Orebro

24-28 czerwca 2010 r. – gościem III Międzynarodowego Festiwalu Tańca organizowanego przez Agencję Impresaryjną IGO-ART i Urząd Miasta Łodzi była Elianor Ljungkvist z Örebro. Tancerka zdobyła I miejsce w konkursie o Złotą Łódkę w kategorii solo i otrzymała czek na 1000 zł fundowany przez Prezydenta Miasta Łodzi. Artystka uczestniczyła także w warsztatach tanecznych z udziałem Michała Piroga, Natalii Madejczyk, Michała Guga- Setha. Elianor Ljungkvist miała okazję zwiedzić Łódź i wymienić doświadczenia z rówieśnikami z Polski i 11 innych miast partnerskich Łodzi.

20 - 21.08.2010 r. – w ramach współpracy partnerskiej oraz dzięki gościnności Urzędu Miasta Łódzka Grupa Rowerowa „lepiejrowerem.pl" odwiedziła Örebro. Wizyta odbywała się w ramach wyprawy „Tour the Balic Sea 2010" dookoła Basenu Morza Bałtyckiego.

Wyprawa „Tour the Balic Sea 2010" obejmowała 7 państw Unii Europejskiej: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję oraz Danię. Rowerzyści w ciągu 45 dni pokonali dystans 4700 km. Celem wyprawy, oprócz reprezentowania Ojczyzny oraz promocji rodzinnego Miasta Łodzi, było odkrywanie krajów basenu Morza Bałtyckiego, promocja aktywnego stylu życia oraz turystyki rowerowej.

25.10-28. 10. 2011 r. - I Forum Miast Partnerskich

W naszym mieście gościli przedstawiciele miast partnerskich Łodzi. Na konferencjach poświęconych zarządzaniu i promocji miast spotkali się burmistrzowie, merowie i urzędnicy zaprzyjaźnionych miast.
Na konferencji byli obecni goście z Rosji (mer Iwanowa - Wieczesław Swerczkow), Niemiec (burmistrz Stuttgartu Martin Schairer), Białorusi (delegacja stowarzyszenia Przedsiębiorców Naukowców ABC z Mińska), Ukrainy (przedstawiciele Lwowa i pierwszy zastępca mera Odessy, Sergiej Czernienko), Francji (delegacje z Lyonu i Lille), szwedzkiego miasta Orebro (Lars Molina, przewodniczący Rady Miasta Orebro), ale także z odległej Gruzji (Zakaria Darchiashvil, mer Rustawi) i z chińskiego Tianjin (Wang Zhiming, wicesekretarz generalny Zarządu Miasta Tianjin).
Obok merów i ich zastępców w Łodzi gościli urzędnicy odpowiedzialni za relacje zagraniczne, promocję, edukację, inwestycje komunalne, sport i kulturę.

- Chcę, by forum stało się cyklicznym wydarzeniem, które co roku będzie nas gromadzić, na którym będziemy wzajemnie uczyć się od siebie i podsumowywać kolejny rok pracy na rzecz naszych lokalnych społeczności - mówił podczas otwarcia forum wiceprezydent Łodzi Arkadiusz Banaszek.
Głównym punktem zjazdu była konferencja poświęcona zarządzaniu miastem i jego promocją. Spotkanie stało się platformą wymiany informacji i doświadczeń w tych dziedzinach. Specjalnie na to spotkanie przygotowano prezentację Łodzi w technice 3D, a Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą przedstawiło projekt „ Łódź - Miasto Przemysłów Kreatywnych".
W czasie wizyty miast partnerskich Łodzi zagranicznym gościom nie zabrakło także sposobności do wzięcia udziału w najważniejszym w tym okresie wydarzeniu, którym żyje nasze miasto. Byli oni obecni na uroczystej gali „ReAct" rozpoczynającej tegoroczny jesienny Fashion Week Fashion Philosophy Poland i na pierwszym w Łodzi pokazie słynnego projektanta Custo Barcelony. Goście zwiedzili również Łódź i poznali realizowane przez nas projekty, z EC-1 i Art- Inkubatorem na czele.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu: