Kawiarenki naprawcze

Współcześnie kupujemy i wyrzucamy mnóstwo rzeczy. Wytwarzanie ogromnej liczby krótko używanych nowych przedmiotów oraz wysoko rozwinięty konsumpcjonizm mają wpływ na zmiany klimatu, ponieważ zwiększają emisję CO2.

Negatywnemu trendowi ciągłego kupowania starają się przeciwdziałać kawiarenki naprawcze, czyli miejsca, które oddolnie, z poziomu lokalnego, szerzą idee zero waste i gospodarki obiegu zamkniętego. To właśnie w kawiarence naprawczej możemy naprawić ubranie albo przywrócić życie starym meblom. Możemy także dać drugie życie niepotrzebnym już przedmiotom i sprawić, że nadal pozostaną w obiegu, zamiast powiększać ilość odpadów. To także miejsca, które skupiają lokalną społeczność zainteresowaną ideami zero waste i pomagają budować wzajemne relacje między mieszkańcami.

Dzięki programowi „NaprawiaMY z Veolią”, zainicjowanemu przez Fundację Veolia Polska, realizowanemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz wspieranemu przez Urząd Miasta Łodzi, rozpoczęły działalność cztery kawiarenki naprawcze. Zapraszamy do odwiedzin tych miejsc i wspólnych twórczych działań.

Liderem koalicji realizującej projekt kawiarenki „Piotrkowska 17” jest Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych. W skład partnerstwa wchodzą: Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „ Ja-TY-My” i Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

W kawiarence powstała galeria wystawiająca prace osób niepełnosprawnych, odbywają się warsztaty odnawiania rzeczy, między innymi starych mebli, by nadać im drugie życie.

Sąsiedzka „re-pasja” w 502, której liderem jest Dom Kultury "502", działa również w koalicji z Fundacją na Rzecz Edukacji i Kultury „Ei-Ka” oraz seniorami z Centrum Aktywnego Seniora.

Dzięki recyklingowi naturalnych surowców można tu stworzyć nowe, użyteczne przedmioty, zaś nagrywane filmiki DIY (zrób to sam) to pożyteczne instrukcje, jak np. wykonać nieszkodzący środowisku proszek do prania. Na zajęciach można także zrobić biżuterię z pozornie nieprzydatnych materiałów lub poznać tajniki kuchni zero waste.

Lider koalicji Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań to Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani. W skład partnerstwa wchodzą również: Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi, Szymon Bujalski - dziennikarz dla klimatu, Grupa nieformalna Moje Podwórko oraz firma AkzoNobel.

W kawiarence można między innymi nauczyć się, jak naprawić rower, zaznajomić się z technikami szydełkowania, szycia oraz przerabiania odzieży, jak również zapisać się na warsztaty stolarskie.

Czwarta kawiarenka prowadzona jest przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Dzięki niej społeczność osób głuchych lub niedosłyszących może poznać zasady zero waste, ponieważ powstały filmy tłumaczące niezbędne materiały na język migowy. Kawiarenka angażuje się także w terapię zajęciową, np. tworzenie obrazów ze zużytych tkanin, czy też ozdób powstałych z odpadów z zaprzyjaźnionej stolarni.

Kontakt