100 pytań o segregowanie odpadów, czyli tydzień "rewolucji śmieciowej" za nami

Od 1 grudnia segregowanie odpadów jest obowiązkowe, a stawka za odbiór od osoby wynosi 24 zł. Po tygodniu od wejścia w życie „śmieciowej rewolucji” łodzianie nadal mają wiele pytań i wątpliwości. Najczęściej dotyczą one odpowiedzialności zbiorowej za źle posegregowane odpady i potencjalnych kar, ale też pojemników i tego kto ma je ustawić i oznakować?

- Opłata za odbiór odpadów wynosi 24 złote dla wszystkich, pobieranie przez właścicieli czy administratorów nieruchomości wyższych stawek jest bezprawne - podkreśliła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Segregowanie śmieci jest obowiązkowe dla wszystkich, dotyczy nie tylko Łodzi, ale wszystkich samorządów w kraju, różny jest tylko termin wdrażania nowych przepisów. Za pojemniki odpowiada właściciel nieruchomości, nie miasto, a więc mieszkańcy wielorodzinnych budynków powinni interweniować  u swoich administratorów. To oni mają ustawić i oznakować odpowiednio pojemniki na odpady.

Wiele kontrowersji budzi odpowiedzialność zbiorowa za właściwe segregowanie śmieci w budynkach wielorodzinnych tj. blokach czy kamienicach. Zakłada ona, że za źle posegregowane odpady karą zostaną obciążeni wszyscy lokatorzy, a nie „winny” lub „winni”.

- Na etapie konsultacji projektu ustawy podnieśli to przedstawiciele spółdzielni z Bielska-Białej, ale resort środowiska odpowiedzialny za ten zapis odpowiedział, że niemożliwym jest nakazanie segregowania tylko w domach jednorodzinnych, a zagrożenie wysoką opłatą czyli karą ma dyscyplinować i zachęcać do segregowania - wyjaśniała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. -Ministerstwo poprawki nie uznało, przepis obowiązuje, a samorządy mają związane ręce i nic nie mogą tu zrobić.

W pierwszym tygodniu firmy odbierające odpady nie zgłosiły skarg ale skargi były na odbierających śmieci, które posegregowane wpadają do jednej śmieciarki.

- Firmy mają obowiązek zabierać odpady posegregowane oddzielnymi samochodami chyba, że mają pojazdy dwukomorowe - tłumaczyła Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ. - Będziemy sprawdzać takie sygnały, a winnych karać finansowo.

Kara dla firm odbierających posegregowane śmieci jednym autem może sięgać 50 tys. zł.

Trwają rozmowy ze środowiskiem osób niewidomych i niedowidzących, chodzi o wprowadzenie rozwiązań które ułatwią łodzianom z tymi niepełnosprawnościami segregowanie śmieci. Na razie brane są pod uwagę różne warianty, ale o wyborze metody zdecydują sami zainteresowani.

Na cmentarzach komunalnych wkrótce pojawią się pojemniki na posegregowane odpady a więc łodzianie będą mogli i tam stosować nowe przepisy.

Szczegóły dotyczące segregowania na www.uml.lodz.pl/odpady

Polecane aktualności

Klimatczny park im. Tadeusza Rejtana w Łodzi, znajduje się pomiędzy ulicami Piękną, Rejtana, Felsztyńskiego oraz al. Politechniki.  -  fot. Archiwum UMŁ

Weź udział w konsultacjach społecznych „Zieleń w mieście”!

Olga Zuchora / BPS

Do końca stycznia mieszkańcy Łodzi mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących zieleni... Read more

Z rajdu Dakar na Pietrynę – sukces łodzianina Arkadiusza Lindnera -  fot. Paweł Łacheta / mat. UMŁ

Z rajdu Dakar na Pietrynę - sukces łodzianina Arkadiusza Lindnera

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Z wielką pompą, przy ryku samochodów terenowych i muzyce grupy „Queen” zgotowano na ulicy... Read more

"Pociąg do Gotham" – gra w pociągu relacji Częstochowa - Łódź Fabryczna -  fot. mat. EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi i Przewozy Regionalne POLREGIO

"Pociąg do Gotham" – gra w pociągu relacji Częstochowa - Łódź Fabryczna

EC1

EC1 Łódź oraz POLREGIO przygotowali coś dla fanów Batmana, gier i nietypowych podróży! 25 stycznia w... Read more

Rozpoczynamy remont wiaduktu na ul. Dąbrowskiego -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Rozpoczynamy remont wiaduktu na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Wiadukt na Dąbrowskiego przejedzie kompleksowy remont, w którym wyremontujemy wszystko od podstawy i... Read more

Jakie znaleziska z czasów Łódzkiego Getta kryją Bałuckie Kanały? -  fot. mat. ZWiK

Jakie znaleziska z czasów Litzmannstadt Getto kryją Bałuckie Kanały?

Miłosz Wika / ZWiK

Podczas II wojny światowej Niemcy ustawili w kanale rzeki Bałutki kratę, która miała odciąć drogę... Read more

Kontakt