Minął pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców

Za nami pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców w czwartej edycji miejskiego programu dofinansowywania likwidacji nieekologicznych palenisk.

Minął pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców -  fot. Paweł Łacheta / mat. UMŁ
Minął pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców , fot. Paweł Łacheta / mat. UMŁ

Od 15 stycznia 2020 r. trwa kolejna edycja naboru wniosków na dofinansowanie wymiany pieców i palenisk starego typu na ogrzewanie ekologiczne. W budżecie miasta zapisano na ten cel ponownie 3 mln zł.

Jak informuje Antonina Majchrzak, radna z Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Łodzi, zainteresowanie programem jest bardzo duże. W pierwszym tygodniu tegorocznej edycji programu już ponad 300 osób pobrało wnioski ze strony internetowej UMŁ.

Chcielibyśmy zaapelować o składanie wniosków szczególnie do mieszkańców Górnej, bo z tego rejonu na razie spłynęło najmniej wniosków, a jednocześnie jest to dzielnica, w której problem smogu daje się mocno we znaki – dodaje radna Antonina Majchrzak.

Krzysztof Honkisz z Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ informuje: – W tegorocznej edycji złożono już 50 wniosków spełniających kryteria przyznania dofinansowania. W większości przypadków mieszkańcy wraz z wnioskami dostarczyli dokumentację pokazującą na jakim etapie przygotowawczym jest realizacja inwestycji. Dzięki temu już na początku lutego podpiszemy z nimi umowy. Jednocześnie apelujemy do łodzian o niezwlekanie ze składaniem wniosków, ponieważ z powodu braku fachowców na rynku oraz często skomplikowanych prac modernizacyjnych, można nie zdążyć na czas z wykonaniem prac, a z inwestycji trzeba rozliczyć się do końca danego roku.

Nabór wniosków potrwa do 31 marca br. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach będzie można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów – maksymalnie do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych oraz  maks. 7 tys. zł dla odbiorców indywidualnych. W przypadku bardzo dużego zainteresowania programem, miasto będzie starało się zwiększyć kwotę przeznaczoną ta walkę ze smogiem, tak by jak najwięcej osób mogło wymienić stare źródło ogrzewania na ekologiczne. - W 2019 r. dzięki programowi udało się zlikwidować 700 starych palenisk – dodaje Krzysztof Honkisz.

Wnioski w nowej edycji programu wymiany pieców będą dostępne we wszystkich punktach obsługi mieszkańców UMŁ. Dodatkowo UMŁ przygotował broszurę informacyjną, w jaki sposób przejść procedurę naboru i skutecznie zrealizować wymianę ogrzewania. Ponieważ w 2019 r. nie wszystkie wnioski zostały prawidłowo wypełnione, to w tegorocznej edycji programu wszystkie wnioski będą wstępnie weryfikowane przez urzędników już na etapie przyjęcia.
Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą sejmiku województwa do końca 2027 roku powinny zostać zlikwidowane wszystkie nieekologiczne źródła ciepła.

Polecane aktualności

Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki -  fot. Stefan Brajter

Budowa Orientarium - rozpoczął się montaż akrylowego tunelu

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace... Read more

Prosto chodnikiem. Sprawdź, gdzie w tym roku powstaną nowe chodniki

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Remont chodnika to jedna z kluczowych spraw zgłaszanych przez mieszkańców. Dlatego w tym roku... Read more

27 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie dla osób młodych szukających pracy w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Rozpoczął się nabór do projektu, dzięki któremu można praktycznie zlikwidować bezrobocie wśród... Read more

W ramach Planu dla Osiedli wybudowane zostanie m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu z ul. Łanową -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Spękany asfalt zamieni się w równą ulicę i powstanie nowe rondo. Po ul. Rojnej, Rydzowej i św.... Read more

Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2 -  fot: Radosław Żydowicz / UMŁ

Łódź dla seniorów. Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Przez ostatnie dwa lata w Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich... Read more

Kontakt