Biznes dla środowiska

Biznes coraz większą wagę przywiązuje do koncepcji CSR (społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw). Zgodnie z nią, firmy, obok realizacji celów nastawionych na zysk, inwestują także w zasoby ludzkie i ochronę środowiska. Dzięki temu, czyniąc swoje otoczenie bardziej przyjaznym, zwiększają efektywność. Łódź to miasto stworzone przez przedsiębiorców, którzy przez wieki kreowali jego przestrzeń. Dzisiaj, dzięki koncepcji CSR, otwieramy nowy rozdział w relacjach z biznesem. Jako że otoczeniem łódzkich firm i ich pracowników jest miasto, razem możemy zadbać o jego stan. Otwieramy się na szeroką współpracę w trosce o środowisko naturalne, gdyż jego lepsza jakość to zdrowie i komfort życia mieszkańców. Jak możemy współpracować? Sprawdźcie w poniższym materiale.

ZASADŹ DRZEWO – 1 szt + 3 lata pielęgnacji – ok. 3 000 zł

(cena sadzonki z przygotowaniem gruntu, sadzeniem, palikowaniem i pielęgnacją przez 3 lata)

ADOPTUJ DRZEWO – (3-letnia pielęgnacja) – ok. 350 - 500 zł

(koszt pielęgnacji)

W dzisiejszych czasach nikogo już nie trzeba przekonywać o dobroczynnym wpływie drzew na nasze otoczenie i nas samych. Badania nad efektem tzw. miejskiej wyspy ciepła jasno wskazują, że w parkach, i to również tych znajdujących się w centrach dużych miast, temperatura jest o średnio 1-2 stopni niższa od tej panującej na sąsiadujących terenach zabudowanych. Zwiększenie powierzchni zadrzewionej o 10% skutkuje obniżeniem temperatury gruntu o 0,5-1 stopnia Celsjusza. Ponadto, te pożyteczne rośliny pochłaniają część zanieczyszczeń, produkują tlen i pozytywnie wpływają nie tylko na nasz komfort termiczny, ale także zdrowie i samopoczucie.

ZBUDUJ OGRÓD FASADOWY – od ok. 900 zł za m2 (w zależności od doboru roślin i podłoża)

(cena zawiera pracę podczas usuwania płyt/kostki oraz podsypki, wywóz gruzu, ziemię, rośliny wraz z sadzeniem, izolację przyziemia i ścian fundamentowych budynku)

To niewielki ogródek, zaaranżowany wzdłuż fasady budynku. Przybiera formę pasa roślinności tuż przy ścianie domu, bloku czy biurowca. Niewątpliwie stanowi atrakcję dla oka w chodnikowo-fasadowej betonowej rzeczywistości, a dodatkowo – odpowiednio dobrane rośliny spełniają szereg pożytecznych funkcji – filtrują powietrze, przyciągają owady zapylające.

ZAARANŻUJ ZIELONĄ ŚCIANĘ

- Pnącza sadzone wzdłuż elewacji – ok. 200 zł za 1 mb nasadzeń

(w zależności od doboru gatunku i rodzaju podłoża; cena uwzględnia koszt posadzenia i pielęgnacji przez okres 3 lat)

- Pnącza na konstrukcji wsporczej – ok. 1 000 zł za 1 mb nasadzeń

(w zależności od doboru gatunku i rodzaju podłoża, materiałów i technologii wykonania podpory; cena uwzględnia koszt posadzenia i pielęgnacji przez okres 3 lat)

- Ogród wertykalny – ok. 4 000 zł za 1 m2

(w zależności od doboru gatunków, rodzaju konstrukcji wsporczej i systemu nośnego dla roślin; cena uwzględnia koszt wykonania konstrukcji, posadzenia roślin oraz pielęgnację przez okres 3 lat)

*Koszty i technologie wykonania należy określać każdorazowo indywidualnie dla potencjalnych lokalizacji, stanu budynku i możliwości technicznych wykonania zielonej ściany

Zielona ściana sprzyja termoregulacji, czyli przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się budynku. Ponadto zatrzymuje wodę deszczową, co poprawia poziom wilgotności powietrza w mieście. Fantazyjna konstrukcja natomiast przyciąga wzrok i stanowi oryginalną ozdobę budynku.

 

ZBUDUJ OGRÓD DESZCZOWY - 2 500 zł za 1 m2

(w zależności od doboru gatunków i zastosowania izolacji; cena uwzględnia koszt wykonania ogrodu w pojemniku lub w gruncie, posadzenia roślin oraz pielęgnację przez okres 3 lat)

*Koszty i technologię wykonania ogrodu (w donicy lub gruncie z uszczelnieniem lub bez) należy ustalać każdorazowo indywidualnie dla potencjalnych lokalizacji i możliwości technicznych wykonania ogrodu.

Ogrody deszczowe to specjalnie przygotowane zbiorniki, umieszczane w gruncie lub pojemniku. Składają się z odpowiednio dobranych warstw gleby i roślin, które mają zdolność zatrzymania wody i jej oczyszczenia. Dzięki nim mniej wody opadowej spływa do kanalizacji, ponieważ zostaje ona zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie odparowana do atmosfery. Ogród deszczowy poprawia mikroklimat, jednocześnie pełni funkcję ozdobną.

