Odessa

2004 


Rok 2004 został ogłoszony przez Prezydentów Polski i Ukrainy Rokiem Polskim na Ukrainie. Był to również rok 210 rocznicy powstania miasta Odessy. Dlatego oprócz Festiwalu Filmów Polskich, tradycyjnie otwierającego Święto Miasta Odessy, odbyły się Wystawa polskiego plakatu filmowego i koncert łódzkiego „Quartetu Rubinsteina". W skład oficjalnej delegacji Łodzi wchodzili: Wiceprezydent Miasta Karol Chądzyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Pawłowski.

2006 

15-17.06.2006 r. 

Do Odessy z misją gospodarczą udali się łódzcy samorządowcy. Podczas wizyty spotkali się m.in. z Wicemerem Odessy, biskupem Diecezji Odessko-Symferopolskiej, tamtejszą Polonią i studentami polonistyki uczącymi się w Odessie.

Wrzesień 2006 r. 

W obchodach Święta Miasta Odessy uczestniczyli Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz przewodniczący rady miejskiej Marian Papis. Od 2 do 8 września w Odessie odbywał się VII Festiwal Filmów Polskich, podczas którego mieszkańcy miasta mogli obejrzeć najlepsze, wyróżnione na międzynarodowych festiwalach polskie filmy. Pokaz został organizowany przez Urząd Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii i Konsulat RP w Odessie, a jego honorowym gościem był reżyser Krzysztof Zanussi. Z polską delegacją spotkał się Mer Odessy Edward Gurwicz.

3.11.2006 r. 

Kierownik Wydziału Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Odessy, Pani Oksana Szynkaruk, uczestniczyła w uroczystym wręczeniu Honorowej Flagi Rady Europy dla miasta Łodzi. To ważne wyróżnienie zostało przyznane przez Radę Europy za działania miasta Łodzi na rzecz europejskiej współpracy i solidarności. W Biurze Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ zastały omówione propozycji wspólnych przedsięwzięć z dziedziny kultury, edukacji, sportu i nauki na następny rok.

24-28.11.2006 r. 

W zjeździe Dziennikarzy Miast Partnerskich uczestniczyli Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Odessy, dziennikarze z odesskiej telewizji i prasy.

2007 

czerwiec 2007 r. 

Urząd Miasta Łodzi włączył się w organizację Europejskiego Dnia Sąsiada w Odessie.

24-26.08.2007 r.

Drużyna piłkarzy z Odessy wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju w piłce nożnej.

21-22.10.2007 r.

Łódź odwiedził Teatr „Maski" z Odessy ze swoim spektaklem „Atak Klaunów".

05.11.2007 r.

Ambasador Ukrainy, Pan Oleksandr Motsyk, spotkał się z Pierwszym Wiceprezydentem Miasta Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim.

2008 

01-04.09.2008 r.

Oficjalna delegacja z Urzędu Miasta Łodzi uczestniczyła w obchodach Święta Odessy, podczas których odbył się IX Festiwal Filmów Polskich w Odessie.

2009 

Maj 2009 r.

W Łodzi gościły laureatki konkursu „Co wiem o Polsce". Trzy młode mieszkanki Odessy wzięły udział w warsztatach artystycznych w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, bawiły się wspólnie z łodzianami w czasie Święta Łodzi, zwiedziły łódzkie muzea w czasie Nocy Muzeów. Spotkały się również z wiceprezydent Łodzi Haliną Rosiak.

26-29.08.2009 r.

Mer Miasta Odessy, Pan Edward Gurwicz, wraz z 5-osobową delegacją z Urzędu Miasta Odessy uczestniczył w uroczystych obchodach 65-rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto.

31.08-04.09.2009 r.

Delegacja Miasta Łodzi wzięła udział w 215 rocznicy Miasta Odessy

31.08-07.09.2009 r.

W Odessie odbył się X Festiwal Filmów Polskich, organizowany przez Urząd Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

2010 

24-29.06.2010 r.

Grupa 6 uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o Polsce, organizowanym przez Konsulat Polski w Odessie, na zaproszenie Urzędu Miasta Łodzi gościło w Łodzi i uczestniczyło w III Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Łodzi organizowanym przez Agencję Impresaryjną IGO-ART i Urząd Miasta Łodzi.

01-03.09.2010 r.

