Rustawi

RUSTAWI-W SKRÓCIE

Rustawi – miasto w południowo-wschodniej Gruzji, w regionie Dolna Kartlia, nad rzeką Kurą. Jedno z największych miast Gruzji (czwarte pod względem wielkości) obok Tbilisi, Kutaisi, Batumi. Według danych z 2016 roku miasto liczy 122 900 mieszkańców. Sam region Dolnej Kartlii zamieszkuje około 500 tysięcy mieszkańców. Od stolicy kraju - Tbilisi dzieli je zaledwie 25 km. Rustawi jest drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym Gruzji, pod tym względem ustępuje jedynie stolicy. Miasto może poszczycić się jedną z największych giełd samochodowych na Południowym Kaukazie. Można tam kupić samochody wszelkiego typu sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych, Europy czy Japonii. Codziennie obsługuje od 10 do 15 tys. klientów. Dumą miasta jest klub piłkarski FC Metalurgi Rustavi.

Współpraca Łodzi i Rustawi to najstarsze polsko-gruzińskie partnerstwo miast. Umowa partnerska między miastami została podpisana w 1995 roku. Współpraca pomiędzy miastami silnie rozwinęła się po 2009 roku. W 2015 roku w Łodzi hucznie obchodzono 20-lecie współpracy. Zorganizowane zostały wystawy, projekcje filmów oraz koncert. W latach 2018 i 2019 gościliśmy w Łodzi delegacje na czele z merem Irakli Tabaghua.

Umowa Partnerska >>>

Merem miasta jest Irakli Tabaghua.

Oficjalna strona miasta: http://rustavi.gov.ge/

INFORMACJE PODSTAWOWE O MIEŚCIE

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Do tej pory Rustawi nawiązało współpracę z miastami: Ljeven (Armenia), Idschewan (Armenia), Krasnojarsk (Rosja), Łódź (Polska), Płock (Polska), Rotherham (Wielka Brytania), Inegöl (Turcja), Sumqayit (Azerbejdżan), Gandża (Azerbejdżan) i Kiruna (Szwecja).

HISTORIA WSPÓŁPRACY

Kontakt