 

POSADŹ RABATĘ KWIATOWĄ – 10m2 + 3 lata pielęgnacji – ok. 5 000 zł

(cena sadzonek z przygotowaniem gruntu, ich posadzeniem i pielęgnacją przez 3 lata)

Rabata to kompozycja ozdobnej roślinności, najlepiej wieloletniej (są to głównie gatunki kwitnące, czasem też ozdobne trawy). Najokazalej prezentuje się na większych powierzchniach, stanowiąc dekoracyjny element przestrzeni miejskiej. Poza walorami estetycznymi, odpowiednio dobrana roślinność miododajna przyciąga tak pożyteczne dla nas pszczoły i inne owady zapylające.

POSADŹ KRZEWY OKRYWOWE – 10m2 + 3 lata pielęgnacji – ok. 5 000 zł

(cena sadzonek z przygotowaniem gruntu, ich posadzeniem i pielęgnacją przez 3 lata)

Urozmaicają miejski krajobraz zwartą okrywą roślinną, stanowiąc alternatywę dla trawnika, np. w pasach drogowych czy wzdłuż torowisk. Są niewątpliwą atrakcją dla oka i – co ważniejsze – pomagają owadom czy ptakom, jeśli zastosujemy odpowiednie rośliny. Przyczynią się także z pewnością do redukcji poziomu zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy.

POSIEJ ŁĄKĘ KWIETNĄ – 500 m2 + rok pielęgnacji – ok. 20 000 zł

(cena nasion, przygotowanie gruntu, założenie łąki, pielęgnacja przez rok)

Łąki to kwintesencja ekologii. Przede wszystkim, wspomagają bezpieczeństwo wodne, gdyż strefa korzeniowa porastających je roślin magazynuje znacznie więcej wody niż przystrzyżony trawnik. Dzięki temu nie wymagają one częstego podlewania i wykazują odporność na suszę. Posiane w miastach, np. w pobliżu dróg, sprawdzą się także przy ulewnych deszczach – bez problemu zbiorą nadmiar zalegającej wody a dodatkowo – pochłoną samochodowe spaliny. Kompleksowość łąk kwietnych dopełnia ich ogromna rola we wspomaganiu różnorodności biologicznej – są schronieniem dla młodych zwierząt, bezpiecznym korytarzem dla migrujących stworzeń i stołówką dla dzikich zapylaczy i innych owadów.

STWÓRZ RABATĘ ROŚLIN CEBULOWYCH – 10m2 + rok pielęgnacji – ok. 2 300 zł

(cena sadzonek z przygotowaniem gruntu , ich posadzeniem i pielęgnacją przez rok)

Połacie kolorowych roślin cebulowych niewątpliwie cieszą oko, ożywiając każdy rodzaj miejskiego krajobrazu. Bogactwo gatunków, odmian i kolorów pozwala na stworzenie naprawdę niepowtarzalnych kompozycji.

ZAARANŻUJ HABITAT DLA ZAPYLACZY Z TABLICĄ EDUKACYJNĄ – 1 szt – od ok. 2 000 zł

(cena domku – w zależności od jego wielkości - wraz z transportem oraz wykonaniem i montażem tablicy edukacyjnej)

Domki dla owadów to dla nich doskonała kryjówka - w wypielęgnowanych ogrodach, bez zarośli, chwastów i chaszczy, trudno znaleźć im odpowiednie miejsca do ochrony przed upałem czy zimnem. Kiedyś kryły się w szparach w murze i słomianych strzechach - dzisiaj nie ma dla nich wielu bezpiecznych miejsc. Specjalne przygotowane domki, imitując naturalne dla owadów warunki, zwiększą szansę ich przetrwania. Rola owadów jest nieoceniana. Duża część tych małych bzykających stworzonek to nasi wielcy sprzymierzeńcy – bez nich nie ma zapylania i owocowania, a szkodniki mogą rozwijać się w najlepsze.

ZAINTERESOWANYCH REALIZACJĄ WIĘKSZYCH INWESTYCJI, ZAPRASZAMY DO INDYWIDUALNYCH ROZMÓW

Przykłady projektów:

- zakup i montaż ekologicznych wiat przystankowych składających się z elementów zintegrowanych: zielonych ścian i/lub dachów z systemem retencyjnym; donic z roślinnością; instalacji fotowoltaicznej na dachu (do zasilania tablic wyświetlających oraz punktów ładowania urządzeń elektrycznych)

- motywacyjny system gospodarki odpadami, który obejmowałby zakup recyklomatów w przestrzeni miejskiej oraz połączenie ich ze specjalną aplikacją, służącą do gromadzenia eko-waluty poprzez selektywną zbiórkę odpadów (butelek szklanych i plastikowych czy puszek aluminiowych)

- aranżacja miejskich terenów zieleni, w ramach której proponujemy kompleksową rewaloryzację wybranych obszarów.

 

 

Zapoznaj się z prezentacją dotyczącą współpracy

Czekamy na Twój kontakt.

Agnieszka Pietrzak
tel: 42 272 64 16
e-mail: a.pietrzak@uml.lodz.pl

Wydział Kształtowania Środowiska
w Departamencie Ekologii i Klimatu
Urzędu Miasta Łodzi

ul. Piotrkowska 113, 90-430 Łódź

Kontakt