Zielona Łódź

W ramach projektu Zielona Łódź, przez cały rok w łódzkich parkach organizowane są różnego rodzaju bezpłatne wydarzenia i aktywności skierowane do mieszkańców naszego miasta. Oferta spędzania wolnego czasu pośród miejskiej zieleni dostosowana jest dla wszystkich grup wiekowych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń jest cykl „Letnich Koncertów w Altanie”, które Zielona Łódź organizuje razem z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Nawiązując do XIX-wiecznych koncertów Scheiblerowskiej Orkiestry Fabrycznej w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 17.00 w altanie Parku Źródliska I rozbrzmiewa muzyka. Spotkania, na których swoje umiejętności prezentują pedagodzy, studenci oraz absolwenci Akademii,  gromadzą co tydzień setki amatorów muzyki klasycznej.
Muzyczne spotkania prezentujące różne style muzyczne realizowane są również w innych łódzkich parkach (Julianowskim, Widzewska Górka).

W ramach Zielonej Łodzi odbywają się także cykliczne zajęcia sportowe: joga w parku, tai-chi, bule, warsztaty salsy czy fitnes. Prowadzone są one przez wykwalifikowanych instruktorów zachęcających do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
Dla cyklistów organizowane są niedzielne wycieczki rowerowe o różnych skalach trudności. Pozwalają one na dokładniejsze poznanie łódzkich parków. Trasy opracowywane przez przewodników prowadzą zarówno po bardziej znanych miejscach, jak i mało dostępnych zakamarkach naszego miasta.

Przez cały rok Zielona Łódź prowadzi z przewodnikami cykliczne spacery, mające na celu przedstawić przyrodę łódzkich parków, przybliżyć ich historię, a także zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu. Bardziej wyczynowo, ale również z elementami edukacji przyrodniczo-historycznej, traktowane są 12-godzinne spacery po łódzkich parkach i zieleńcach, które raz do roku zrzeszają dużą grupę śmiałków.
Ofertę Zielonej Łodzi wzbogacają bardziej wyspecjalizowane zajęcia, takie jak: warsztaty fotograficzne, entomologiczne, warsztaty rysunku pejzażowego, czy też obserwacje astronomiczne - setki łodzian gromadzi co roku Noc Spadających Gwiazd.

Na terenie Ogrodu Botanicznego, wspólnie z jego pracownikami, realizujemy spektakl nawiązujący do tradycji Nocy Świętojańskiej. Sceną widowiska jest największy staw oraz pomnikowa aleja lipowa. Podczas czerwcowego przedstawienia można przy dźwiękach ludowej muzyki poczuć niesamowitą atmosferę tajemniczości w nocnej oprawie.

Zimą jesteśmy jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie w centrum miasta można bezpłatnie i pod opieką instruktora nauczyć się biegać na nartach. Zielona Łódź, dysponując odpowiednim sprzętem, a także wyznaczoną trasą w największym łódzkim parku im. J. Piłsudskiego, prowadzi w śnieżne dni zajęcia narciarskie, które cieszą się ogromną popularnością.
Alternatywą do zajęć narciarskich jest jazda na nartorolkach. Takie zajęcia, realizowane przez Zieloną Łódź w parku na Zdrowiu są doskonałym przygotowaniem przed sezonem zimowym.

W ramach Budżetu Obywatelskiego realizowane są zwycięskie zadania zgłaszane przez mieszkańców Łodzi. W poprzednich latach na terenach łódzkich parków odbywały się zajęcia samoobrony dla kobiet, seanse kina letniego, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży, zajęcia unihokeja czy warsztaty dendrologiczne.


Na przestrzeni całego roku projekt rozwija się, integruje działania różnych instytucji, organizacji, stowarzyszeń, podnosząc atrakcyjność oferty wypoczynku w łódzkich terenach zieleni. Informacje o wydarzeniach Zielonej Łodzi można znaleźć na profilu facebook.com/Zielonalodz

 

Kontakt