Podsumowanie realizacji Programu szczepień przeciw grypie w Łodzi dla osób w wieku 65 lat i więcej
Program polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciw grypie w Łodzi dla osób w wieku 65 lat i więcej
- Program skierowany był do mieszkańców Łodzi w wieku od 65 roku życia, leczonych z powodu występowania u nich przewlekłej choroby dolnych dróg oddechowych lub cukrzycy lub choroby nadciśnieniowej.
- W ramach Programu zakwalifikowane osoby były szczepione przeciw grypie za pomocą szczepionek czterowalentnych zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu w Polsce, zgodnych z zaleceniami WHO na dany sezon.
- W ramach Programu nie obowiązywała rejonizacja - pacjent zgłaszał się do wybranej jednostki realizującej Program, która np. znajdowała się najbliżej Jego miejsca zamieszkania. Nie było wymagane ubezpieczenie.
- W latach 2020 - 2023 w ramach realizacji Programu zaszczepiono 11 474 osoby.
- Miasto Łódź przeznaczyło na ten cel łącznie 1 217 608,80 zł.
- Wskazanie przez Ministerstwo Zdrowia grupy osób w wieku 65 lat i więcej jako tej, której przysługują bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, stało bezpośrednim wskazaniem do zakończenia realizacji Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciw grypie w Łodzi dla osób w wieku 65 lat i więcej.
Cele Programu
Cel główny:
- Zwiększenie odporności osobniczej na zakażenia wirusem grypy oraz spadek liczby zachorowań na grypę lub zmniejszenie ryzyka powikłań grypy poprzez zaszczepienie przeciw grypie co najmniej 15% populacji docelowej w każdym roku realizacji Programu (5 sezonów: 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025).
Cele szczegółowe:
- Zwiększenie liczby osób z populacji docelowej zaszczepionych przeciwko grypie w latach rozpoczynających sezony grypowe 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025 powyżej 15% populacji docelowej, w każdym sezonie grypowym co najmniej o 1% w stosunku do poprzedniego.
- Wzrost świadomości i poziomu wiedzy na temat szczepień przeciwko grypie, ich skuteczności i powikłań poszczepiennych wśród osób objętych Programem.
- Spadek wskaźników zachorowalności na grypę i choroby grypopodobne w grupie osób pow. 65 r.ż. w stosunku do poprzedniego sezonu grypowego.
- Zwiększenie wiedzy na temat grypy oraz jej profilaktyki wśród personelu medycznego wykonującego szczepienia w ramach Programu.
W trakcie realizacji Programu wdrożono wszystkie zaplanowane interwencje. Miały one służyć osiągnięciu założonych celów. Podjęte działania zwiększyły dostęp mieszkańcom do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, a tym samym zwiększyły liczbę zaszczepionych przeciwko grypie osób w wieku 65 plus (z dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia powikłań) na terenie Łodzi. Wiele z tych osób nie mogłoby pozwolić sobie na płatne szczepienia. Wszelkie działania edukacyjne oraz informacyjne przyczyniły się do rozpowszechnienia wiedzy na temat szczepień, a także zachęciły do szczepień, co pokazywało wysokie zainteresowanie Programem wśród mieszkańców.
Etapy Programu Polityki Zdrowotnej i działania podejmowane w ramach etapów
- Szczepienia przeciwko grypie.
- Wybór podmiotów leczniczych realizujących Program w drodze postępowania konkursowego prowadzonego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – w ramach realizacji Programu zostały ogłoszone 4 konkursy ofert, w ramach których wyłoniono: w 2020 roku – 8 realizatorów, w 2021 roku – 10 realizatorów, w 2022 roku – 11 realizatorów, w 2023 roku – 11 realizatorów.
- Realizacja szczepień:
W ramach Programu osoby spełniające kryteria włączenia były szczepione przeciw grypie za pomocą szczepionek czterowalentnych zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu w Polsce, zgodnych z zaleceniami WHO na dany sezon. Szczepienia wykonywane były w okresie od września do grudnia danego roku kalendarzowego.
- Działania informacyjno – promocyjne.
Kampania informacyjno-edukacyjna prowadzona była w okresie wrzesień – grudzień każdego roku realizacji zadania.
- Działania edukacyjne, których celem było podniesienie wiedzy i świadomości zdrowotnej pacjentów.
- Edukacja bezpośrednia pacjenta: rozmowa z lekarzem i/lub pielęgniarką, a także z odpowiednio przeszkolonym pozostałym personelem, np. rejestratorkami medycznymi.
- Edukacja pośrednia: ulotki informacyjne, informacje zamieszczane na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Łodzi.
4. Szkolenie on-line dla personelu realizującego szczepienia (lekarze, pielęgniarki).
W pierwszym roku trwania Programu zostało opracowane szkolenie w formie on-line dla personelu medycznego z placówek realizujących szczepienia. W kolejnych latach realizacji Programu wykorzystywano to samo szkolenie, a jego treść była aktualizowana. Szkolenie wraz z testem sprawdzającym wiedzę trwało ok. 40 minut. Personel placówek opieki zdrowotnej realizujących Program, został zobowiązany do odbycia takiego szkolenia. Szkolenie zostało również udostępnione na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi, aby umożliwić skorzystania z niego wszystkim zainteresowanym.