Stuttgart

STUTTGART-W SKRÓCIE

Stuttgart - stolica kraju związkowego Badenia-Wirtembergia i największe miasto południowo-zachodniej części, miasto na prawach powiatu. Miasto podzielone jest na 23 okręgi administracyjne (Stadtbezirk), które z kolei dzielą się na 152 dzielnice (Stadtteil). Według danych z 31 grudnia 2015 roku miasto liczy 623,738 mieszkańców. Duże centrum handlu i przemysłu, słynące z produkowanych tu samochodów Mercedes i Porsche. W pobliskim Bad Canstatt (uzdrowiskowy okręg administracyjny) znajdują się drugie co do wielkości źródła wody mineralnej w Europie, dostarczające około 20 mln litrów dziennie, w mieście produkuje się też wyśmienite wina.

Region Stuttgartu wykazuje największe w Niemczech nagromadzenie instytucji naukowych, akademickich i badawczych. Nigdzie w Niemczech nie jest zgłaszane więcej patentów niż w Stuttgarcie. Znajduje się tu sześć Instytutów Frauenhofera, dwa Uniwersytety: Stuttgart i Hohenheim, dwa Instytuty Maxa Plancka, Akademia Sztuki i Konserwacji, Instytut Zarządzania Technologii oraz liczne wyższe szkoły zawodowe i instytucje naukowo-badawcze. Swoją siedzibę ma tutaj również klub piłkarski VfB Stuttgart. Najbardziej znanym mieszkańcom miasta G.W.F. Heglowi (filozof) i G. Daimlerowi (konstruktor i przemysłowiec) poświęcono miejsca pamięci. W rejonie południowej granicy miasta położony jest port lotniczy Stuttgart. Jest to największe lotnisko w Badenii-Wirtembergii, na którym odprawiono w 2014 roku ponad 10 milionów pasażerów.

Miasto partnerskie Łodzi od 1988 r. (umowa partnerska >>>)

Burmistrzem Stuttgartu jest członek frakcji CDU - dr Frank Nopper, który sprawuje swój urząd od 2021 roku.

Oficjalna strona miasta: http://www.stuttgart.de/
Strona turystyczna miasta: https://www.stuttgart-tourist.de/

Informacje podstawowe o mieście

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Współpraca partnerska pomiędzy Łodzią a Stuttgartem została nawiązana pod koniec lat 70-tych z inicjatywy miasta Stuttgart. Władze miasta wysłały w dniu 11 maja 1979 roku list do polskiego ambasadora. Z powodu problemów w politycznych negocjacje zostały utrudnione a nawet przerwane w 1980 roku.
Dzięki istniejącym kontaktom młodzieży szkolnej przede wszystkim pomiędzy Stadtjugendring Stuttgart, a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi. Negocjacje pomiędzy władzami miast Stuttgartu i Łodzi zostały ponownie nawiązane w 1984 roku. Umowę o współpracy partnerskiej podpisano 26 września 1988 roku w Ratuszu w Stuttgarcie. Ten krok położył kamień węgielny pod współpracę w zakresie wymiany kulturalnej i naukowej, w dziedzinie ochrony środowiska, opieki zdrowotnej, ochrony zabytków oraz gospodarki i handlu.

Inne Miasta partnerskie Stuttgartu to: Mumbaj (Indie), Brno (Czechy), Cardiff (Wielka Brytania), Kair (Egipt), La Ferté-sous-Jouarre (Francja), Łódź (Polska), Melun (Francja), Manzil Bu Rukajba (Tunezja), Nankin (Chiny), Ōgaki (Japonia), Saint Louis (USA), Samara (Rosja), St Helens (Wielka Brytania), Strasburg (Francja), Szawe Cijjon (Izrael), Újbuda – dzielnica Budapesztu (Węgry).

Kontakt