100 lat niepodległości

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przypominamy wkład łodzian i rolę naszego miasta w walce o godność i suwerenność Polski. Jest to zarówno działalność wydawnicza Józefa Piłsudskiego na przełomie wieków, jak i udział łodzian w Legionach Polskich czy budowa potężnego łódzkiego przemysłu tworzącego podstawę niepodległości.

Znajdziecie tu też informacje o wydarzeniach patriotycznych, które będą się odbywać w jubileuszowym roku. Przypomnimy biografie osób, z różnych okresów historycznych, które możemy nazywać twórcami naszej niepodległości. We współpracy z mieszkańcami pragniemy przygotować słownik biograficzny osób biorących czynny udział w walkach i rozbrajaniu Niemców 11 listopada 1918 roku.

Pamięci sprawiedliwych

Edyta Glińska

W ramach projektu „Łódzkie Drogi do Niepodległości” zaprezentowano dwie postacie wybitnych łodzian: Jana Karskiego i Juliana Grobelnego. Obaj w czasie drugiej wojny światowej mieli duże zasługi w... więcej

Upamiętnienie katastrofy smoleńskiej