Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Elektryczne rowery Eco Bike z dotacją dla łodzian? To możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Elektryczne rowery dla łodzian? Na taki pomysł wpadł jeden z mieszkańców i złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Przekonuje, że dofinansowania do rowerów i w efekcie wyposażenie 800 mieszkańców w elektryki zmniejszyłyby korki w mieście i poprawiły czystość powietrza.

 -  fot. J. Jastrzębski
Na miejskie drogi i na leśne ścieżki, czyli moda na elektryczne rowery , fot. J. Jastrzębski

Tomasz Śniegula miłośnikiem elektrycznych rowerów został 10 lat temu. Szukał produktu na swój własny biznes, ale takiego, który nie będzie miał krótkiego terminu przydatności, tak jak to bywa w przemyśle spożywczym, a dodatkowo będzie nowoczesny i sprawiający radość. 

– Wszystkie te warunki spełnia rower elektryczny. Ponad 10 lat temu pojechałem pierwszy raz na targi rowerowe. Tam spotkałem człowieka, który miał pomysł podobny do mojego, tyle że początkowo sprowadzał rowery z Chin. Dziś jest właścicielem pierwszej w Polsce firmy produkującej elektryki na dużą skalę – wspomina początki Tomasz Śniegula.

Rower elektryczny dla każdego

Rower elektryczny może służyć zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i wyczynowej, a stereotypowe podejście, że elektryki są dla leniuchów, Tomasz Śniegula obala bardzo szybko:

– Wszystkim się wydaje, że na rowerze elektrycznym człowiek jedzie i się nie męczy, ale trzeba pamiętać, że cały proces decyzyjny jest w naszej głowie i my decydujemy, czy chcemy się zmęczyć, czy nie. Wystarczy, że wyłączymy prąd i będziemy pracować tak, jakbyśmy jechali na zwykłym rowerze obciążonym wypełnionymi sakwami. Ten rower jest cięższy od zwykłego o 10 kg – przekonuje łodzianin.

Tomasz Śniegula, jeżdżąc rowerami elektrycznymi od 10 lat, sam wykorzystuje dodatkowy napęd tylko wtedy, gdy jest bardzo zmęczony lub się spieszy, a także na dużych podjazdach. Klienci natomiast używają elektryków w bardzo zróżnicowany sposób. Od wyczynowej jazdy po górach czy trekkingowej po lasach, po codzienne dojazdy do pracy w mieście. 

– Mam 20 km do pracy. Jeżdżę głównie samochodem, ale teraz ze względu na ceny paliw chcę się przesiąść na rower. Jednak te 20 km po górkach i dołkach to dla mnie za dużo, przydałoby się w niektórych miejscach wspomaganie – przyznaje jeden z klientów. 

Dofinansowanie na EcoBike dla łodzian

Koszt takiego roweru to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tys. zł. Tomasz Śniegula wpadł na pomysł, by z Budżetu Obywatelskiego dofinansować sprzęt tym mieszkańcom, którzy zadeklarują odstawienie auta na rzecz dojazdu do pracy właśnie rowerem. Pomysł zaczerpnął z Holandii.

– Gdyby 800 mieszkańców przesiadło się na elektryki, a każdy z nich rocznie przejechałby 1500 km, to oprócz tego, że w mieście byłoby mniej korków, bo po ulicach jeździłoby o 800 mniej aut, to jeszcze w atmosferze byłoby o ok. 300 ton dwutlenku węgla mniej – wylicza Tomasz Śniegula.

Projekt jest teraz w fazie oceny przez Urząd Miasta. Jeśli przejdzie ocenę formalną, przyjdzie czas na weryfikację przez mieszkańców podczas głosowania w październiku.

Dopóki starczy sił…

Elektryczne rowery mają zamontowaną baterię, dzięki której wspomagają rowerzystę podczas jazdy. 

– Taki rower koniecznie trzeba wypróbować, żeby przekonać się, czy jazda nim się spodoba i będzie służyć. Okazuje się, że prawie każdy, kto wsiada na elektryka, czerpie ogromną radość i przyjemność z jazdy – uważa Tomasz Śniegula.

Z elektrycznego napędu można korzystać przez cały czas jazdy, tylko w wybranych momentach, np. jadąc pod górkę – lub też całkowicie wyłączyć elektryczne wspomaganie. Natomiast korzystając w pełni z baterii, w zależności od modelu, stopnia trudności trasy, jak również wagi użytkownika, na elektrycznym rowerze można przejechać nawet 100 km. A gdy zabraknie „paliwa", pozostaje jeszcze siła mięśni nóg.

Zobacz także

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... Read more

Kontakt