Łódzka delegacja wzięła udział w 216 rocznicy Święta Miasta Odessy

31.08-08.09.2010 r.

XI Festiwal Nowego Kina Polskiego w Odessie, promującego Miasto Łódź jako ośrodek sztuki filmowej.

2011

5-11.12.2011 r. 

W Łodzi gościli dziennikarze z Odessy

21-22.03.2011 r.

W siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbyły się dwudniowe warsztaty dla miast partnerskich Łodzi. Wzięły w nich udział delegacje z Odessy, Lwowa, Kaliningradu oraz Iwanowa. Delegaci brali udział w seminariach, dotyczących idei działalności poszczególnych instytucji europejskich oraz możliwości pozyskania środków finansowych na inicjatywy unijne. Przedstwaiciele miast partnerskich spotkali się również z Ambasadorem Ukrainy w Królestwie Belgii, Ihorem Dolhovem, Ambasadorem RP w Królestwie Belgii, Sławomir Czarlewski oraz z Ministrem Jackiem Saryuszem-Wolskim - członkiem zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwo Wschodnie Euronest w Parlamencie Europejskim.

Na zakończenie wizyty goście uczestniczyli w Klubie Łodzian czyli spotkaniu łodzian pracujących w instytucjach europejskich w Brukseli.

30.06.-03.07.2011 r.

Delegacja z Łodzi, w skład której wchodzili m.in. Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski, wzięła udział w obchodach Dni Polskich w Odessie, związanych z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Delegaci wzięli uczestniczyli m.in. spotkaniu z Wicemerem oraz Wicedyrektorem Wydziału Współpracy Międzynarodowej Miasta Odessy, otwarciu wystawy o Łodzi w Muzeum Literatury. W ramach wyjazdu został również zrealizowany projekt „SE-MA-FOR On Tour - Oscarowa animacja z Łodzi w Odessie": w Odessie odbył się przegląd najnowszych filmów lalkowych. 


17-19.07.2011 r.
Wymiana dobrych praktyk w zakresie ochrony zdrowia

- do Łodzi z wizytą studyjną przyjechali Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Odessy, Sergiej Kalinczuk i jego zastępca Wiaczesław Polasnyj. Delegacja z Odessy spotkała się z Wiceprezydentem Miasta Krzysztofem Piątkowskim i w ramach zapoznawania się z funkcjonowaniem miejskich placówek ochrony zdrowia odwiedziła m.in. III Szpital Miejski im. K. Jonschera, Centrum Służby Rodzinie i MOPiTU.


1 - 7.09.2011 r. - Panorama kina polskiego w Odessie


Nieprzerwanie od 2000 r., zawsze w pierwszej dekadzie września i zawsze z pomocą Muzeum Kinematografii w Łodzi, mieszkańcy Odessy na Ukrainie mają okazję zobaczyć najnowsze polskie filmy. Specjalną okazją do tych prezentacji jest święto Odessy, obchodzone w dniach 1 i 2 września; w tym roku będzie to już 217. rocznica od założenia miasta. Pokazy filmów polskich są szczególnego rodzaju podarunkiem, jaki Łódź ofiarowuje Odessie - miastu partnerskiemu.Tegoroczna prezentacja obejmuje tytuły ważne dla polskiej kinematografii, wyróżniane i nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach; kilka z nich ma istotne znaczenie dla tradycji Łodzi filmowej. Wśród tych będzie oczywiście „Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, wielka filmowa epopeja ukazującą początki wielkiej przemysłowej Łodzi z niezapomnianymi kreacjami Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna w roli lodzermenschów. Łódzkie korzenie ma też najnowszy film Ryszarda Brylskiego „Cudowne lato", w całości nakręcony w Łodzi i okolicach, a wyprodukowany przez Opus Film. Zostanie on pokazany na jednym seansie z „Balladą o ścinaniu drzewa", średniometrażowym debiucie Feriduna Erola z 1972 r. To z kolei absurdalna, trochę groteskowa komedia utrzymana w klimacie wczesnych obrazów Romana Polańskiego czy Marka Piwowskiego z udziałem popularnych niegdyś w Łodzi aktorów. Dla reżysera tego filmu, przedstawiciela silnego artystycznie (i nie tylko) klanu Erolów, prezentacja filmu w Odessie będzie jednocześnie podróżą sentymentalną szczególnego rodzaju: otóż ojciec reżysera, przez lata znany w Łodzi cukiernik, właściciel popularnej „Cukierni Tureckiej" przy ul. Pomorskiej, swoją zawodową karierę zaczynał właśnie w Odessie, skąd przyjechał do Polski jeszcze przed wojną.
Pozostałe tytuły to wyłącznie nowe produkcje z lat 2010/11: „Joanna" Feliksa Falka, „Chrzest" Marcina Wrony, „Kołysanka" Juliusza Machulskiego, „Erratum" Marka Lechkiego, „Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego i „Wojna żeńsko-męska" Łukasza Palkowskiego.
Przegląd, przygotowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, został zrealizowany przy udziale Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Konsulatu Generalnego RP w Odessie i kinoteatru „U-Cinema" w Odessie, będzie trwał od 1 do 7 września 2011 r.

