News

Łódzkie legendy. Pierwsi profesorowie z łódzkimi korzeniami. Kim byli?

Pisaliśmy ostatnio o pięciu łódzkich żakach w Akademii Krakowskiej już w XVI wieku, ale maleńka Łódź miała także godną reprezentację w gronie profesorów najstarszej polskiej uczelni. Przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego warto o tym przypomnieć.

fot. Envato Elements
Łódzkimi profesorami mogliśmy szczycić się już w XVI w.

W albumie wpisów Academii Jagiellonici widnieje w roku 1525 imię Mikołaja, syna Jana, który został potem profesorem na wydziale artystycznym. Wsławił się on m.in. ufundowaniem tzw. refekcji, czyli jadalni dla profesorów. 

Pod koniec XVI wieku zasłynęli w Akademii Krakowskiej bracia Paweł i Piotr Rożkowice, synowie Mikołaja z Łodzi. Starszy Paweł, obok godności profesora wszechnicy krakowskiej, był także kanonikiem w kolegiacie św. Floriana w Kleparzu pod Krakowem. Uczynił on w 1586 r. specjalny zapis, tzn. trzem łodzianom przekazał sumę 200 bitych złotych florenów pod zastaw ich dóbr. Procenty od tej kwoty mieli oni przeznaczać na stypendia dla niezamożnej młodzieży z Łodzi, kształcącej się w Akademii Krakowskiej oraz na posag dla ubogich dziewcząt. Młodszy Piotr Rożkowic również zrobił karierę, bo otrzymał w 1578 roku katedrę na wydziale artium, którego został dziekanem i pełnił zaszczytną funkcję kanonika kolegiaty św. Anny. Administrował też dobrami Akademii Krakowskiej, a cenną bibliotekę po bracie przekazał uczelni.

    Polecane aktualności

    No news available.
    Kontakt