Urząd Miasta Łodzi

Dla mieszkańców

Łódzkie Drogi Do Niepodległości

Rok 2017

19-22 maja - łódzka delegacja w Kostiuchnówce

Pamięć o legionistach

Podczas majowego wyjazdu na Ukrainę łódzcy harcerze, nauczyciele, członkowie organizacji patriotycznych w Kostiuchnówce - miejscu walk Legionów Polskich w 1916 roku, oddali hołd poległym żołnierzom niepodległości. Porządkowali również cmentarze, uczestniczyli w spotkaniach z władzami lokalnymi, polskimi dyplomatami i parlamentarzystami. Ważnym fragmentem wizyty były spotkania z Polonią i partnerskimi szkołami ukraińskimi.

- Chcemy w ten sposób promować Łódź jako miejsce szczególnie kultywujące tradycje legionowe - mówił Jarosław Górecki z harcerskiego Centrum Dialogu Kostiuchnówka, które gościło łodzian.

Przeprowadzono prace porządkowe na cmentarzach legionistów w Polskim Lasku i Kowlu oraz na cmentarzu samoobrony polskiej z 1943 roku w Przedbrażu. Zapalono znicze i złożono kwiaty na cmentarzach w Wołczecku i Kuklach.

Na spotkaniu w Centrum Dialogu Kostiuchnówka pojawili się harcerze z Hufca Wołyń, nauczyciele ukraińskich szkół i młodzież, która otrzymała nagrody w konkursach recytatorskich. Przybył również konsul generalny RP w Łucku Wiesław Mazur, który przywiózł harcerzom sprzęt niezbędny przy pracach w terenie. Natomiast sprzęt elektroniczny dla ukraińskich szkół podarowali obecni na spotkaniu senatorowie z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - Grażyna Sztark, Ryszard Bonisławski i Andrzej Pająk. Przedstawiciele administracji ukraińskiej zapewniali o swoim poparciu dla działań harcerzy, czego dowodem była obietnica remontu drogi prowadzącej do Kostiuchnówki.

Wyjazd w miejsca walk legionowych był również okazją do inauguracji akcji informacyjnej o projekcie Łódzkie Drogi do Niepodległości i  Zjeździe Miast Piłsudskiego. W miejscach pamięci narodowej pojawiły się łódzkie flagi i zapłonęły znicze z barwami naszego miasta.

Wyjazd odbył się w roku Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jego organizatorami była Chorągiew Łódzka ZHP oraz Biuro Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki UMŁ.

 

 

22-23 września - Zjazd Miast Piłsudskiego

Zjazd Miast Piłsudskiego

Ponad 30 miast,  których honorowym obywatelem jest Józef Piłsudski przyjęło  „Deklarację Miast Józefa Piłsudskiego”. Uroczystość jej podpisania odbyła się w Pałacu Poznańskich podczas Zjazdu Miast Piłsudskiego 22 i 23 września 2017 roku.

W tekście deklaracji czytamy m.in. : my, zebrani reprezentanci Miast Józefa Piłsudskiego deklarujemy współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych, czynu legionowego oraz kultywowanie pamięci o dziele i spuściźnie Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.  Zobowiązujemy się do współdziałania i wymiany doświadczeń w budowaniu nowoczesnego patriotyzmu w duchu idei i wartości twórców niepodległości Polski w 1918 roku.

Wśród sygnatariuszy deklaracji znalazły się Kraków, Gdynia, Sulejówek,  Chełm i Kielce.

Wielki piknik historyczny "Spotkanie z Piłsudskim",  będący częścią zjazdu  zgromadził na ul. Piotrkowskiej rekonstruktorów historycznych Legionów Polskich z całej Polski. Strzelcy przemaszerowali od  pasażu Schillera do pl. Wolności, przypominając w ten sposób wkroczenie oddziału legionowego do Łodzi w październiku 1914 roku.

Na pikniku legionowym na Piotrkowskiej, przy placu Wolności  można było zobaczyć dioramę obozu legionistów oraz zapoznać się z ich uzbrojeniem i umundurowaniem. Dużą popularnością cieszył się punkt ochotniczego poboru do legionów. Wszyscy chętni otrzymali odpowiednie książeczki wojskowe, wzorowane na oryginalnych, wypisane tradycyjnym piórem ze stalówką.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” zaprezentowała pokaz mody historycznej, zaś  łódzkie muzea, biblioteki i placówki kulturalne zorganizowały wystawy i zabawy w stylu belle epoque.

 

 

11 listopada - pocztówka z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Niepodległościowe życzenia

Z okazji Święta Niepodległości, już tradycyjnie do łódzkich szkół, instytucji i zaprzyjaźnionych miast prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przesłała patriotyczną pocztówkę. W tym roku okolicznościową kartkę z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości swoim bliskim mogli przesłać również łodzianie, którzy pojawili się na Pikniku Niepodległościowym na rynku Manufaktury.

Poniżej treść życzeń od prezydent Łodzi:

Z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości
składam życzenia pomyślności i radości
na każdy kolejny dzień życia w wolnej Ojczyźnie.

W imieniu Łodzi,
organizatora Zjazdu Miast Piłsudskiego,
oddaję hołd polskim bohaterom I wojny światowej,
którzy pierwsi przynieśli nam marzenie o wolności.
11 listopada odwiedźmy ich wspólnie
w miejscach pamięci.