Film zwiastujący XII Panoramę Kina Polskiego w Odessie >>>


25-28.10.2011 r. - I Forum Miast Partnerskich

Odessa >>>

Od 25 do 28 października w naszym mieście gościli przedstawiciele miast partnerskich Łodzi. Na konferencjach poświęconych zarządzaniu i promocji miast spotkali się burmistrzowie, merowie i urzędnicy zaprzyjaźnionych miast.
Na konferencji byli obecni goście z Rosji (mer Iwanowa - Wieczesław Swerczkow), Niemiec (burmistrz Stuttgartu Martin Schairer), Białorusi (delegacja stowarzyszenia Przedsiębiorców Naukowców ABC z Mińska), Ukrainy (przedstawiciele Lwowa i pierwszy zastępca mera Odessy, Sergiej Czernienko), Francji (delegacje z Lyonu i Lille), szwedzkiego miasta Orebro (Lars Molina, przewodniczący Rady Miasta Orebro), ale także z odległej Gruzji (Zakaria Darchiashvil, mer Rustawi) i z chińskiego Tianjin (Wang Zhiming, wicesekretarz generalny Zarządu Miasta Tianjin).
Obok merów i ich zastępców w Łodzi gościli urzędnicy odpowiedzialni za relacje zagraniczne, promocję, edukację, inwestycje komunalne, sport i kulturę.

- Chcę, by forum stało się cyklicznym wydarzeniem, które co roku będzie nas gromadzić, na którym będziemy wzajemnie uczyć się od siebie i podsumowywać kolejny rok pracy na rzecz naszych lokalnych społeczności - mówił podczas otwarcia forum wiceprezydent Łodzi Arkadiusz Banaszek.

Głównym punktem zjazdu była konferencja poświęcona zarządzaniu miastem i jego promocją. Spotkanie stało się platformą wymiany informacji i doświadczeń w tych dziedzinach. Specjalnie na to spotkanie przygotowano prezentację Łodzi w technice 3D, a Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą przedstawiło projekt „ Łódź - Miasto Przemysłów Kreatywnych".

W czasie wizyty miast partnerskich Łodzi zagranicznym gościom nie zabrakło także sposobności do wzięcia udziału w najważniejszym w tym okresie wydarzeniu, którym żyje nasze miasto. Byli oni obecni na uroczystej gali „ReAct" rozpoczynającej tegoroczny jesienny Fashion Week Fashion Philosophy Poland i na pierwszym w Łodzi pokazie słynnego projektanta Custo Barcelony. Goście zwiedzili również Łódź i poznali realizowane przez nas projekty, z EC-1 i Art- Inkubatorem na czele.

