Ogrody społeczne

Dlaczego współdziałamy?

Placówka jako jedyna łódzka szkoła kształci techników ogrodników i techników architektury krajobrazu, więc zaangażowanie w akcje dotyczące zieleni i szeroko pojętej ochrony środowiska jest niejako oczywiste. Uczniowie, nauczyciele i ogrodnicy są nieocenionym wsparciem merytorycznym proekologicznych inicjatyw.

Wspólne inicjatywy:

  • zorganizowanie ogrodów społecznych dla mieszkańców - zapewnienie roślin, niezbędnych materiałów do budowy ogrodów, a także przeprowadzenie warsztatów i szkolenia w czasie zakładania ogrodów, jak również nadzorowanie upraw i pomoc w ich utrzymaniu z zaangażowaniem uczniów szkoły w celu uzyskania umiejętności praktycznych. Zadaniem mieszkańców jest dbanie o ogród, podlewanie i pielęgnacja oraz korzystanie z upraw. Społeczne ogrody warzywne to sposób na ekologiczne uprawy miejskie i doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej, wymiany doświadczeń, aktywności na powietrzu. Pierwszy ogród warzywny powstał z inicjatywy sąsiadów z Senatorskiej 50/52. Ogrody społeczne to jedna z rekomendacji mieszkańców w ramach Łódzkiego Panelu Obywatelskiego Zieleń w mieście.
  • powstanie (we współpracy z Intelligent Hives) na terenie Laboratorium Produkcji Ogrodniczej przy Zespole Szkół Rzemiosła pracowni pszczelarskiej, w ramach projektu "Adoptuj pszczołę", który wystartował dzięki miejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. W pracowni znalazły się takie sprzęty, jak: miodarki, stół do odsklepiania, czy urządzenie do kremowania miodu. Dodatkowo, na zielonym terenie przylegającym do szkoły, zasiedlono 20 uli. Kwintesencją jest zaś przeprowadzenie szkoleń pszczelarskich, dzięki którym 45 osób zapozna się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi pracy z tymi pożytecznymi owadami. Jednocześnie placówka prowadzi nabór uczniów na kierunek "technik pszczelarstwa".
Kontakt