Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności?

W związku z ustawą o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności pojawiło się sporo pytań od mieszkańców, zwłaszcza że 31 marca mija termin dotychczasowej opłaty za 2019 rok.

Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności?  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności? , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wątpliwości wyjaśnia dyrektor Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości UMŁ Marek Jóźwiak: - Do czasu otrzymania zaświadczenia o przekształceniu z użytkowania wieczystego we własność gruntu związanego z lokalami mieszkalnymi, lepiej dokonać obowiązującej opłaty w terminie, by nie narazić się na odsetki z tytułu opóźnienia. Do przygotowania mamy ok. 100 tys. zaświadczeń i z pewnością do końca marca nie będziemy w stanie przesłać ich do wszystkich zainteresowanych, bo ten proces potrwa do jesieni. Natomiast dokonana opłata, w przypadku decyzji o jednorazowej opłacie z bonifikatą 60-procentową zostanie wówczas rozliczona i uwzględniona. Można też na blankiecie wpłaty nie wpisywać tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste, ale jako opłatę za grunt związany z lokalem mieszkalnym pod konkretnym adresem.

Chodzi o to, że nie wszystkie grunty pod lokalami będą mogły być przekształcone we własność – tak jest np. w przypadku lokali użytkowych albo tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. W specjalnych zaświadczeniach, które będą sukcesywnie rozsyłane do najemców lokali będzie decyzja o przekształceniu, a także wyliczona zostanie kwota jednorazowej opłaty (to 20 krotność dotychczasowej stawki) wraz z uwzględnieniem dokonanej już w tym roku opłaty oraz 60-procentowej bonifikaty.

Najlepiej zatem zapłacić tegoroczną opłatę w terminie do 31 marca i poczekać na zaświadczenie z UMŁ, a potem na jego podstawie podjąć do końca roku ewentualnie decyzję o jednorazowej opłacie z bonifikatą. Osoby, które z różnych względów chciałby otrzymać takie zaświadczenie szybciej muszą złożyć wniosek do UMŁ, ale czas oczekiwania wynosi maksymalnie do 4 miesięcy i wiąże się z dodatkową opłatą.

1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Właściciele będą musieli przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty przy jednorazowej wpłacie. Rada Miejska w Łodzi ustaliła bonifikatę na poziomie 60 procent. W kolejnych latach bonifikata będzie zmniejszała się o 10 proc., np. w roku 2020 wyniesie – 50 proc., w 2021 – 40 proc., w 2022 – 30 proc., w 2023 – 20 proc. i 2024 – 10 proc.

 Więcej informacji na stronie: uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/uzytkowanie-wieczyste/

 

 

Related News

Polecane aktualności

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... Read more

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... Read more

Prace budowlane w kamienicy ul. Zielonej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zielona 6 – najbardziej zielony adres w mieście – nie tylko z nazwy

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już od najbliższego poniedziałku (28 września) mogą zgłaszać się chętni na wynajem lokali przy... Read more

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... Read more

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... Read more

Kontakt