„Zabrał ich ogień…" - otwarcie nowej wystawy w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Oddziale Martyrologii Radogoszcz odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności kraju Warty w okresie II wojny światowej”.

„Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności kraju Warty w okresie II wojny światowej” - wystawa w Oddziale Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych -  fot. Stefan Brajter
„Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności kraju Warty w okresie II wojny światowej” - wystawa w Oddziale Martyrologii Radogoszcz, Muzeum Tradycji Niepodległościowych , fot. Stefan Brajter

- Ta wystawa to nie jest tylko hołd dla osób pomordowanych, wspomnienie historii naszego miasta. Ta wystawa to jest apel do młodych pokoleń, żebyśmy mogli przekazywać wiedzę o losach ludzi, ale także  poprzez tą wystawę pokazujemy przyszłym pokoleniom do czego prowadzi brak tolerancji pokoju i miłości – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Nowa stała wystawa, jaką od dziś możemy oglądać w muzeum, dotyczy okresu przed popaleniem radogoskiego więzienia. Ukazuje historię Kraju Warty, niemieckiej prowincji utworzonej po wcieleniu Łodzi i regionu do III Rzeszy oraz życie codzienne mieszkańców Łodzi w okresie okupacji. Przybliża organizację i administrowanie okupowanym terytorium poprzez sylwetki nazistów, mających największy wpływ na kreowanie i realizację antypolskiej polityki władz Kraju Warty: Artura Greisera i Wernera Wentzkiego.

Na wystawie zobaczyć można celę więzienną, izbę chorych w niemieckim więzieniu policyjnym, czy najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, czyli wierną replikę tramwaju Lilpop II w skali 1:1. Ważnym elementem wystawy są  multimedia ułatwiające poznanie historii, wrażenie robi także nowoczesna forma wystawiennicza i graficzna.

Wystawa powstała dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Łodzi oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polecane aktualności

Łódź wspiera przedsiębiorców. Zwrot opłat za zajęcie pasów drogowych pod łódzkimi nekropoliami

BRP

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska podjęła decyzję o zwrocie opłat za zajęcie pasów drogowych... Read more

W dniach 31.10-2.11 cmentarze będą zamknięte -  fot. Archiwum UMŁ

Zmiany w komunikacji miejskiej i na drogach w związku z zamknięciem cmentarzy

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W związku z decyzją Rady Ministrów, dotyczącą zamknięcia cmentarzy, pojawią się zmiany w... Read more

Znicze na grobach prezydentów

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Przed Dniem Wszystkich Świętych zapalano znicze oraz złożono kwiaty na grobach prezydentów miasta... Read more

Już za tydzień startuje VIII edycja Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

Głosowanie w kolejnej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego – już za tydzień. Od 6 do 16 listopada... Read more

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (30.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... Read more

Kontakt