami budowali swoją „ziemię obiecaną”. Wielokulturowa ciągłość Łodzi została przerwana przez II wojnę światową, choć miasto do dziś zachowało wyraźne ślady swojej tożsamości.

Historia Łodzi

Aktualności i ciekawostki

Rocznica śmierci Ryszarda Wyrzykowskiego. To on stworzył "Klub Pana Rysia"

agr

24 kwietnia 2003 r. zmarł w Łodzi Ryszard Wyrzykowski (znany również jako Pan Rysio) – podróżnik, scenarzysta, operator i reżyser, twórca filmów przyrodniczych, uczestnik wypraw polarnych. więcej

Fot: P. Wacławiak, UMŁ.

Czy misja naprawdę stracona? 110 rocznica urodzin Jana Karskiego.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Wiązanki w barwach miasta Łodzi oraz biało-czerwone spoczęły na pomniku w Parku Ocalałych. W 2024 r. wypada 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, znanego z… więcej

Reżyser "Na każdy temat". Rocznica śmierci Witolda Orzechowskiego

agr

22 kwietnia 2022 roku zmarł w Warszawie Witold Orzechowski – reżyser filmowy i telewizyjny oraz scenarzysta. więcej

Do poczytania - historia Łodzi w pigułce:

• Narodziny Miasta Biblioteka Kroniki Miasta Łodzi. Numer wydany z okazji 595 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich.