"Sztuka Tworzenia Lalki". Ten elitarny kurs otwiera nowe możliwości

Zaczynają od szkieletu, kończą na kostiumie. Dwanaścioro pasjonatów, wybranych spośród kilkudziesięciu chętnych z całej Polski, poznaje w Łodzi trudną sztukę konstruowania lalek animacyjnych. Uczestnicy ciężko pracują pod okiem znakomitych łódzkich plastyków, współtwórców oscarowego "Piotrusia i wilka" czy "Wyspy psów", zdobywając unikatowy fach i spełniając swoje zawodowe marzenia. Warsztaty zwieńczy wystawa stworzonych w trakcie kursu lalek i branżowa konferencja w październiku.

"Sztuka Tworzenia Lalki". Ten elitarny kurs otwiera nowe możliwości -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
"Sztuka Tworzenia Lalki". Ten elitarny kurs otwiera nowe możliwości , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przyjechali z różnych regionów Polski, by przez miesiąc codziennie zgłębiać tajniki tworzenia lalek animacyjnych, które ożywają w ruchu na kinowym ekranie. Adepci i adeptki trwającego od 19 sierpnia intensywnego kursu "Sztuka Tworzenia Lalki" organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji w dwuosobowych zespołach przygotowują postaci według własnego projektu. Nad ich postępami czuwają znakomici artyści, którzy w dorobku mają m.in. nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka" czy pracę ze studiem Likaon dla Wesa Andersona: Marcin Zalewski, związany z branżą animacji od ponad 10 lat lalkarz, rzeźbiarz i wykonawca rekwizytów oraz Sylwia Nowak, współtwórczyni lalek oraz scenografii na potrzeby klasycznej animacji poklatkowej oraz lalkowych przedstawień teatralnych.

- Mamy już za sobą część teoretyczną i znaczną część zajęć praktycznych, a lalki naszych uczniów i uczennic nabierają kształtu. Dotychczas zakończyliśmy etap projektu postaci, stworzyliśmy indywidualnie dostosowane konstrukcje i mechaniczne głowy, a obecnie uczestnicy modelują ciała i wykonują odlewy - opowiada Marcin Zalewski. 

- W kolejnych dniach dokonamy retuszu odlewów, pomalujemy lalki, a na koniec wykonamy ich kostiumy oraz charakteryzację - wylicza Sylwia Nowak.

Prowadzący przyznają, że adepci kursu zaskoczyli ich swoim zaangażowaniem, pracowitością i talentem plastycznym. Warto zatem obejrzeć efekty ich pracy 1 października na wystawie gotowych lalek w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie odbywają się warsztaty.

Innowacyjny i interdyscyplinarny cykl zajęć z pogranicza filmu, sztuki i nowych technologii jest wynikiem współpracy wielu stron łódzkich przedstawicieli branży animacji: Likaon, Toto Studio, Momakin, indywidualnych twórców oraz Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. - Podczas miesięcznego kursu uczestnicy zyskują specjalistyczne kompetencje, które są coraz bardziej poszukiwane w branży filmowej. Po okresie zachłyśnięcia się animacją 3D, widzowie zatęsknili za lalkowymi filmami stop motion, jakie pamiętamy sprzed lat - zauważa Paulina Zacharek i dodaje: - Absolwent naszych warsztatów wkracza na rynek wyposażony nie tylko w konkretne umiejętności manualne, ale także wiedzę o nowych technologiach czy zasadach współpracy z ekipą filmową.

Trendy w świecie animacji zmieniają się szybko, warto zatem trzymać rękę na pulsie i wypatrywać nowych dróg rozwoju. Metody kształcenia specjalistów oraz potrzeby edukacyjne branży staną się przedmiotem konferencji podsumowującej warsztaty, która towarzyszyć będzie Animarkt Stop Motion Forum 2019 - międzynarodowemu wydarzeniu poświęconemu wyłącznie animacji stop motion i lalkowej, organizowanemu właśnie przez Momakin.

Organizatorem szkolenia pod hasłem "Sztuka Tworzenia Lalki" jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA). Partnerem projektu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Partner wspierający to EC1 Łódź Miasto Kultury - Łódź Film Commission, a wsparcie merytoryczne zapewnia Szkoła Filmowa w Łodzi. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Polecane aktualności

Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki -  fot. Stefan Brajter

Budowa Orientarium - rozpoczął się montaż akrylowego tunelu

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace... Read more

Prosto chodnikiem. Sprawdź, gdzie w tym roku powstaną nowe chodniki

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Remont chodnika to jedna z kluczowych spraw zgłaszanych przez mieszkańców. Dlatego w tym roku... Read more

27 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie dla osób młodych szukających pracy w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Rozpoczął się nabór do projektu, dzięki któremu można praktycznie zlikwidować bezrobocie wśród... Read more

W ramach Planu dla Osiedli wybudowane zostanie m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu z ul. Łanową -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Spękany asfalt zamieni się w równą ulicę i powstanie nowe rondo. Po ul. Rojnej, Rydzowej i św.... Read more

Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2 -  fot: Radosław Żydowicz / UMŁ

Łódź dla seniorów. Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Przez ostatnie dwa lata w Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich... Read more

Kontakt