News

O sztuce subiektywnie – extra. Wacław Biliński „Łodzianie” - wystawa i spotkanie w Poleskim Ośrodku Sztuki

autor:

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na cykl wykładów: "O Sztuce Subiektywnie". Spotkanie z udziałem wydawcy Jacka Kusińskiego. Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz slajdów oraz wystawa oryginalnych prac Wacława Bilińskiego.

fot. mat. Poleski Ośrodek Sztuki
Zdjęcie promujące wydarzenie: O sztuce subiektywnie – extra. Wacław Biliński „Łodzianie”
2
fot. mat. Poleski Ośrodek Sztuki
fot. mat. Poleski Ośrodek Sztuki

(2)

Wacław Biliński – pisarz, dziennikarz, fotograf, obecny w kulturze lat 60. i 70. w Łodzi. Redaktor czasopisma opiniotwórczego „Odgłosy”, autor powieści, scenariuszy filmowych, sztuk telewizyjnych i słuchowisk radiowych. Erudyta i człowiek wysokiej kultury osobistej. W 1963 roku wydaje album fotografii „Łódź jaką znam”. Fotografie, które weszły do wydania nie spotkały się z pozytywnym odbiorem władz, rozczarowanych nikłym przesłaniem socrealistycznych przemian miasta.

Dzisiaj poznajemy jego twórczość z perspektywy czasu i odkrywamy Łódź, którą widział Biliński w pełnym kadrze. W serii ujęć złapanych w decydującym momencie patrzymy na miasto i jego mieszkańców z początku lat 60. Można uznać że Biliński intuicyjnie idzie za myślą Cartier-Bressona wychwytując z otoczenia idealny moment zatrzymania migawki. O atrakcyjności ujęć decyduje chwila. Nie stylizowane, a wychwycone z rzeczywistości kadry pokazują Łódź z czasu reform doktryny socrealistycznej. Postulat nowoczesności nie jest jednoznaczny, czasem wdziera się mimochodem w kadry w postaci witryny sklepowej, cadillaca czy francuskich napisów.  Zdjęcia to dokument życia kulturalnego typowego dla tego czasu: fotograf, cyrk, piknik, basen. To co stare, z czasów przedwojennych, już nie jest aktualne, ale nadal obecne – rysuje się na dalekim planie. Historia Łodzi zatrzymana na zdjęciach opowiedziana jest przez człowieka. Biliński pozwala, żeby na jego zdjęciach obecna była subtelność i empatia. Dopuszcza do głosu czynnik ludzki, humanizm w nienarzucającej się formie oraz płynącą z niego afirmację ludzkiego losu w myśl motta, żeby cieszyć się chwilą.

Poleski Ośrodek Sztuki jest łódzkim centrum kulturalnym usytuowanym na terenie historycznego imperium fabrykanta Karola Plihala na Karolewie. Skupia wokół swojej osi filie dla których, wyznacza wielokierunkowy program artystyczny i edukacyjny podporządkowany idei propagandy sztuki funkcjonalnej społecznie, poszukującej, dostępnej dla wszystkich grup odbiorczych w tym niepełnosprawnych i seniorów. Więcej informacji na stronie Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Dodatkowe informacje:
Spotkanie poprowadzi Magda Milewska.
Więcej informacji na stronie Poleskiego Ośrodka Kultury.
Podczas wydarzenia prowadzona będzie sprzedaż książek.

Organizator: Poleski Ośrodek Sztuki

Czas i miejsce: 
20 września (czwartek) 2018
godz. 18:30
Poleski Ośrodek Sztuki
94-030 Łódź, ul. Krzemieniecka 2a
tel. +48 (42) 686 02 59
e-mail: biuro@pos.lodz.pl
http://www.pos.lodz.pl

    Polecane aktualności

    No news available.
    Kontakt