Budowa Orientarium - rozpoczął się montaż akrylowego tunelu

Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace konstrukcyjne już się zakończyły, dzięki czemu gołym okiem widać ogrom przedsięwzięcia.

Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki -  fot. Stefan Brajter
Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki. Wszystko to będzie możliwe dzięki akrylowemu tunelowi ze ścianą o grubości 12 centymetrów. Prace przy montażu tunelu rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku. , fot. Stefan Brajter

Za niewiele ponad rok nastąpi otwarcie łódzkiego Orientarium. Ta ogromna inwestycja ma powierzchnię 10 boisk piłkarskich. W ukończonym Orientarium na odwiedzających będzie czekało mnóstwo atrakcji i możliwość obserwowania ze zwierzętami na niespotykanych dotychczas warunkach.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi: - Niewątpliwie jednym z najbardziej widowiskowych miejsc będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki. Wszystko to będzie możliwe dzięki akrylowemu tunelowi ze ścianą o grubości 12 centymetrów, który pozwoli nam wręcz zanurzyć się w wodzie.

Tunel, którego elementy powstały w Australii, będzie miał ponad 25 metrów długości. Jego montaż to złożona i precyzyjna praca – tunel musi wytrzymać napór 2,5 miliona litrów wody.

- Chcemy i zwierzętom i zwiedzającym stworzyć możliwie najlepsze warunki. Dlatego w basenie budujemy m.in. rafę koralową, a przestronne wybiegi wyposażamy w fosy, skały, czy dodatkową roślinność. Takie obiekty jak Orientarium to wycinki ekosystemów, które dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze – dodaje Hanna Zdanowska.

Dzięki nowej inwestycji w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki: orangutany, pantery mgliste, rekiny, niedźwiedzie malajskie, gibony, dzioborożce, langury, szpaki balijskie i płaszczki. Dzięki Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym wznowiona zostanie hodowla posiadanych do niedawna gatunków, m.in. słoni indyjskich.

Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego mówi: - Zbiornik, po dnie którego będziemy spacerowali w akrylowym tunelu ma nieregularny kształt i objętość 2.500 m.sześc. wody. Powierzchnia lustra wody wynosi ok. 776 m kw. W jednej ze ścian będzie zamontowana ogromna szyba o grubości 36 cm. Prace przy montażu tunelu rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku. To bardzo złożona i precyzyjna praca, która wymaga szczegółowej koordynacji począwszy od przygotowania węgarków, transportu pionowego i poziomego szkła, ustawienia akryli w docelowym miejscu po jego uszczelnienie. Montaż tunelu zajmie ok. miesiąc.

Obecnie na terenie Orientarium trwają prace m.in. przy budowie:

  • pawilonu wystawienniczego i wejściowego,
  • słoniarni,
  • celebes (strefa dla zwierząt z rejonu wyspy Celebes)
  • wybiegu dla pingwinów
  • stajenek dla małych zwierząt i zwierząt kopytnych
  • wybiegów zewnętrznych pantery mglistej, orangutanów i niedźwiedzi,
  • sztucznych skał dla niedźwiedzi i basenu gawiala,
  • sztucznych skał widowni rekina i elementów rafy koralowej.

Polecane aktualności

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... Read more

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... Read more

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... Read more

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... Read more

Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa wolontariusze "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas.

Seniorzy pomagają seniorom w dobie koronawirusa

Jolanta Baranowska / BRP

10 wolontariuszy-seniorów Telefonu Życzliwości przeniosło swoją "pracę" do domu i odbiera telefony... Read more

Kontakt