Neonowa instalacja "Wdech/Wydech" w centrum Łodzi

"Wdech/Wydech" to tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą można zobaczyć na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza).

Neonowa instalacja "Wdech/Wydech" -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Neonowa instalacja "Wdech/Wydech" , fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Pionowy neon "Wdech/Wydech" o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytmie ludzkiego oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic. 

- Przygotowywaliśmy się do tej realizacji ponad 2 lata, prowadząc rozmowy zarówno z artystami lokalnymi, jak i twórcami z różnych stron Polski. Z uwagi na fakt, że jest to pierwsza tej skali neonowa instalacja w Łodzi, zależało nam, żeby była ona w pełni przemyślana, przede wszystkim pod kątem doboru właściwej lokalizacji, a także samej treści neonu. Udało się znaleźć ścianę, która stojąc przy bardzo ruchliwym i oświetlonym skrzyżowaniu, w ciągu nocy znajduje się w mroku, co dla prezentacji neonu jest niezwykle istotne. Ponadto miejsce to daje możliwość wykorzystania wyrazistości i czytelności formy neonu z dalszej perspektywy, dzięki czemu jest on dobrze widoczny nawet z ulicy Piotrkowskiej - mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkie Centrum Wydarzeń.

W przeciwieństwie do coraz częściej pojawiających się w Polsce ledowych systemów oświetleniowych, instalacja "Wdech/Wydech" to powrót do neonu w jego klasycznej, szlachetnej postaci. Złożony jest on z odpowiednio powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów: 75 proc. neonu i  25 proc. argonu. Mieszanka ta w kontakcie z prądem o wysokim napięciu ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie UV, widoczne dla ludzkiego oka. Jako ciekawostkę odnotować warto, iż na potrzeby instalacji użyte w niej szkło zostało specjalnie sprowadzone z fabryki w Mediolanie, której neonowe korzenie sięgają początków lat 50.

Choć w sposób oczywisty forma neonowa przywodzi na myśl neony reklamowe z dawnych lat, instalacja, w swoim założeniu, ma być swojego rodzaju antytezą klasycznych neonów, zabiegających swoją intensywnością o atencje przechodniów. "Wdech/Wydech" to raczej subtelna i stonowana realizacja artystyczna, skłaniająca do wyciszenia i refleksji.

- Istotą pulsującej w rytmie ludzkiego oddechu instalacji "Wdech/Wydech" jest stworzenie iluzji synchronizacji neonu jako elementu miasta z organizmem człowieka, czyli użytkownikiem miasta. Zabieg służy zorientowaniu przekazu instalacji na pojedynczego odbiorcę i jego indywidualne "tu i teraz". Ten swoisty manifest idei humanizmu w przestrzeni miejskiej ma za zadanie zwrócenie uwagi na kwestie jakości życia i potrzeb mieszkańców. Tempo życia, jakość powietrza, dostępność i atrakcyjność terenów zielonych to zagadnienia, które będą musiały zostać potraktowane poważnie w kontekście trendów demograficznych i procesów depopulacyjnych. "Wdech/Wydech" to zatem także swoiste memento mori dla Łodzi. Wdech i wydech, czyli póki są ludzie, jest miasto - tłumaczą autorzy projektu, artyści z pracowni Supergut Studio.

Supergut Studio to katowicki kolektyw projektowy założony przez architektów Katarzynę Furgalińską i Łukasza Smolarczyka. Działają w różnych skalach i na styku różnych dyscyplin projektowych, w szerokim zakresie odnosząc się do tematyki miejskiej. Abstrahując od projektów związanych z architekturą i urbanistyką, bardzo często realizują działania z dziedziny informacji wizualnej, instalacji przestrzennej, mebla i produktu. Są oni autorami "Zachodu Słońca" - neonu w Katowicach, który przedarł szlaki neonowi jako medium wchodzące w interakcję i komentujące przestrzeń.
 
Bardzo ważnym aspektem jest również fakt, iż na przeciwko ściany, na której została zawieszona instalacja, nie ma żadnego budynku mieszkalnego, w związku z czym światło generowane przez neon nie będzie oświetlać prywatnych mieszkań. Ciekawego kontekstu nadają także geometryczne, abstrakcyjne pozostałości starego muralu, który znajduje się na ścianie, gdzie zamontowany został neon. To fragmenty zaprojektowanej przez Zdzisława Beka, a zrealizowanej ok. 1977 r. przez Zenona Adamkiewicza reklamy zachęcającej do wypoczynku w parku na Zdrowiu. 

Instalacja ma charakter bezterminowy i inauguruje ona kolejny rok działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Odsłona następnej instalacji artystycznej, tym razem z wykorzystaniem żywicy epoksydowej i naturalnych kwiatów, zaplanowana jest na połowę kwietnia. 

Instalacja "Wdech/Wydech" to część szerszego programu sztuki w przestrzeni publicznej, który Łódzkie Centrum Wydarzeń organizuje od 4 lat. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe lub tymczasowo wpisują się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, na rzecz tworzenia otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych - rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, realizacji site-specific.

W ramach projektu do Łodzi przyjeżdżają czołowi przedstawiciele street artu z różnych stron świata. Do najważniejszych realizacji należą: stalowa płaskorzeźba pt. "Cisza" Łukasza Bergera, syntetyczna instalacja pt. "Hiperbolic" Crystal Wagner, mozaika ceramiczna pt. "State of mind" Bartka Bojarczuka, piankowa instalacja pt. "Wszystko się ułoży" Marty Krześlak, "instalacje – manekiny" Marka Jenkinsa na ul. Piotrkowskiej czy rzeźba "Ciężar niewłaściwy" ustawiona przy dworcu Łódź Fabryczna.

Działania artystyczne nie są organizowane na zasadzie festiwalu, który odbywa się w określonym czasie. Funkcjonują one jako program sztuki miejskiej, w ramach którego poszczególne realizacje tworzone są w różnych miesiącach. 

Related News

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... Read more

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... Read more

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... Read more

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... Read more

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... Read more

Kontakt