19.12.2011 r. - Łódź popłynęła do Odessy

Entuzjastycznie i ze wzruszeniem publiczność w Odessie przyjęła spektakl „Skrzypek na dachu" przygotowany przez łódzki Teatr Muzyczny. Musical był artystycznym zwieńczeniem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie odbyło się wieczorem 17 grudnia w Teatrze Komedii Muzycznej.
Do Odessy wybrała się około 100-osoba grupa artystów i obsługi technicznej oraz delegacja z Urzędu Miasta Łodzi na czele z wiceprezydent Łodzi Agnieszką Nowak. Wizyta odbyła się na zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie.
- Jesteśmy dumni, że w tak pięknym mieście mogliśmy razem otwierać i zamykać polską Prezydencję - mówiła podczas konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak. - Chciałabym, aby więzi pomiędzy naszymi miastami jeszcze bardziej się zacieśniły. Łódź ma ambicję być miastem kultury i przemysłów kreatywnych, a nasza wymiana kulturalna doskonale wpisuje się w tę wizję.
Dyrektor Teatru Muzycznego, Grażyna Posmykiewicz podkreślała, że przez ostatnie cztery lata, ze względu na remont swojej siedziby, artyści często podróżowali.
- Myśleliśmy, że to już koniec naszych wyjazdów, ale te intensywne lata kończą się wspaniałym akcentem tutaj na Ukrainie -mówiła G. Posmykiewicz.
Występ łódzkich artystów na deskach Teatru Komedii Muzycznej podkreślił przyjazne związki Łodzi i Odessy - miast partnerskich od 1993 r. Na premierze „Skrzypka na dachu" - jednego z najsłynniejszych musicali, granego w Łodzi nieprzerwanie od kilkunastu lat, pojawili się nie tylko przedstawiciele Polonii, ale także Rosjanie i Ukraińcy. Osoby nieznające języka polskiego mogły korzystać z wyświetlanych podczas musicalu napisów z tekstem w języku rosyjskim. Wypełniona po brzegi sala teatru gromkimi brawami nagrodziła artystów po blisko 3-godzinnym występie. Ekipa Teatru Muzycznego otrzymała także kwiaty m.in. od mera Odessy Alekseja Kostusiewa i reprezentantów Konsulatów.
Pokaz „Skrzypka na dachu" to jeden z wielu wspólnych projektów, które w 2011 r. udało się zrealizować Łodzi i Odessie. W dniach 1-3 lipca w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej odbył się przegląd najnowszych filmów lalkowych „SE-MA-FOR ON TOUR OSKAROWA ANIMACJA Z ŁODZI W ODESSIE", a w dniach 1-7 września miała miejsce XII Panorama Kina Polskiego w kinie U-Cinema w Odessie, zorganizowana wspólnie z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Efekty współpracy między miastami będzie można zobaczyć w specjalnym materiale filmowym, który pokaże TVP Łódź w drugi dzień świąt o godz. 17.15. (ed)

Galeria zdjęć >>>

2012 

08.03.2012 r.
Z Odessy do Łodzi

Dobrze rozwija się współpraca pomiędzy Łodzią oraz Odessą, naszym partnerskim miastem. Do naszego miasta przyjechała - w ramach nagrody za udział w różnych konkursach poświęconych Polsce - grupa młodzieży szkolnej z Ukrainy.

W Zespole Szkół Gimnazjalnych nr 5 przy ul. Drewnowskiej zorganizowano dla nich zajęcia warsztatowe w formie gier i zabaw ekonomicznych. W spotkaniu wziął udział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, który powitał ukraińską młodzież z zaprzyjaźnionej Odessy. Dzieci otrzymały upominki z Misiem Uszatkiem, a bogaty program pobytu obejmuje również udział w imprezach związanych ze świętem Łodzi. Goście wyjeżdżają do domu w niedzielę wieczorem.


05.09.2012 r.
Polskie kino w Odessie

W dniach 5 - 7 września ukraińska publiczność miała możliwość obejrzenia produkcji ważnych dla polskiej kinematografii, wyróżnianych na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Przegląd jest organizowany corocznie z okazji święta Odessy (obchodzonego w dniach 1 i 2 września), a trwać będzie do 7 września. Pokazy najnowszych polskich filmów są szczególnego rodzaju podarunkiem, jaki Łódź ofiarowuje Odessie - miastu partnerskiemu. Wśród zaproszonych gości są: Włodzimierz Niderhaus, producent i koproducent filmów „Róża" (tytułu, który otworzył przegląd) i „Galerianki" (głośny debiut reżyserski Katarzyny Rosłaniec) oraz Dorota Kędzierzawska - reżyserka obrazu „Jutro będzie lepiej" Po pokazie „Róży" odbył się koncert rosyjskich pieśni wojennych „Dwa brzegi" w wykonaniu Lecha Dyblika, Aleksieja Siemieniszczewa i Ilji Zmiejewa.
W programie znajdą się także „W ciemności" (obraz w reżyserii Agnieszki Holland, nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy film zagraniczny), „Sala samobójców" (debiut reżyserski Jana Komasy, jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia) i „Uwikłanie" (przykład rzadkiego w polskim kinie kryminału).

