Teatr Powszechny z dotychczasowym dyrektorem

Nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska otrzyma przedłużenie kontraktu na kolejną kadencję, o ile decyzję władz Łodzi zaakceptuje Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego -  fot. Monika Pawlak
Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego , fot. Monika Pawlak

- Konkursy na stanowiska dyrektorów instytucji kultury, którym kończą się kadencje są dobrym rozwiązaniem z jednym „ale” - jeśli mamy pewność, że urzędujący dyrektor realizuje swoje zadania dobrze, poszerza ofertę placówki, dba o jej nieustanny rozwój uznajemy konkurs za zbędny - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Teatr Powszechny funkcjonuje bardzo dobrze, dlatego przedłużamy umowę pani Ewie Pilawskiej. Gratuluję pani dyrektor i zespołowi, bo stworzyli rodzinę, która walczy o to miejsce.

Ewa Pilawska nieco wzruszona podziękowała prezydent Łodzi za „męską odwagę oraz przecięcie toksyny”.

- Dziękuję za zaufanie i propozycję kontraktu. Uważam, że w drodze dialogu, rozmowy możemy zrobić wiele dobrego dla tej sceny - dodała Ewa Pilawska.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami decyzję władz Łodzi o przedłużeniu kontraktu musi zaakceptować jeszcze Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na decyzję ma 30 dni. Zgoda ministra jest warunkiem przedłużenia kontraktu, jej brak oznacza konkurs na stanowisko dyrektora. Zdaniem prezydent Łodzi problemów nie będzie, Ewa Pilawska nie ma powodu do niepokoju.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę wyjaśniła, że zgodnie z prawem samorząd może wyłaniać dyrektorów instytucji kultury w drodze konkursu, ale nie musi. Podkreśliła, że w przypadku Teatru Powszechnego konieczne było zachowanie procedur przewidzianych prawem, a więc poinformowanie urzędującego dyrektora o konkursie z odpowiednim wyprzedzeniem oraz opublikowanie takiej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej UMŁ.

- Zachowanie tej procedury o niczym nie przesądzało - podkreśliła wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - Przeprowadziłam wiele rozmów i konsultacji w tej sprawie i zdecydowałam, że w przypadku tej sceny konkurs jest zbędny, ponieważ pani dyrektor dba, aby teatr się rozwijał, a co ważne - scena nieustannie cieszy się niesłabnącym uznaniem widzów.

W 2020 roku dobiegają końca kadencje dyrektorów jeszcze w 5 instytucjach kultury, ale nie wszędzie będą konkursy.

- Zdecydowałam, że w Teatrze Nowym, Muzeum Miasta Łodzi oraz Miejskiej Galerii Sztuki będą konkursy, co oczywiście nie oznacza negatywnej oceny pracy dotychczasowych dyrektorów - zaznaczyła Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - W trybie pozakonkursowym przedłużymy umowy dyrektorom Biblioteki Miejskiej i Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Ewa Pilawska jest dyrektorem Teatru Powszechnego od 1995 roku, nowy kontrakt może być podpisany maksymalnie na 5 kolejnych sezonów.

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... Read more

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... Read more

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... Read more

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... Read more

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... Read more

Kontakt