Prezydent Łodzi
Hanna Zdanowska

 

 

11 listopada - Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Piknik w Manufakturze

Podczas Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze promowaliśmy nasz projekt "Łódzkie Drogi do Niepodległości" przypominając m.in. o zorganizowanym w tym roku Zjeździe Miast Piłsudskiego, jednej z największych rekonstrukcji historycznych w ostatnich latach w Polsce.

Odtworzyliśmy również ochotniczy pobór do Wojska Polskiego w 1918 roku. Uczestniczyli w nim wszyscy chętni, także dzieci, dla których inscenizatorzy zorganizowali specjalna zabawę.

W namiotach wystawienniczych na najmłodszych czekały też animacje zainspirowane tematyką patriotyczną i warsztat plastyczny, gdzie każde dziecko wykonać mogło kotylion w barwach narodowych. Do zabytkowej skrzynki pocztowej uczestnicy zabawy mogli wrzucać życzenia dla bliskich z okazji Święta Niepodległości.

1-3 grudnia - łódzka delegacja w Zułowie

W rocznicę urodzin Marszałka

W dniach poprzedzających 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego delegacja Urzędu Miasta Łodzi złożyła kwiaty w Zułowie na Wileńszczyźnie w miejscu jego narodzin. Znicze zapalono także na cmentarzu na Rossie w Wilnie, gdzie znajduje się grób matki Marszałka i pochowane jest jego serce. 

Do Łodzi przyjechała również symboliczna garstka ziemi spod dębu zasadzonego w miejscu dworu, w którym przyszedł na świat. Delegacja Łodzi gościła również na koncercie, zorganizowanym w Ośrodku Kultury Niemeczynie, gdzie wystąpiły dzieci z polskich, podwileńskich szkół.

Wyjazd zorganizowały władze miasta Sulejówka, w którym przez lata mieszkał Marszałek. Obecnie w jego willi mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego.

 

9 grudnia - Biegiem na urodziny Marszałka

Biegiem na urodziny Marszałka!

Z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego Urząd Miasta Łodzi i MOSiR zaprosiły łodzian na sportową imprezę Biegiem na Urodziny Marszałka. W biegu na 10 kilometrów udział wzięło 200 osób. Wielu zmierzyło się z trasą w pamiątkowych koszulkach z wizerunkiem marszałka.

Bieg odbył się w Obiekcie Rekreacyjnym Stawy Stefańskiego. Biegacze pokonali 10-kilometrów malowniczej trasy, czyli wykonali ok. 4 okrążenia wokół stawu. Na mecie czekał na nich gorący posiłek, a dla najlepszych w kategorii kobiety i mężczyźni – pamiątkowe statuetki. Pogoda dopisała, a uczestnicy sami zadbali o patriotyczne, biało-czerwone akcenty. Wśród biegaczy były także osoby biegnące z małymi dziećmi w wózkach.

Wśród kobiet najszybciej trasę przebiegła Ewelina Trylańska, a obok niej na podium stanęły też Agnieszka Marcinkiewicz (2 miejsce) oraz Marta Klimek (3 miejsce). W kategorii OPEN mężczyźni najlepsi byli kolejno: Leszek Marcinkiewicz (1 miejsce), Jarosław Omąkowski (2 miejsce) i Maciej Konwerski (3 miejsce).

Wydarzenie zamknęło program łódzkich wydarzeń, realizowanych z okazji Roku Józefa Piłsudskiego.

- W tym roku, 5 grudnia, obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Ta rocznica zainspirowała nas do organizacji Zjazdu Miast Piłsudskiego, a niedawno łódzka delegacja złożyła kwiaty w samej „kolebce Niepodległości”, czyli miejscu narodzin marszałka w Zułowie, na Litwie. – powiedział Mariusz Goss dyrektor Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki UMŁ - Już w przyszłym roku zapraszamy na kolejne imprezy w samą rocznicę 100-lecia Niepodległości.  

Rok 2016

5 listopada - gra miejska "Byle do piątego"

Gra i wycieczki w stulecie Aktu 5 listopada

Ruszył projekt „Łódzkie drogi do Niepodległości", w ramach którego można było wziąć udział w wycieczce trambusem po miejscach związanych z rozbrojeniem Niemców w listopadzie 1918 roku oraz w grze miejskiej obrazującej warunki życia w naszym mieście podczas I wojny światowej.

Do udziału w grze historycznej zachęcał gazeciarz przed rektoratem Uniwersytetu Medycznego, dawnym pałacem Jakuba Hertza. W czasie pierwszej wojny światowej swoją siedzibę miały tam władze niemieckie i właśnie w tym budynku w 1916 roku odczytano po raz pierwszy w Łodzi Akt 5 listopada, czyli obietnicę odbudowy Polski przez cesarzy Austro-Węgier i Niemiec.

Dalej uczestnicy gry spotykali się w różnych częściach miasta z charakterystycznymi postaciami w strojach z epoki. Trzeba było rozwiązywać proste zadania, ale tak naprawdę był to pretekst do opowiadania historii bezbronnego miasta będącego w okowach niemieckiej wojennej gospodarki, biedującego i czasem głodnego. Ten ważny okres w krótkiej przecież historii naszego miasta zaowocował powstaniem wielu społecznych inicjatyw samopomocowych i utworzeniem autentycznej samorządności miejskiej.

Gra rozgrywała się w przestrzeni śródmieścia, a po jej zakończeniu uczestnicy w jadłodajni na ul. Zielonej otrzymali talerz gorącej zalewajki.

Kalendarz
Kontakt