Przewodniki "Z biegiem łódzkich rzek"

Realizując ideę odkrywania łódzkich rzek, prezentujemy cykl przewodników, pod tytułem „Z biegiem łódzkich rzek”.

Przewodnik cechują liczne walory poznawcze: od ciekawych faktów historycznych, przez galerie fotografii, po szlaki, dzięki którym osobiście można oddać się eksplorowaniu nieznanych rejonów miasta i utwierdzić w przekonaniu, że nie bez przyczyny nasze miasto symbolizuje łódka.

Na przewodnik składa się 8 folderów:

• Rzeka Sokołówka (w tym rzeka Brzoza)
  • Rzeka Łódka
  • Rzeka Ner (w tym rzeka Gadka)
  • Rzeka Olechówka
  • Rzeki Aniołówka i Zimna Woda
  • Rzeki Bzura i Łagiewniczanka
  • Rzeki Jasień i Karolewka
  • Rzeki Jasieniec i Miazga

Należy przypomnieć, że to dostępność strumieni, stanowiących źródło niezbędnej 200 lat temu w produkcji włókienniczej czystej wody, była główną przyczyną zlokalizowania w Łodzi centrum tego przemysłu. Wielu łodzian nie ma świadomości tego faktu, wielu nadal kwestionuje istnienie łódzkich rzek. Przewodnik w przystępny sposób prezentuje poszczególne rejony miasta, proponując trasy spacerowe wytyczone w obrębie dolin rzek. Pozwala zdobyć ciekawą wiedzę historyczną na temat zarówno rozwoju miasta, jak i obrazu współczesnej Łodzi. Ma także za zadanie zachęcić łodzian do eksplorowania rzadko prezentowanych w tradycyjnych przewodnikach rejonów miasta.

Wydawnictwo zostało sfinansowane z udziałem środków z projektu Komisji Europejskiej SWITCH (Zintegrowane Zarządzanie Wodą to Zdrowie w Mieście Jutra), w którym miasto, jako partner Uniwersytetu Łódzkiego, realizuje część demonstracyjną projektu.

Autorem tekstu i wytyczonych szlaków spacerowych jest Ryszard Bonisławski. Fotografie ilustrujące doliny łódzkich rzek pochodzą z Archiwum ZWiK, Centrum Informacji Turystycznej; część z nich została wykonana w trakcie opracowywania tras przez pana Bonisławskiego, kilka pochodzi z archiwum WGK.