Miasto Łódź w partnerstwie z Miejskim Centrum Medycznym „Górna” w Łodzi rozpoczęło realizację projektu „Prosto do sprawności” dofinansowanego przez Unię Europejską, w ramach którego mieszkańcy Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej z elementami edukacji w zakresie codziennej aktywności fizycznej. 

Projekt "Prosto do sprawności" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021 - 2027 współfinansowanychych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus , Działanie 8.04. „Zdrowy pracownik. Rehabilitacja narządu ruchu”. 

Wartość projektu: 861 204,28 PLN
Wyskość wkładu z Funduszy Europejskich: 732 023,64 PLN
Okres realizacji: 01.09.2024 - 30.04.2026

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Prosto do sprawności - zgłoś się do programu

Zgłoś chęć udziału w projekcie!
Twoje zgłoszenie zostanie zweryfikowane. Jeśli kwalifikujesz się do udziału, poprosimy Cię o uzupełnienie dokumentów i poinformujemy o dalszych krokach.
DANE KANDYDATKI/ KANDYDATA DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
MIEJSCE ZAMIESZKANIA
KRYTERIA WARUNKUJĄCE UDZIAŁ W PROJEKCIE
Aby wziąć udział w projekcie należy spełniać wszystkie poniższe kryteria włączenia
Klauzula informacyjna

PROSTO DO SPRAWNOŚCI - OPIS PROJEKTU

Projekt pn. "Prosto do sprawności" zakłada powrót do sprawności osób pracujących narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych oraz osób zarejestrowanych jako bezrobotne potrzebujących świadczeń rehabilitacyjnych w celu podjęcia lub powrotu do zatrudnienia, ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej określonych w Programie rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców województwa łódzkiego w zakresie chorób narządu ruchu.  Projekt przewiduje udzielenie wsparcia 187  mieszkańcom i mieszkankom Łodzi w wieku aktywności zawodowej.

Cel główny
Celem głównym Projektu jest przywrócenie osobom objętym wsparciem pełnej lub maksymalnie możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Realizacja działań służy wspieraniu systemu rehabilitacji z zapewnianiem szybszego dostępu do usług rehabilitacyjnych.

Wsparcie w ramach projektu
W ramach Projektu udzielane są na rzecz Uczestnika/ Uczestniczki Projektu nstępujące bezpłatne świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej realizowane w warunkach ambulatoryjnych połączone z elementami edukacji, w tym: 

  1. Kwalifikacja medyczna do Projektu – I porada rehabilitacyjna.
  2. Rehabilitacja z elementami edukacji – cykl 10 lub 15 dni zabiegowych, w ramach których Uczestniczka/ Uczestnik skorzysta z zabiegów w liczbie od 50 do 75 (60% kinezyterapii, 10% masaży oraz 30% fizykoterapii) oraz indywidualnej edukacji prozdrowotnej w  wymiarze 2 godzin.  
  3. Warsztaty psychoedukacyjne – 2 indywidualne warsztaty prowadzone przez dietetyka (1 spotkanie) i psychologa (1 spotkanie) trwające minimum 60 min. każde.
  4. II porada rehabilitacyjna i/lub wizyta końcowa – weryfikacja efektów leczenia i rekomendowanie dalszych zaleceń, w tym skierowanie na zajęcia aktywności fizycznej. W przypadku braku skierowania na ww. zajęcia II porada rehabilitacyjna stanowi również wizytę końcową.
  5. Zajęcia z aktywności fizycznej - możliwość skorzystania z jednego miesięcznego karnetu sportowego lub czterech wejść na basen zgodnie z zaleceniami otrzymanymi w ramach II porady rehabilitacyjnej (zakłada się iż 20% Uczestniczek/ Uczestników skorzysta z ww. formy wsparcia).
  6. Wizyta końcowa - weryfikacja stopnia osiągniętych efektów - dotyczy osób, którym zalecono zajęcia aktywności fizycznej (zakłada się iż 20% Uczestniczek/ Uczestników skorzysta z ww. formy wsparcia.
    Powyższe wsparcie realizowane jest w siedzibie Miejskiego Centrum Medycznego „Górna” przy ul. Felińskiego 7. 

Efekty/ rezultaty Projektu

  1. Uzyskanie poprawy stanu funkcjonalnego u co najmniej 75% uczestników.
  2. Zmniejszenie natężenia dolegliwości bólowych u co najmniej 60% uczestników, u których stwierdzono dolegliwości bólowe.
  3. Wzrost aktywności fizycznej u co najmniej 70% uczestników.
  4. Wzrost wiedzy na temat właściwych zachowań zdrowotnych i ergonomii w miejscu pracy u 80% uczestników.

Szczegółowe informacje o wsparciu znajdują się w regulaminie projektu dostępnym na niniejszej stronie oraz w Biurze Projektu (kontakt z Biurem: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. Zachodnia 47 p. 132, 42 638 47 30, prostodosprawnosci@uml.lodz.pl)

REKRUTACJA DO PROJEKTU - biuro projektu - ul. zachodnia 47 oraz online

NABORY UCZESTNIKÓW

wsparcie - MCM "Górna", ul. Felińskiego 7

Biuro Projektu:

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ
ul. Zachodnia 47, pokój 132
tel. 42 638 47 30
e-mail: prostodosprawnosci@uml.lodz.pl

godziny pracy biura: pon., śr., czw., pt. - 8:00 - 16:00 
wt. 9:00 - 17:00 

Kontakt