Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Co robić w weekend w Łodzi? Sprawdź najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

Teatralny Festiwal Retroperspektywy, Festiwal Gier komputerowych Meet at Rift w EC1, koncert zwycięzców Eurowizji w Wytwórni, pikniki, warsztaty, spacery z przewodnikiem i plenerowe kino. Sprawdź, dokąd warto się wybrać w nadchodzący weekend (19-21 sierpnia).

Weekend w Łodzi -  fot. LODZ.PL
Weekend w Łodzi zapowiada się pasjonująco , fot. LODZ.PL

Festiwal Retroperspektywy 2022

Jeden z najważniejszych i najciekawszych polskich festiwali teatralnych, który prezentuje najatrakcyjniejsze spektakle z Polski i świata, rozpocznie się w Łodzi w piątek (19 sierpnia) i potrwa niemal do końca miesiąca. 

Publiczność będzie mogła obejrzeć kilkanaście spektakli, wziąć udział w koncertach i spotkaniach z wybitnymi twórcami sztuki teatralnej czy warsztatach – np. pieśni ukraińskich.

W piątek (19 sierpnia) na uroczystym otwarciu Festiwalu w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) będzie można zwiedzić wystawę „Abstrakcje. Początek Nowego Świata” i uczestniczyć w premierze polsko-norweskiego spektaklu „Ragnarok”.

W trakcie Festiwalu odbędzie się także premiera książki poświęconej Tomaszowi Rodowiczowi – twórcy i dyrektorowi artystycznemu Teatru CHOREA pt. „Rodowicz-Teatr-Droga”.

Informacje o programie Festiwalu oraz biletach na wydarzenia są dostępne na stronie retroperspektywy.com

Kalush Orchestra w Wytwórni

Kalush Orchestra, ukraiński zespół, który w tym roku brawurowo zwyciężył konkurs Eurowizji z piosenką "Stefania", wystąpi w piątek (19 sierpnia) o godz. 21:00 w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29).

Ich muzyka jest miksem tradycji i nowoczesności, który umiejętnie łączy folk, rap i zaangażowane teksty, odnoszące się do wojny w Ukrainie. Zespół aktywnie zbiera środki finansowe na rzecz pomocy walczącym Ukraińcom, dlatego większość dochodu z całej trasy koncertowej przeznaczone jest na ten ważny cel.

Bilety kosztują: 89, 99 i 109 zł.

Festiwal Gier komputerowych Meet at Rift w EC1

Meet at Rift Festival to impreza poświęcona grom komputerowym z uniwersum Riot Games, a więc m.in. kultowej "League of Legends". Festiwal skierowany jest do fanów gier w każdym wieku oraz stopniu zaawansowania. Nowicjusze będą mogli poznać świat gier komputerowych, a zaawansowani gracze - podobnych sobie zapaleńców, idealnych kompanów do rozmów i e-sportowej rywalizacji. 

W programie znalazły się m.in. spotkania z gwiazdami (Kubon, Nervarien, Arquen), rozgrywki e-sportowe i cosplay. Na terenie imprezy staną także stoiska z gadżetami oraz foodtrucki.

Meet at Rift Festival zorganizowane zostanie w dniach 19-21 sierpnia 2022 r. w EC1 Łódź w przestrzeni Hali Maszyn, przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi. Wstęp jest wolny.

Artystyczna Wyspa Kultury

Miejska Strefa Kultury w Łodzi zaprasza na rodzinny piknik w ramach projektu „Plac Zabaw Twórczych. Wędrujący Dom Kultury” (ul. Stawowa 28).

W sobotę (20 sierpnia) w godz. 12:00–16:00 dzieci będą mogły brać udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych m.in. z zakresu muzyki, poznawać nowe techniki plastyczne, szlifować umiejętności robienia zdjęć oraz tworzenia filmów, a nawet uczyć się uważności. Nie zabraknie też stanowisk, przy których będzie można wykonać własnoręcznie biżuterię lub ekologiczną lalkę. Zaplanowano też koncert Grzegorza Szostaka i Danuty Antoszewskiej – łódzkich artystów, którzy wprowadzą młodych słuchaczy w fascynujący świat opery i muzyki klasycznej.

Spacer po Łodzi śladami kinematografii

Spacer po łódzkich miejscach, które znane są z popularnych filmów, seriali czy teledysków zaplanowano na sobotę (20 sierpnia). 

Łódź bardzo często występuje w roli przedwojennej Warszawy, Lwowa, Wiednia oraz współczesnego Londynu, Paryża, Nowego Jorku. O tych filmowych ciekawostkach i anegdotach dotyczących miasta filmu UNESCO opowie Bartek Damian Mielniczek, który będzie równocześnie przewodnikiem bezpłatnego spaceru.

Zbiórka o godz. 11:00 przed wejściem na dworzec Łódź Fabryczna, na pl. Sałacińskiego.

Piknik Sąsiedzki z Biblioteką Traf

W piątek (19 sierpnia) w godz. 15:00-18:00 Biblioteka TRAF (ul. Cieszkowskiego 11) zaprasza na Sąsiedzki piknik. Na uczestników czekać będzie słodki poczęstunek i zdrowe przekąski, a także kącik do wspólnego ich przygotowywania. 

Oprócz tego, w programie także balony, malowanie buziek, tor przeszkód, bookcrosing i gry planszowe. Wstęp wolny.

Koncert w Altanie

Najbliższy Koncert w Altanie parku Źródliska wypełnią utwory z kultowego musicalu „Cabaret” z Lizą Minelli w roli głównej. 

Wystąpią: Barbara Sanecka, Kamil Olczyk i Łukasz Walczak. Solistom towarzyszyć będzie zespół w składzie: Maciej Zaforemski przy fortepianie, Piotr Papierski na perkusji i Mikołaj Kaniewski na gitarze basowej. Wstęp bezpłatny. Start w niedzielę (21 sierpnia) o godz. 17:00.

Polówka na weekend

Letni Festiwal Filmowy TME Polówka zaprasza w weekend (19–21 sierpnia) na wyjątkowe projekcje filmowe. 

Weekend rozpocznie piątkowy seans „Gniazdo turkawki”, który zostanie wyświetlony w ramach ukraińsko-polskiej sekcji kina plenerowego na Stawach Stefańskiego. Tego samego dnia przy Bramie Miasta (ul. Kilińskiego 66) będzie można zobaczyć słynny film Pedro Almodóvara z Penélope Cruz w roli głównej pt. „Matki równoległe”.

W sobotę czas na film z dreszczykiem w wyjątkowej scenerii, czyli „Censor” w Fuzji (ul. Milionowa 6 A) oraz muzyczny „Bohemian Rapsody” o życiu Freddiego Mercury’ego, wokalisty zespołu Queen. W niedzielę w ramach Moto Polówki na parkingu TME przy ul. Rozalii 1 zostanie wyświetlony romantyczny dramat François Ozona pt. „Lato '85”. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godz. 21:00 i są bezpłatne.

Warsztaty dla dzieci “Elementarz empatii”

Inspirując się biografią Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin – Centrum Dialogu zaprasza najmłodsze pokolenia łodzian do rozmów na temat superbohaterów i superbohaterek na miarę naszych czasów. 

W najbliższą niedzielę (21 sierpnia) dzieci w wieku 5–10 lat mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach (godz. 15:30 – warsztaty plastyczne „Emocje na wyciągnięcie ręki”; godz. 17:00 – zajęcia terenowe „Sensoryczne zabawy w przyrodzie”) i premierowym oprowadzaniu po wystawie „Elementarz Empatii” (godz. 15:00). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.centrumdialogu.com.

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Kontakt