Szeged

ZARYS WSPÓŁPRACY W OSTATNICH LATACH:

22 – 24.05.2009 r.

Delegacja z Łodzi wzięła udział w Targach Turystycznych oraz w święcie Miasta Szeged. Wiceprezydent Halina Rosiak spotkała się m.in. z wiceprezydentem Laszlo Solymosem. Częścią Dni Szegedu są także Targi Mostowe - na tej turystycznej imprezie (odbywającej się zgodnie z nazwą na moście) pojawiło się także łódzkie stoisko, na którym zaprezentowane zostały przede wszystkim walory turystyczne Łodzi, ofertę kulturalną i edukacyjną.


24-28.06.2010 r.

Gościem III Międzynarodowego Festiwalu Tańca organizowanego przez Agencję Impresaryjną IGO-ART i Urząd Miasta Łodzi była grupa 4 tancerzy z Szegedu, którzy zaprezentowali taniec nowoczesny.


19-23.05.2011 r.

Delegacja z Łodzi wzięła udział w Targach Turystycznych oraz w święcie Miasta Szeged. Podczas Targów Łódź zaprezentowała się jako miasto wielokulturowe, o bogatych tradycjach i wielu atrakcjach turystycznych. Podjęto rozmowy, dotyczące wymiany studenckiej z Szegedem.


23.03.2012 r. Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej

23 marca w Ópusztaszer i Szegedzie odbywały się centralne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z uchwałą ustanowioną przez Parlament Republiki Węgierskiej, decyzją z dnia 16 marca 2007 roku ogłosił dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Dzięki decyzji obu narodów Dzień Przyjaźni stwarza możliwość wspólnego corocznego świętowania, a jego centralne obchody na przemian w jednym roku obchodzone są Polsce, a w następnym na Węgrzech, pogłębiając i umacniając tym przyjaźń naszych krajów, umożliwiając spotkania przedstawicieli miast partnerskich.
23 marca oficjalne uroczystości odbywały się w woj. csongradzkim: w Szegedzie i Ópusztaszer, gdzie w Parku Pamięci Narodowej przy pomniku Árpáda, z udziałem najwyższych władz państwowych Polski i Węgier, odbyła się oficjalna część święta. Tradycyjną flagę Dnia Przyjaźni delegacja Poznania - gospodarza ubiegłorocznych obchodów, przekazała władzom woj. csongradzkiego.

W Szegedzie prezydent Bronisław Komorowski otrzymał tytuł senatora honoris causa Uniwersytetu Szegedyńskiego. Prezydenci Polski i Węgier złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim przy Katedrze Segedyńskiej i wzięli udział w polsko-węgierskiej mszy świętej, ktorej ze strony polskiej współprzewodniczył ks. Karol Kozłowski, proboszcz Polskiej Parafii na Wegrzech. Pan Tadeusz Kaczor, Konsul Honorowy Węgier w Łodzi został odznaczony natomiast Krzyżem Oficerskim Orderu Węgier.

 Dzięki współpracy z Ambasadą RP na Węgrzech przygotowano wiele interesujących imprez towarzyszących, m.in. spotkanie noblistów i młodzieży akademickiej, prezentację polskiej kultury i sztuki. Odbył się tydzień polskiego filmu, koncerty zespołów młodzieżowych, polsko-węgierskie dni tańca, pokazy polskiej gastronomii
i walorów turystycznych Polski.

W uroczystościach wzięła udział Pani Elżbieta Królikowska - Kińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej wraz
z przedstawicielami Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ w Łodzi.

21.05.2013 r. - Tuwim w Szegedzie

W Szegedzie, odbyło się coroczne Święto Miasta. W jego programie znalazło się również „Popołudnie z Julianem Tuwimem". Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, przygotowanym przez Urząd Miasta Łodzi (przy współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Szegedzie), młodzież z liceów oraz dzieci ze szkół podstawowych wprowadziły uczestników spotkania w świat poezji Juliana Tuwima. Wśród recytowanych w języku węgierskim wierszy znalazły się między innymi fragmenty „Kwiatów Polskich" oraz poezja dziecięca. Dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Bartłomiej Wojdak wręczył wszystkim w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej, dyplomy gratulacyjne oraz drobne upominki. Dodatkowo czworo uczestników zostało zaproszonych do Łodzi we wrześniu na obchody urodzin poety.
Prezentacja uczniów odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Szegedzie im. Karoly Somogyi, która należy do jednej z największych bibliotek w Europie. Posiada niezwykle bogate zbiory (ok. 1 mln) woluminów. Znaczna część dzieł to unikaty z różnych epok, zawierające kroniki państw europejskich.


12 – 15.09.2013 r. - Udział delegacji z Szegedu w konferencji w Łodzi

Na konferencję w ramach programu „Europa dla obywateli" przybyła delegacja władz miejskich Szegedu i dwóch innych miast węgierskich. Podczas konferencji dyskutowano o obywatelstwie europejskim u podnoszeniu świadomości społeczności lokalnej. Celem projektu jest obudzenie świadomości mieszkańców – szczególnie młodszej generacji – jak żyć i angażować się społecznie w UE.

Delegacja z Szegedu miała także okazję poznać projekty miasta, tj. EC1 – Nowe Centrum Łodzi, czy wziąć udział w urodzinach Juliana Tuwima oraz pikniku Tuwima.


13.09.2013 r. - Lokomotywa po węgiersku

Do Łodzi przyjechały dzieci i młodzież z Szegedu i Odessy naszych miast partnerskich. Przyjazd do naszego miasta był główna nagrodą w konkursie poezji Juliana Tuwima. W Łodzi uczestnicy wizyty zwiedzili m.in. ul. Piotrkowską, Manufakturę, EC-1, Muzeum Bajki i wiele innych atrakcji.

Laureaci konkursu spotkali się również z Panią Prezydent, która osobiście im pogratulowała wygranej, opowiedziała o historii Łodzi, zachęciła do dalszej nauki języka polskiego, zgłębiania wiedzy o literaturze, ale także i sztuce z Łodzi.

Kontakt