Podejmij się remontu, by szybciej dostać klucze do mieszkania komunalnego. Rusza projekt "Najem za remont".

Miasto przygotowuje się do wprowadzenia programu dla przyszłych najemców lokali komunalnych "Najem za remont". Będzie on przeznaczony dla tych łodzian, którzy czekają na wynajęcie gminnego mieszkania. Decydując się na samodzielny remont lokalu będą mogli wynająć je szybciej niż gdyby chcieli czekać na wyremontowane przez miasto mieszkanie.

Podejmij się remontu, by szybciej dostać klucze do mieszkania komunalnego. Rusza projekt "Najem za remont".  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Podejmij się remontu, by szybciej dostać klucze do mieszkania komunalnego. Rusza projekt "Najem za remont". , fot. Stefan Brajter / UMŁ

- Wielokrotnie zwracali się do mnie łodzianie, którzy spełniają wszelkie warunki, by wynająć mieszkanie komunalne, są już na liście oczekujących na lokal, ale wiedzą, że muszą jeszcze poczekać na remont mieszkania. Tacy oczekujący mówili: sam wyremontuję to mieszkanie, tylko mi je wynajmijcie. Dziś mogę ogłosić, że rusza program, który właśnie to zakłada, czyli możemy wynająć komunalne mieszkanie szybciej, ale sami, na swój koszt musimy je wyremontować - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi. 

Przypomnijmy. Dziś osoba, która wprowadza się do lokalu wynajmowanego od gminy dostaje go po remoncie. Właściwie musi tylko wnieść swoje rzeczy osobiste i może zamieszkać. Bowiem to Zarząd Lokali Miejski, na koszt gminy, wynajmuje firmę remontową, która przygotowuje mieszkanie dla przyszłego najemcy. To ogromne udogodnienie dla wynajmującego, ale i dłuższy czas oczekiwania. Gmina musi mieć nie tylko lokal, ale i finanse na jego remont, ogłosić przetarg, w którym wybiera firmę remontową dla kilkudziesięciu lokali, a później dać czas remontującym. Miasto każdego roku remontuje około 1000 lokali. 

- Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej zaprezentujemy zmiany do zasad wynajmowania lokali. Dają one miastu możliwość wynajęcia mieszkania przeznaczonego do remontu we własnym zakresie i na koszt przyszłego najemcy - tłumaczy Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora Biura Gospodarki Mieszkaniowej. 

Jeśli radni przyjmą propozycje zmian to po publikacji uchwały przez wojewodę przygotowane zostanie szczegółowe zarządzenie dotyczące tego trybu najmu oraz ogłoszone będą adresy lokali przeznaczonych do projektu. 

Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski opowiedział o nowym projekcie stojąc w mieszkaniu, które może być do niego wytypowane: 52- metrowe; duży pokój, z kuchnią i wc. Z możliwością podłączenia gazu, a więc zamiany ogrzewania piecowego na gazowe. Oraz z możliwością wybudowania łazienki. W bardzo dobrej lokalizacji, bo w Nowym Centrum Łodzi, z widokiem na Dworzec Łódź Fabryczna.

W budynku jest świeżo zrobiona instalacja elektryczna, natomiast wymiany będzie wymagała na pewno elektryka w samym mieszkaniu.  

Mieszkania będą typowane we wszystkich dzielnicach miasta: od niewielkich, nawet kilkunastometrowych, aż pod takie ok. 50-metrowe. Z wc i łazienką lub możliwością zrobienia łazienki.

Polecane aktualności

Kulturalny Dzień Dziecka w Łodzi

Daria Głowacka / ŁCW

Dzień Dziecka online w Łodzi zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń medialnych... Read more

Zakończyły się badania pracowników przedszkoli miejskich na obecność COVID-19

Monika Pawlak

Ostatnich 42 pracowników przedszkoli miejskich z niepewnym wynikiem testu przesiewowego na obecność... Read more

Cezary Radzimiński, inicjator akcji #PierwszaLinia -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

#PierwszaLinia – Łódź nie boi się medyków

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Ruszyła akcja #PierwszaLinia. To wyraz wsparcia, solidarności i wdzięczności łodzian dla personelu... Read more

Rozpoczyna się budowa sieci kanalizacyjnej na łódzkim Wiskitnie

ŁSI

Bez szamb, za to z kanalizacją i nowym asfaltem. Łódzka Spółka Infrastrukturalna rozpoczyna budowę... Read more

Otwarcie szkół w Łodzi. Ruszają zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych uczniów

Od poniedziałku 1 czerwca w łódzkich szkołach podstawowych prowadzone będą zajęcia... Read more

Kontakt