Ekspozycja czasowa

Łódź Zachwycająca. Wielkomiejska Łódź, różnorodność i piękno XIX-wiecznych kamienic

 

(21.04.-21.05.2022) wystawę można oglądać codziennie w godzinach 9.00 – 17.00, dziedziniec Lapidarium - wstęp wolny

 

W unikalnej przestrzeni łódzkiego Lapidarium Detalu, oferującej wyjątkową podróż do świata historii i tajemnic łódzkiej architektury, otwarta została wystawa fotograficzna Łódź Zachwycająca. Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest dr inż. arch. Karol Wysznacki – pracownik naukowy Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Na wystawie pokazywane są zdjęcia 57 wyjątkowych XIX – wiecznych łódzkich kamienic reprezentujących różne style architektoniczne, charakteryzujących się bogatym detalem i zdobieniami, jak również klasyczną stylistyką. Są to kamienice usytuowane głównie przy ul. Piotrkowskiej, ale również w najbliższym jej sąsiedztwie, przy ulicach: Legionów, Jaracza, Rewolucji 1905 r., Wólczańskiej, Roosevelta, Próchnika, Zielonej i al. Kościuszki.

Kluczem doboru prezentowanych na wystawie kamienic była chęć pokazania jak największej różnorodności architektonicznej i niewyczerpanej inwencji architektów
w kształtowaniu estetyki budynków będących dziedzictwem naszego miasta.

Wystawa została zorganizowana przez Biuro Architekta Miasta i jest częścią programu edukacyjnego, którego celem jest zwrócenie uwagi na ogrom dziedzictwa materialnego Łodzi i jego wyróżniającą się na tle innych miast architekturę.

Łódź zachwyca, inspiruje i jest powodem do dumy dla jej mieszkańców, a także stanowi miejsce do odkrycia dla turystów.

Łódź Zachwycająca jest strategicznym celem rozwoju miasta wskazanym
w przyjętej w 2021 r. Strategii Przestrzennego Rozwoju Miasta Łodzi 2030+.

 

 

Ciepło i estetycznie. Łódzkie kafle piecowe 1890-2000

Wystawę można zwiedzać w dniach 20.12.2021-30.09.2022

Prezentacja obejmuje ponad 150 różnorodnych kafli piecowych pochodzących z wielu historycznych łódzkich kamienic.

Najstarsze pokazywane kafle powstały w końcu XIX wieku i reprezentują estetykę epoki historyzmu. Pochodzą głownie z wytwórni zachodnioeuropejskich, zostały niezwykle starannie wykonane. Są to kafle wypełniające, narożne i gzymsowe reprezentujące podstawowe typy estetyczne – kafle biskwitowe oraz pokryte barwnym szkliwem, głównie zielonym i brązowym, a także najbardziej dekoracyjne i cenione kafle w typie majolikowym, pokryte różnobarwnymi szkliwami, co wymagało szczególnego kunsztu rzemieślniczego.

Drugą dużą grupę tworzą kafle reprezentujące polską wytwórczość i zróżnicowaną estetykę XX stulecia – począwszy od secesji, poprzez zmodernizowane neostyle, art deco, nowoczesną wytwórczość z lat 60. i 70., aż po kafle będące naśladownictwem wyrobów z okresu historyzmu i secesji – epok, których estetyka, mimo ogromnych zmian zachodzących w ciągu tego stulecia, bardzo długo pozostała atrakcyjna i bliska odbiorcom.

 

 

Kontakt