Urząd Miasta Łodzi

Festiwalowy wrzesień w Łodzi. Zobacz 8 najlepszych wydarzeń!

Wrześniowy kalendarz wydarzeń kulturalnych w Łodzi pęka w szwach. Light Move Festival, Łódź Czterech Kultur i LGBT Film Festival to tylko kilka z licznych imprez. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie tej jesieni!

Festiwalowy wrzesień w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Od pokazów światła, przez wystawy wzornictwa przemysłowego i modowego, pokazy premier filmowych i zabawy taneczne po wydarzenia i warsztaty kulinarne - te i inne atrakcje będą czekać na łodzian już niebawem.

Light Move Festival

Ulubiony festiwal wszystkich łodzian i nie tylko, powróci w tym roku do otwartej przestrzeni. Po raz 11. łódzkie budynki, parki oraz place zamienią się w prawdziwą scenę dla gry świateł i wyjątkowych iluminacji stworzonych przez międzynarodowych artystów. Już od 24 do 26 września Nowe Centrum Łodzi rozświetli się milionami barw, dzięki niezapomnianym mappingom i monumentalnym instalacjom.

Festiwal Łódź Czterech Kultur

W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Przyszłość teraz!". Na uczestników będą czekać cztery odważne premiery teatralne: o inności i wykluczeniu, niezgodzie na przemoc, zderzeniu starych i nowych porządków oraz poszukiwaniu prawdy o przeszłości.

Oprócz tego goście będą mogli wziąć udział w muzycznych spotkaniach z artystami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Izraela oraz zobaczyć jak wyglądałyby przydrożne billboardy wypełnione nie reklamami, a dziełami sztuki. Nie zabraknie również filmowo-literackich spacerów dla dorosłych i filozoficznych spotkań dla dzieci.

Łódź Design Festiwal

Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie w dniach 16-19 września pod hasłem LEPIEJ 2.0. Zobaczymy w niej ponad 10 wystaw, które będzie można bezpłatnie obejrzeć w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3. Jak mówią organizatorzy, nowoczesny design powinien przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki mówi się o wzornictwie, które powinno bazować na naukowych podstawach i rozwiązywać rzeczywiste problemy w naszym codziennym życiu. Podczas wydarzenia będziemy mogli zobaczyć kolekcje designerskich mebli, porcelany i szkła oraz dziecięce zabawki, kroje liter i logotypy. 

Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest

10 września startuje Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem przewodnim Nie-miasta", a celem organizatorów jest uwrażliwienie na dziedzictwo architektoniczne oglądane z perspektywy szczegółu oraz budowanie wrażliwości na jego urodę, sens i możliwość kreatywnego przetworzenia. Festiwal potrwa do 18 września.

LGBT Film Festival

To największe w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie kulturalne, prezentujące kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+. Odbędzie się w dniach 18-23 września w Kinie Bodo.

Festiwal Łódź Fabrykancka

Festiwal Łódź Fabrykancka to przede wszystkim zabawy taneczne z muzyką na żywo, akcje rekonstrukcji życia łodzian ponad 100 lat temu, ale także sporo dawka muzyki. Wydarzenie w całości zostało poświęcone twórcom i budowniczym dawnego imperium przemysłowego i potrwa aż do 19 września. Tegoroczna edycja osadzona jest w okresie Rewolucji 1905 roku, która będzie pretekstem dla odbywających się w ramach festiwalu koncertów, dyskusji, rekonstrukcji i warsztatów.

Festiwal Sztuki Filmowej Kamera Akcja

To już 12. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA w Łodzi - od 30.09 do 3.10 publiczność będzie miała okazję zobaczyć filmowe dzieła, docenione przez krytyków, ale również możliwość wzięcia udziału w klubach dyskusyjnych i warsztatach z ekspertami z branży filmowej. To cztery dni spotkań ze znakomitym kinem i możliwość rozmowy z krytykami filmowymi.

Jemy w Łodzi Food Fest

Panuzzo z krewetkami w złocistym panko, burger pastrami i pomarańczowy cranachan, to tylko trzy z 80 pozycji przygotowanych specjalnie na Jemy w Łodzi Food Fest. Już w piątek (10 września) rozpocznie się największy festiwal kulinarny w mieście i potrwa do 19 września. 

Na festiwalowej mapie pojawią się cztery trasy tematyczne: street food, sushi, pierogi oraz desery. Oprócz tego, dla uczestników przygotowano również liczne warsztaty, grę miejską o dawnych, łódzkich restauracjach, szkolenie z zasad savoir-vivre przy stole oraz słodki pop-up Asi Banad znanej z bloga posypane.com.pl.

Zobacz także

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... Read more

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... Read more

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... Read more

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... Read more

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... Read more

Kontakt