Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Zielona metamorfoza placu Wolności. Start prac już w kwietniu! [WIZUALIZACJE]

W przyszłym tygodniu miasto podpisze umowę z generalnym wykonawcą na przebudowę placu Wolności. Firma może wejść na budowę już następnego dnia.

Plac Wolności - wizualizacja -  mat. ŁÓDŹ.PL
Plac Wolności po remoncie będzie zielony! , mat. ŁÓDŹ.PL

Nie ma już przeszkód, aby sfinalizować umowę na przebudowę placu Wolności. Jeszcze we wrześniu 2021 roku miasto otworzyło oferty złożone w przetargu na remont dawnego rynku Nowego Miasta. W drugim etapie postępowania, w wyniku aukcji, najkorzystniejsze warunki przedstawiła warszawska firma Trakcja. I to z nią za tydzień podpisana zostanie umowa na przebudowę placu.

- Od zeszłego roku czekaliśmy, aż dokumenty przetargowe przeanalizuje Urząd Zamówień Publicznych. Dokumenty wreszcie do nas wróciły i możemy podpisywać umowę. Wykonawca już następnego dnia może wchodzić na budowę. Jesteśmy gotowi - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak zmieni się plac Wolności?

Plac Wolności czeka zielona metamorfoza.

- Po stronie ulicy Piotrkowskiej powstanie skwer, na którym będziemy mogli odpocząć w upalny dzień i skryć się w cieniu. Pod drzewami będą krzewy i trawniki, na których będzie można nawet rozłożyć koc - zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Po remoncie plac stanie się miejscem organizacji świątecznych jarmarków i miejskich wydarzeń. Organizację kiermaszów ułatwią przyłącza prądu, które zostaną zamontowane wokół placu.

Nie zabraknie też nowego oświetlenia, ławek, koszy, czy stojaków na rowery. Już teraz możemy podejrzeć jak będą wyglądały. Przy pl. Wolności dwa stanęły testowe modele siedzisk i każdy może je wypróbować. ZOBACZ TAKŻE: Na placu Wolności stanie 56 ławek. Zobacz, jak będą wyglądać [ZDJĘCIA]

Zmian dopełni nowe wejście do podziemnego muzeum kanału Dętka oraz przeniesienie zdroju w okolicę Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Nowa organizacja ruchu na placu Wolności

Spore zmiany czeka także organizacja ruchu na płycie dawnego rynku Nowego Miasta. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi, aby pasażerowie wygodniej się przesiadali.

Przebudowa placu Wolności potrwa dwa lata. Wartość inwestycji to 35,5 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... Read more

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Kontakt