- Prezentacja polskich filmów w Odessie jest zawsze oczekiwana przez licznych wielbicieli naszego kina, z których pokaźną część stanowią Polacy tu mieszkający. Dla nas organizacja przeglądu rokrocznie budzi wielkie emocje i przynosi niezapomniane wrażenia - mówi Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Konsulat Generalny RP w Odessie i kinoteatr „U-Cinema" w Odessie.Portal Filmowy jest patronem medialnym wydarzenia.


24.10.-26.10.2012 r. II. Forum Miast Partnerskich

Z okazji 2.Forum Miast Partnerskich w Łodzi z wizytą w Łodzi gościły delegacje z 7 miast partnerskich Łodzi: z Rosji (Kaliningrad, Iwanowo), Ukrainy (Lwów, Odessa), Finlandii (Tampere), Gruzji (Rustawi), Meksyk (Puebla).

Tegoroczną tematyką forum było pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości i przyciągania inwestycji zagranicznych. Obok szczególnego programu dla przedstawicieli miasta Puebla, którzy byli szczególnie zainteresowani warunkami prowadzenia działalności dla firm innowacyjnych, wprowadzających zaawansowane "czyste technologie", w tym szczególnie firm z sektora motoryzacyjnego oraz fundacji rozwijających społeczeństwo obywatelskie przy zastosowaniu środków unijnych, reszta delegacji realizowała przygotowany program.

W programie tym znalazły się w dn.25.10.2012 wizyty studyjne w mieście i spotkania z szefostwem Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Portu Lotniczego im. W. Reymonta, firmy Barry Callebaut, Nowego Centrum Łodzi i Manufaktury.

W dn. 26.10.2012 przedstawiciele miast wzięli udział w konferencji poświęconej pobudzaniu przedsiębiorczości i przyciąganiu zagranicznych inwestycji prezentując swoje rozwiązania w tym obszarze. Goście Forum w czasie każdego ze spotkań widzieli możliwości aplikacji przykładów rozwiązań zastosowanych w Łodzi na swój grunt- m.in. udziału firm z sektora innowacyjnych technologii z ich kraju w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym, nawiązania połączeń lotniczych pomiędzy miastami, współpracy w zakresie wspólnych projektów wspieranych przez fundusze unijne czy też wymiany młodzieży i współpracy akademickiej.

TVP3 Łódź zrealizowało reportaż z tego spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu:

 2013 

20-lecie współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy


26.02.2013 r.

Wizyta przedstawicieli miasta Odessy

W Łodzi przebywała dwuosobowa delegacja z Odessy. Z ukraińskim miastem łączą nas relacje partnerskie od 1993 r. W spotkaniach z sekretarz miasta Łodzi Barbarą Mrozowską - Nieradko uczestniczyli Tatiana Herasymenko, Sekretarz Miasta Odessy oraz Ivan Pozdniakow, Dyrektora Departamentu Własności Miejskiej Urzędu Miasta Odessy. Dyskutowano także na temat praktycznego funkcjonowania łódzkiego samorządu, w tym miejskich programów zachęcających do inwestowania w Łodzi, czy sposobów realizacji elektronicznego obiegu dokumentów. Spora część wizyty była poświęcona rodzajom własności skarbu państwa w Łodzi, sposobom ich zarządzania i prywatyzacji oraz planom sprzedaży własności miejskiej.


Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy odbyły się następujące wydarzenia:

10-12.05.2013 r. 

Wizyta oficjalnej delegacji z Odessy i realizacja projektu "Odessa jedzie w gości"- pokaz kina ukraińskiego w Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentacja filmów promujących Odessę, wystawa fotografii, plenerowy pokaz kina niemego z towarzyszeniem muzyki na żywo

11.05.2013 r.

Występ solistów z Odesskiego Teatru Muzycznego w Teatrze Muzycznym w Łodzi w ramach jubileuszowego koncertu "Skrzypek na dachu" z okazji 30-lecia polskiej premiery.


23-25.05.2013 r. 

