Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Pani Mariola od 35 lat prowadzi sklep Świat Karnawału. Ręczne tworzenie masek to jej pasja!

Podobizny zwierząt, maski weneckie, a do tego całe stroje, peleryny, ogony, pióropusze – Świat Karnawału towarzyszy Marioli Ossowskiej od ponad 35 lat. Łodzianka wszystko tworzy własnoręcznie, a inspiracji szuka w przyrodzie, bajkach i filmach.

Od ponad 35 lat tworzy maski i stroje karnawałowe -  fot. Stefan Brajter
Cały rok w świecie karnawału , fot. Stefan Brajter

Niedaleko Manufaktury, zbaczając z ulicy Gdańskiej, można natknąć się na niepozorną, niewielką uliczkę Mielczarskiego. Wydawałoby się, że nic na niej nie może zaskoczyć. Tymczasem pod numerem 5 spacerujący mogą wkroczyć w zupełnie inny świat – świat  karnawału – niezależnie od pory roku!

– Większość osób, która tu wchodzi, jest zdziwiona wielością strojów i masek – mówi Mariola Ossowska. – Ja bardzo chętnie zapraszam wszystkich do środka i, jeśli pozwala na to czas, prezentuję także moją pracownię, opowiadam o tym, jak tworzę wszystko to, co potem można kupić.

Formy na maski wygrane w karty

Pierwsze maski łodzianka zaczęła tworzyć przypadkiem. – Lata temu mąż w karty wygrał kilka form do robienia masek i tak to się zaczęło. Bardzo szybko doszłam do wniosku, że to jest to, co lubię i chcę robić. Dziś mam tych form ok. 80! – dodaje właścicielka Świata Karnawału.

W szczytowym okresie, w latach 90., kiedy do Polski nie napłynęła jeszcze fala przedmiotów z Chin, Mariola wraz z mężem i kilkunastoma wówczas pracownikami tworzyli kilkadziesiąt tysięcy masek rocznie! Dziś ta liczba spadła do zaledwie kilku tysięcy.

– To były czasy, kiedy nie byliśmy w stanie sami przerobić zamówień. Teraz ja przygotowuję swoje produkty latem, kiedy jest martwy sezon po to, by móc sprzedawać je zimą – opowiada łodzianka.

Czas karnawału, czas zakupów

Sezon na kupno karnawałowych strojów zaczyna się wczesną jesienią – w październiku lub listopadzie. To czas jasełek i różnego rodzaju dziecięcych występów. Do tego dochodzi sylwester i okres karnawałowy, kiedy to maski są chętnie kupowane przez dorosłych na bale czy inne imprezy. Najgorętszy czas zakupów kończy się z początkiem lata. Jeszcze w czerwcu często przychodzą rodzice z dziećmi i kupują stroje na szkolne przedstawienia, wystawiane z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca czy zakończenia roku szkolnego.

– Latem jest najtrudniej – przyznaje Mariola Ossowska. – Czasem przyjdzie jeden klient w ciągu dnia, czasem dwóch. Dlatego właśnie teraz zaczynam swoją produkcję masek. A tworzę tak, jak mi w duszy zagra. Klienci bardzo lubią maski weneckie, te są szczególnie popularne. A dla dzieci głównie zwierzątka, zwłaszcza z tych najbardziej popularnych obecnie bajek.

Maska karnawałowa – zrób to sam

Łodzianka wszystkiego o strojach, szyciu i robieniu masek nauczyła się zupełnie sama. Chętnie też dzieli się swoją wiedzą, np. podczas warsztatów. Zachęca do tego, by odwiedzać sklep, a kiedy tylko zbiera się grupa, prowadzi zajęcia dla zainteresowanych. Marzeniem Marioli Ossowskiej jest to, aby ze swoją pracownią wystawiać się latem przed witrynę sklepu, żeby każdy z przechodniów mógł przystanąć i zobaczyć, co i jak tworzy.

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Kontakt