Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Lwy z Orientarium w Łodzi mają swoje święto. Jak wygląda ich codzienne życie? [ZDJĘCIA]

10 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lwa. W Orientarium w Łodzi mamy trzech przedstawicieli tego gatunku - dwie samice - Tycię i Shivę oraz jednego samca - Lokiego. To lwy azjatyckie, które są trochę mniejsze od swoich afrykańskich kuzynów.

Lew azjatycki z Orientarium w Łodzi -  fot. Łacheta
Regularna praca z opiekunami jest w stanie utemperować silny charakter zwierzęcia , fot. Łacheta

Lwia codzienność

Cała trójka uwielbia spać. Każdy z nich przeznacza na sen od 10 do 20 godzin. Przez resztę czasu dobrze się bawią. Co robią konkretnie?

– Spacerują, leżą na wybiegu na kamieniach, wchodzą na swoją nowo wybudowaną platformę, bawią się piłkami – wylicza Paweł Ciesielski, opiekun zwierząt.  

Dla rozrywki często chowają się przed wzrokiem zwiedzających. Czasem opiekunowie urozmaicają im dzień różnymi zapachami, np. odchodami żyrafy lub rozsypanymi wokół przyprawami. To pobudza zwierzęcy instynkt.   

W naturze są takie dni, w których drapieżniki nic nie jedzą, bo niczego nie upolowały. Dlatego w diecie Shivy, Lokiego i Tyci zdarza się post. Z reguły wypada on w niedzielę. Najczęściej jednak każdy lew dostaje w ciągu dnia 5 kilogramów surowej wołowiny z kością. Poza tym raz w tygodniu mają na obiad królika. Jedzą osobno, bo wspólny posiłek mógłby się zakończyć kłótnią.

Stare i młode lwy

Zwierzaki przebywają na wybiegu lub w wewnętrznych boksach. Nigdy jednak nie znajdują się w tym samym miejscu we trójkę. Najstarsza z nich, niespełna 17-letnia Tycia, musi być sama. Kiedyś próbowały towarzyszyć jej inne lwy, ale się nie dogadywali. 

– Tycia urodziła się u nas. Jest samicą odchowaną ręcznie. Gdy była małym kociakiem, matka ją odrzuciła. Opiekunowie musieli karmić ją butelką z mlekiem – tłumaczy Paweł Ciesielski.

Lwica od początku miała bliski kontakt z człowiekiem, dlatego pozytywnie reaguje na ludzi. Poza tym jest już staruszką i nigdy nie miała potomstwa.    

Niespełna 5-letni Loki i 6-letnia Shiva to młoda para hodowlana, która dużo czasu spędza w swoim towarzystwie. Pokładane są w nich spore nadzieje na małe lwiątka. 

W Łodzi Loki pojawił się w lipcu 2020 roku, a Shiva pod koniec lutego 2021. Oboje są leniuchami, ale czasem miewają swoje humory. 

Ważna praca opiekunów

Regularna praca z opiekunami jest w stanie utemperować silny charakter zwierzęcia. Lwy azjatyckie z natury są krewkie. Systematycznie przechodzą treningi medyczne. Ich celem jest oswojenie zwierząt z bliskością człowieka. 

– Opiekunowie i weterynarz kuszą lwy mięsem trzymanym na pęsecie i pokazują odpowiednie gesty. W ten sposób można oswoić zwierzaka z przechodzeniem z boksu do boksu. Reagują też na różne komendy, na przykład „siad" albo „leżeć". Na nasze polecenie mogą położyć się bokiem i się nie ruszać. Te treningi odbywają się na zapleczu w ciszy i spokoju. Robimy je wyłącznie w celach medycznych – podkreśla Paweł Ciesielski.

Dzięki takim ćwiczeniom zwierzę przyzwyczaja się do swoich opiekunów i lekarzy. A ci, w przyszłości, będą mogli podawać mu leki. Z bliska i bez stresu, w sposób całkowicie bezpieczny.

Zobacz także

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Kontakt