80. rocznica wysiedlenia osiedla Montwiłła - Mireckiego

W nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r. Niemcy wypędzili z domów blisko 5 tys. łodzian, mieszkańców osiedla Montwiłła - Mireckiego.

Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.
Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.

Osiedle interesowało Niemców z uwagi na ustronne położenie i nowoczesność mieszkań. Wybudowane zostało w latach 1928-1931 według najnowocześniejszych na tamte czasy standardów architektonicznych – mieszkania wyposażone były w bieżącą wodę, kanalizację, gaz i oświetlenie elektryczne, a duże i jasne pomieszczenia (z osobno wydzieloną łazienką, kuchnią i komórką) zapewniały komfort.

Wysiedlenie mieszkańców osiedla odbywało się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Początkowo wywiezieni zostali do obozu przejściowego na ul. Łąkową, następnie rozlokowani w różnych regionach Polski. W obozie wiele dzieci zmarło na skutek bardzo ciężkich warunków. Po 1945 roku wielu mieszkańców wróciło do swoich domów na osiedlu. Co roku przypominają nam o tragedii swoich bliskich wraz ze Związkiem Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej i Radą Osiedla Montwiłła-Mireckiego.

- Historia powtarza się wtedy, kiedy o niej zapominamy, dlatego dziękuję dzisiaj organizatorom tego wydarzenia upamiętnienia 80. rocznicy wysiedleń z osiedla Montwiłła- Mireckiego, to bardzo ważne. Dziękuję, że jesteście Państwo razem, że pamiętacie o tych wydarzeniach - powiedział wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Wieczorek.

W uroczystościach zorganizowanych przez Radę Osiedla im. Montwiłła – Mireckiego wzięli udział również przedstawiciele Związku Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej, a także Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy osiedla, uczniowie i nauczyciele SP nr 40 oraz XVIII LO. Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.

Pod pamiątkową tablicą, ulokowaną na bloku przy ul. Srebrzyńskiej 75 delegacje złożyły kwiaty i znicze.

 

 

 

Polecane aktualności

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... Read more

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... Read more

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... Read more

Księży Młyn -  Stefan Brajter

Łódź buduje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Półmetek prac w kolejnych famułach, a w nich poczta, świetlica dla najmłodszych, pracownie twórcze i... Read more

Łódź edu kul | pakiet #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Elżbieta Maciejewska / Wydział Kultury

Wydział Kultury UMŁ zainicjował powstanie cyklu wydarzeń oraz pakietu edukacyjnego, adresowanego do... Read more

Kontakt