Dni Polskie w Odessie poświęcone twórczości Juliana Tuwima
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima odbył się w Odessie - mieście partnerskim Łodzi. W tym roku świętujemy jubileusz 20-lecia współpracy miast. W konkursie przeprowadzonym wśród dzieci z odesskich szkół dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat życia poety. Zwycięzcy otrzymali nagrody, dyplomy i co najważniejsze zaproszenie do Łodzi.
Wyróżnienia wręczył dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, Bartłomiej Wojdak. Podczas spotkania obecny był również Adam Kocher, dyrektor Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima.
Ponadto w ramach Dni Polskich w Odessie w ZOO została otwarta wystawa fotograficzna pn. „Białowieski Park Narodowy", która zainteresowała wiele spacerujących rodzin z dziećmi. Akcentem sportowym był rozegrany na Stadionie Spartak mecz szkolnych drużyn piłkarskich. Zwycięska drużyna otrzymała Puchar Przechodni Konsula Generalnego RP w Odessie.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z jubileuszu (część I):

30.08-04.09.2013 r. - Łódź w Odessie

Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy w dniach od 30 sierpnia do 4 września delegacja z udziałem przedstawicieli Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, Rady Miejskiej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, Muzeum Kinematografii, zespołu SAMOKHINBAND oraz Młodzieżowego Międzyszkolnego chóru żeńskiego IUVENALES CANTORES LODZIENSES przedstawiła szeroką ofertę kulturalno-artystyczną mieszkańcom Odessy.

W kinie U-Cinema, po raz czternasty Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ przy współpracy z Muzeum Kinematografii, zorganizowało przegląd najlepszych polskich filmów (XIV Panorama Nowego Polskiego w Odessie), który rozpoczął się tradycyjnie w Dzień Święta Odessy, tj. 30 sierpnia. Projekcje filmowe i spotkania autorskie odbywały się głównie w U-Cinema - kinie położonym na terenie legendarnej wytwórni filmowej oraz kilku innych centrach kulturalnych w Odessie. Wydarzenie otworzył koncert zespołu Samokhin Band i pokaz filmu „1920. Bitwa warszawska". W programie przeglądu znalazły się: „Obława" w reżyserii Marcina Kryształowicza, „Piąta pora roku" Jerzego Domaradzkiego, „80 milionów" Waldemara Krzystka, „Wymyk" - dramat Grega Zglińskiego. Każda projekcja odbywała się z kompletem publicznością.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji był Jerzy Hoffman, niezwykle serdecznie przyjmowany przez mieszkańców Odessy w każdym wieku. Wielkim powodzeniem cieszyły się spotkania reżysera z publicznością: dwukrotnie z widzami oglądającymi film „1920. Bitwa warszawska" (w 3D i 2D), a także przed filmem „Ukraina. Narodziny narodu". Młodzi ludzie podczas master class interesowali się nie tylko szczegółami realizacji filmów, ale i drogą twórczą artysty. Jego film dokumentalny „Ukraina. Narodziny narodu" miał swoją projekcję także w plenerze. W galerii Miejskiej Urzędu Miasta Odessy została zaprezentowana wystawa prac studentów Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi. Wystawę będzie można podziwiać do końca września. Przy tej okazji została nawiązana współpraca pomiędzy łódzką ASP a wydziałem Malarstwa i Grafiki Akademii Architektury i Budownictwa w Odessie. Oficjalną umowę w tym zakresie podpisała  rektoruczelni prof. Jolanta Rudzka-Habisiak i Dziekan ukraińskiej uczelni.Wielkim zainteresowaniem publiczności cieszył się koncerty łódzkiego zespołu SamokhinBand, który wystąpił na Placu Greckim w centrum Odessy podczas festiwalu miast partnerskich oraz wyjątkowy występ z Juriem Kuzniecowym, słynnym ukraińskim jazzmanem w popularnym klubie jazzowym „Bernadazzi" w Odessie.

 Łódzka delegacja spotkała się też z merem miasta Aleksejem  Kostusiewym.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu (II część)

12-15.09.2013 r. Wizyta młodzieży z Odessy

Do Łodzi przyjechały dzieci i młodzież z Szegedu i Odessy, naszych miast partnerskich. Przyjazd był główną nagrodą w konkursie poezji Juliana Tuwima. W Łodzi zobaczyli Piotrkowską, Manufakturę, EC-1 i muzeum bajki. Spotkały się z prezydent Hanną Zdanowską. - Mam nadzieję, że poznacie i polubicie Łódź , a wizyta w naszym mieście będzie dobrą okazją do podciągnięcia się w języku polskim - powiedziała prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Kontakt