Koendu, leniwiec, gerezy - odwiedź nowych mieszkańców łódzkiego Zoo

W listopadzie, w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawiło się wiele nowych gatunków zwierząt, w tym koendu, które można zobaczyć jedynie w naszym zoo.

W Polsce koendu można zobaczyć jedynie w łódzim zoo. -  fot. Paweł Łacheta
W Polsce koendu można zobaczyć jedynie w łódzim zoo. , fot. Paweł Łacheta

W zoo przez cały listopad odbywały się transporty zwierząt, które mają na celu nie tylko sprowadzenie nowych gatunków do budowanego orietarium (langury, koniki morskie), ale również wzbogacenie obecnej ekspozycji o unikalne, zagrożone wyginięciem osobniki. Większość z nowych mieszkańców zoo objęta jest programami hodowlanymi, które mają na celu ich ochronę.

W pawilonie małych ssaków zamieszkały dwa samce koendu. Są to ssaki pochodzące z Ameryki Południowej, które posiadają chwytny ogon i ciało pokryte licznymi igłami. Jeden z nich ma prawie dwa lata i przyjechał do nas z Montpellier (Francja), drugi samiec jest młodszy o siedem miesięcy i przybył z Pilzna (Czechy). Koendu można zobaczyć w Polsce tylko w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Jest objęty programem hodowlanym, a w europejskich ogrodach mieszka zaledwie 41 osobników.

Z Overloon (Holandia) przyjechała para łabędzi czarnych, które trafiły na mieszaną ekspozycję Australii wraz z dwuletnią samicą kangura rudego (z De La Palmyre - Francja).

Natomiast z Rostoku (Niemcy) otrzymaliśmy samca arasari czarnogłowego (ptak z rodziny tukanów). Jest to młody, roczny ptak, rzadki w ogrodach zoologicznych i trudny gatunek pod względem hodowlanym.

Pojawiła się również para jeżozwierzy afrykańskich w wieku 2,5 lat, która przyjechała z Zamościa, a z Warszawy urocza samica leniwca (roczna), która oczekuje na partnera ze Stuttgartu (Niemcy).

Do naszej samicy pandy rudej Ophelii (pochodząca z Wild Animal Park Mechelen Planckendael) dołączył samiec z Lisieux (Francja) o imieniu Otello. Chłopak ma 1,5 roku i bardzo liczymy na potomstwo u tej pary.

Mamy też nowe gatunki małp - gerezę abisyńską, która ma długie, czarno-białe, jedwabiste furto. Dwa samce przywiezione z Usti – Shebo w wieku 4 lat i Sony w wieku 3 lat tworzą stado z samicami podchodzącymi z Krakowa. Drugi nowy gatunek to saki białolica. Dwa samce otrzymaliśmy z Leeuwarde (Holandia).

Grupę gadów zasiliła para legwanów fidżijskich z Wupertalu (Niemcy). Gatunek trudny pod względem hodowlanym, dlatego cieszy fakt, że jesteśmy drugim zoo w Polsce, które może się nimi pochwalić.

Do budowanego orientarium trafią natomiast langury (małpy)– czteroletni samiec z Beauval (Francja) o imieniu Ato oraz dwie samice o imionach Izzy i Marjolein. Warto wspomnieć, ze jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

W ogromnym akwarium w orientarium będzie można podziwiać koniki morskie, które w chwili obecnej nie są dostępne na ekspozycji, bo przechodzą kwarantannę.

W najbliższym czasie planujemy kolejne transporty zwierząt między innymi trzech samic tamaryny złotogłowej (małpki), pary kapodziobów (ptaki) oraz samca leniwca, które przywieziemy ze Stuttgartu. Czekamy również na samicę hipopotama karłowatego oraz lwy azjatyckie.

Zapraszamy na zimowe spacery do zoo!

Polecane aktualności

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... Read more

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... Read more

Bartłomiej Kubiak -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

W miejskiej poradni pracuje najlepszy masażysta w województwie łódzkim

Jolanta Baranowska / BRP

Bartłomiej Kubiak jest najlepszym fizjoterapeutą - masażystą w województwie łódzkim, a pracuje w... Read more

Katarzyna Dyzio -  fot. Archiwum UMŁ

Nowa strategia Łodzi, nowa jakość partycypacji

BRP

Nowa strategia miasta to także nowe oblicze partycypacji społecznej. Od dziś zajmie się nią nowe... Read more

Iwona Zatorska-Sytyk, wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zaczynamy jedną z najważniejszych tegorocznych inwestycji. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. Read more

Kontakt