100 lat niepodległości

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przypominamy wkład łodzian i rolę naszego miasta w walce o godność i suwerenność Polski. Jest to zarówno działalność wydawnicza Józefa Piłsudskiego na przełomie wieków, jak i udział łodzian w Legionach Polskich czy budowa potężnego łódzkiego przemysłu tworzącego podstawę niepodległości.

Znajdziecie tu też informacje o wydarzeniach patriotycznych, które będą się odbywać w jubileuszowym roku. Przypomnimy biografie osób, z różnych okresów historycznych, które możemy nazywać twórcami naszej niepodległości. We współpracy z mieszkańcami pragniemy przygotować słownik biograficzny osób biorących czynny udział w walkach i rozbrajaniu Niemców 11 listopada 1918 roku.

Stulecie planu Wilsona. W drodze ku niepodległości

Andrzej Janecki / BPKSiT

W stulecie niepodległości Polski przypominamy pierwszy akt o charakterze międzynarodowym zapowiadający wolność dla Polaków więcej

Biegiem na urodziny Marszałka!

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

200 osób na sportowo uczciło 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Wielu zmierzyło się z trasą w pamiątkowych koszulkach z wizerunkiem marszałka. więcej

Uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego -  fot. Anna Kotecka-Walczak

W rocznicę urodzin Marszałka