W 1820 r.. Rajmund Rembieliński, prezes Komisji Województwa Łódzkiego rozpoczął wizytację niewielkiego miasteczka Łódź i okolic. Celem było rozpoznanie warunków pod tworzenie osad przemysłowych.
W swoim raporcie Rajmund Rembieliński wymienił atuty tego terenu, takie jak:
- duży, niezagospodarowany obszar,
- liczne rzeczki, które mogły służyć transportowi i wspierać fabryki energią wody,
- młyny nadające się do przebudowy dla potrzeb przemysłu,
- lasy zasobne w pożądany surowiec: drewno!
- położenie komunikacyjne przy trakcie piotrkowskim.
Rajmund Rembieliński w 1820 r. osobiście wyznaczył miejsce na rynek nowej osady oraz określił kierunek przyszłych ulic. W 1823 r. geometra Filip de Viebig stworzył projekt Nowego Miasta, który uważany jest za dzieło wybitne.
- Centrum stanowił rynek, o oryginalnym ośmiobocznym kształcie (dzisiejszy Plac Wolności).
- Na planie znalazły się ulice, które istnieją do dziś: Północna, Zachodnia, Wschodnia, Południowa (dziś Rewolucji 1905 r.).
- Przewidziano miejsce na cegielnię rządową (dzisiejsza ul. Jaracza).
- Granica wschodnia biegła w śladzie dzisiejszej ulicy Uniwersyteckiej - charakterystycznym skosem.
W Nowym Mieście zaczęły powstawać zakłady rękodzielnicze, połączone z domami mieszkalnymi. Typowe „domki tkaczy” są to domy parterowe, prostokątne, z masywnymi dachami. W Łodzi zobaczyć możemy je w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Sień dzieliła wnętrze na warsztat i mieszkanie majstra wraz z kuchnią. W warsztacie stały zwykle dwa lub trzy krosna oraz urządzenia pomocnicze przy tkaniu przędzy. Pomieszczenia musiały być jasne, stąd charakterystyczne duże okna w domach.
W 1824 r. na południe od Nowego Miasta powstała nowa osada - Łódka, w dolinie rzeki Jasień.
Była pierwszą i największą w Królestwie Polskim osadą wyspecjalizowaną w produkcji lnianej i bawełnianej. Sukces zapewniła bliskość rzeki, będącej podstawowym źródłem energii.
Produkcja przeniesiona została z domów do zmechanizowanych zakładów. Zaczęły powstawać pierwsze fabryki.
Obie osady połączył trakt piotrkowski, który zaczął funkcjonować pod nazwą ul. Piotrkowska.
W ciągu 10 lat liczba mieszkańców zwiększyła się z kilkuset do ponad 4 tysięcy w 1830 r. , a do końca XIX wieku do 300 tysięcy.
Łódź stała się „ziemią obiecaną”, perspektywa pracy w przemyśle przyciągała tysiące osadników, także z Niemiec. Narodziły się „magnackie fortuny królów bawełny” – Scheiblera, Poznańskiego, Geyera.
Charakterystycznym elementem pejzażu stała się rezydencja fabrykanta (pałac fabrykancki) oraz położona tuż obok fabryka.
Powstawały też rozległe osiedla dla robotników ze sklepami, szkołami, strażą pożarną. Przykładem takiego osiedla jest zbudowany przez Karola Scheiblera „Księży Młyn”.
W 2020 upływa 200 lat odkąd Rajmund Rembieliński rozpoznał potencjał fabryczny niewielkiego miasteczka Łódź. Na pomniku nosi strój do jazdy konnej i wspiera się na wielkim cyrklu. To symbole nieustającej „pracy w terenie” i oddania Łodzi, z którą urbanista był bardzo związany.