W planach

Ażurowa kamienica przy Piotrkowskiej

Przy ul. Piotrkowskiej, w miejscu po wyburzonym Horteksie stanie ażurowa kamienica z tarasami widokowymi. To będzie jedyny taki budynek w Łodzi i jeden z niewielu na świecie. Projekt powstał w Biurze Architekta Miasta.

Inwestycja zostanie połączona z przebudową samego pasażu Schillera. Będzie to zamówienie dodatkowe do zaplanowanej wcześniej modernizacji pasażu, w którym przybędzie zieleni, starą fontannę zastąpi nowa, nie zabraknie ławek, nowego oświetlenia i nowej posadzki.

Projekt ażurowej kamienicy przygotował Marek Janiak, Architekt Miasta, a inspiracją była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim. Zaproponowana wtedy idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale teraz pojawiła się taka możliwość w pasażu Schillera, w miejscu po wyburzonym Horteksie.

Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter oraz trzy tarasy widokowe.

Przebudowa pasażu z budową kamienicy rozpocznie się w 2022 roku.

Kontakt