News

Kartka z kalendarza. Pierwsza audycja Radia Łódź po wojnie

Burzliwa historia łódzkiego radia w trakcie II wojny światowej zmusiła pracowników do zawieszenia wszystkich audycji. Po wojnie, 29 września 1945 r. rozgłośnia nadała pierwszy próbny program na fali średniej 224 m o mocy 8 kW za pomocą urządzeń emisyjnych anteny nadawczej przy ul. Narutowicza 130.

fot. archiwalna pocztówka
Gmach Radia Łódź przy ul. Narutowicza 130

Tuż przed wkroczeniem wojsk radzieckich Niemcy zaminowali budynek radiostacji w Łodzi, którą wykorzystywali do celów wojskowych, wysadzając w powietrze antenę nadawczą, maszynownię, halę pomp i pomieszczenia redakcyjne.

Historia radia w naszym mieście sięga roku 1930, kiedy 2 lutego przy ul. Inżynierskiej 14 rozpoczyna regularną pracę, jako siódma w kraju, Radiowa Stacja Przekaźnikowa o mocy 1,65 kW, transmitująca program ogólnopolski na falach średnich w paśmie 233,8 m. 

1 maja 1931 r. zespół pracowników Radiowej Stacji Przekaźnikowej w Łodzi podejmuje decyzję o nadawaniu w przerwach pomiędzy programami ogólnokrajowymi własnych, lokalnych audycji informacyjnych.

Takie były początki Radia Łódź, które 29 marca 1939 r. przeniosło się do nowego gmachu przy ul. Narutowicza 130 i rozpoczęło regularną emisję programu, przerwaną po kilku miesiącach przez wybuch wojny.

    Polecane aktualności

    No news available.
    Kontakt