Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Odkrycia archeologiczne na Brusie. Co odkryto na dawnym poligonie? [ZDJĘCIA]

Skończył się kolejny już etap badania dawnego poligonu. W 2022 r. szukano przede wszystkim miejsca pochówku kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyca” i siedmiu innych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego straconych na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi 19 lutego 1947 r.

Brus. Prace archeologiczne -  mat. UŁ
Prace archeologiczne na dawnym poligonie na Brusie , mat. UŁ

Podczas tegorocznych obserwacji przebadano rozległy teren o powierzchni blisko 52 arów. Naukowcy znaleźli niepełny szkielet należący do jednej osoby. Uchwycono także podziemne relikty budynków związanych ze strzelnicami wojskowymi z różnych okresów poligonu na Brusie w XX w. Odkryto i zinwentaryzowano kilkaset artefaktów świadczących o przeszłości poligonu, m.in. elementy amunicji ręcznej broni palnej oraz innego wyposażenia wojskowego, jak również fragmenty i zachowane w całości egzemplarze ceramicznej i szklanej zastawy stołowej.

Naukowcy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pozyskali z Centralnego Archiwum Wojskowego zdjęcia lotnicze poligonu z różnych okresów Polski Ludowej. Udało im się również zdobyć z archiwów amerykańskich wysokiej jakości zdjęcia tego obszaru z 1942 r. Na ich podstawie badacze z IPN oraz Instytutu Archeologii UŁ wytypowali zupełnie nowy obszar badawczy, znajdujący się z przodu strzelnicy do broni długiej.

Sporządzony został szczegółowy zarys obwałowań strzelnicy (stan na 1949 r.) na podkładzie ortofotomapy z 2021 r. Przy użyciu odbiornika GPS uchwycono punkty skrajne następujących obiektów: dwa kulochwyty strzelnicy do broni krótkiej, budynek przy strzelnicy do broni krótkiej, główny budynek strzelnicy oraz drogę dojazdową do głównego budynku strzelnicy. Wyznaczony do badań obszar koresponduje z zeznaniami nieżyjącego już prokuratora wojskowego, Henryka Szweda, obecnego przy egzekucji kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i siedmiu innych żołnierzy. Przesłuchany w 1993 r. prokurator kierował się lokalizacją obiektów, które wybudowane zostały dopiero w latach 60. XX w. Teren strzelnicy został bowiem diametralnie przebudowany właśnie na przełomie lat 60. i 70. XX w., przez co mocno zatarły się ślady tej komunistycznej zbrodni. 

Prace wykonywane były pod kierunkiem dr. Tomasza Borkowskiego z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dr. Olgierda Ławrynowicza z Instytutu Archeologii UŁ przy stałym merytorycznym i organizacyjnym wsparciu dr. Krzysztofa Latochy (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi). W badaniach wzięli udział także dr Michał Nowak (BPiI IPN), mgr Aleksandra Dolewska-Szafrańska (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi), mgr Agata Wąsewicz-Madejek (BPiI IPN, Oddział IPN w Poznaniu), mgr Bartosz Kida (BPiI IPN, Oddział IPN we Wrocławiu) oraz studenci archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Działania w terenie na bieżąco konsultowane były z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz prof. Marianem Głoskiem, który w 2008 r. zapoczątkował wieloletnie prace archeologiczne na Brusie.

Zobacz także

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... Read more

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... Read more

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... Read more

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

Kontakt