Podejmij się remontu, by szybciej dostać klucze do mieszkania komunalnego. Rusza projekt "Najem za remont".

Miasto przygotowuje się do wprowadzenia programu dla przyszłych najemców lokali komunalnych "Najem za remont". Będzie on przeznaczony dla tych łodzian, którzy czekają na wynajęcie gminnego mieszkania. Decydując się na samodzielny remont lokalu będą mogli wynająć je szybciej niż gdyby chcieli czekać na wyremontowane przez miasto mieszkanie.

Podejmij się remontu, by szybciej dostać klucze do mieszkania komunalnego. Rusza projekt "Najem za remont".  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Podejmij się remontu, by szybciej dostać klucze do mieszkania komunalnego. Rusza projekt "Najem za remont". , fot. Stefan Brajter / UMŁ

- Wielokrotnie zwracali się do mnie łodzianie, którzy spełniają wszelkie warunki, by wynająć mieszkanie komunalne, są już na liście oczekujących na lokal, ale wiedzą, że muszą jeszcze poczekać na remont mieszkania. Tacy oczekujący mówili: sam wyremontuję to mieszkanie, tylko mi je wynajmijcie. Dziś mogę ogłosić, że rusza program, który właśnie to zakłada, czyli możemy wynająć komunalne mieszkanie szybciej, ale sami, na swój koszt musimy je wyremontować - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi. 

Przypomnijmy. Dziś osoba, która wprowadza się do lokalu wynajmowanego od gminy dostaje go po remoncie. Właściwie musi tylko wnieść swoje rzeczy osobiste i może zamieszkać. Bowiem to Zarząd Lokali Miejski, na koszt gminy, wynajmuje firmę remontową, która przygotowuje mieszkanie dla przyszłego najemcy. To ogromne udogodnienie dla wynajmującego, ale i dłuższy czas oczekiwania. Gmina musi mieć nie tylko lokal, ale i finanse na jego remont, ogłosić przetarg, w którym wybiera firmę remontową dla kilkudziesięciu lokali, a później dać czas remontującym. Miasto każdego roku remontuje około 1000 lokali. 

- Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej zaprezentujemy zmiany do zasad wynajmowania lokali. Dają one miastu możliwość wynajęcia mieszkania przeznaczonego do remontu we własnym zakresie i na koszt przyszłego najemcy - tłumaczy Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora Biura Gospodarki Mieszkaniowej. 

Jeśli radni przyjmą propozycje zmian to po publikacji uchwały przez wojewodę przygotowane zostanie szczegółowe zarządzenie dotyczące tego trybu najmu oraz ogłoszone będą adresy lokali przeznaczonych do projektu. 

Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski opowiedział o nowym projekcie stojąc w mieszkaniu, które może być do niego wytypowane: 52- metrowe; duży pokój, z kuchnią i wc. Z możliwością podłączenia gazu, a więc zamiany ogrzewania piecowego na gazowe. Oraz z możliwością wybudowania łazienki. W bardzo dobrej lokalizacji, bo w Nowym Centrum Łodzi, z widokiem na Dworzec Łódź Fabryczna.

W budynku jest świeżo zrobiona instalacja elektryczna, natomiast wymiany będzie wymagała na pewno elektryka w samym mieszkaniu.  

Mieszkania będą typowane we wszystkich dzielnicach miasta: od niewielkich, nawet kilkunastometrowych, aż pod takie ok. 50-metrowe. Z wc i łazienką lub możliwością zrobienia łazienki.

Polecane aktualności

W Senacie RP po przyjeciu uchwału o Roku Jana Kowalewskiego -  Andrzej Janecki

Pamiętamy o Janie Kowalewskim

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Warsztaty kryptograficzne, specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi oraz wystawa plakatów z czasów wojny... Read more

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach samotnej matki - oto jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio -  mat. arch. UMŁ

Taki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach... Read more

Europejski Dzień Seniora w Aquaparku FALA -  mat. arch. UMŁ

Europejski Dzień Seniora w Aquaparku FALA

Informacja prasowa

Dzień seniora na FALI obchodzimy 21 października (poniedziałek). Z tej okazji przygotowano dla... Read more

Ulica Piotrkowska gra dla łódzkich domów dziecka -  fot. z arch. UMŁ

Ulica Piotrkowska gra dla łódzkich domów dziecka. Wielki finał zbiórki

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Z inicjatywy przedsiębiorców z ul. Piotrkowskiej do zbiórkowego Komitetu Społecznego przekazanych... Read more

 -  Andrzej Janecki UMŁ

Mamy Rok Jana Kowalewskiego

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Senat RP podjął uchwalę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego. W ten sposób... Read more

Kontakt