Łódź buduje al. Rydza-Śmigłego

Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko. Wykonawca przystąpił do tworzenia podbudowy na której pojawią się nowe szyny tramwajowe.

Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko.  -  fot. Radosław Jóźwiak
Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko. , fot. Radosław Jóźwiak

- Nie obyło się bez komplikacji i konieczności dokonania zmian projektowych oraz usunięcia wielu kolizji, ale obecnie prace na Rydza-Śmigłego wchodzą w kolejny etap realizacji – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na budowie do tej pory wykonano szereg prac podziemnych, jak budowa odwodnienia, przebudowa wodociągu, rozbiórka fundamentów dawnych budynków, osuszenie terenu i usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi. Ponadto wykonano też prace ziemne, jak wymiana wadliwego gruntu, aby posiadał odpowiednią nośność dla tego typu drogi i torowiska. Wykonano również fundamenty słupów trakcyjnych. Całość tych prac, nie daje może widocznych zmian na budowie, ale umożliwiła uporanie się z wszelkimi trudnościami i możliwość rozpoczęcia prac przy już konkretnych zadaniach drogowych.

- Pierwszy krok do zakończenia realizacji to budowa podbudowy torowiska. Wykonawca po stabilizacji gruntu i przygotowaniu terenu, układa na nim siatki, na których usypane i utwardzone zostanie kruszywo, mające być fundamentem dla podkładów, do których przymocowane zostaną nowe szyny tramwajowe – informuje dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Po zakończeniu prac przy podbudowie torowiska w planach jest montaż krawężników i prace drogowe przy wymianie nawierzchni na przebudowywanej nitce al. Rydza-Śmigłego.

Ponadto wykonany został w całości nowy wiadukt, który zapewni bezkolizyjny przejazd kierowcom, bezpieczne przejście dla pieszych między osiedlami i komfort  z korzystania z komunikacji miejskiej, bez barier architektonicznych, konieczności chodzenia po schodach oraz integrację autobusu i tramwaju na jednym przystanku.

Zakończenie prac na zachodniej nitce al. Rydza-Śmigłego planowane jest latem tego roku, a całość prac w 2021 r.

Przebudowa realizowana jest w ramach unijnego projektu za kwotę 660 mln zł, w ramach którego przebudowana została ul. Dąbrowskiego. Zmodernizowana zostanie ul. Rzgowska, ul. Przybyszewskiego i dalszy ciąg al. Rydza-Śmigłego i ul. Niższej oraz powstaną nowe odcinki tras tramwajowych na ul. Broniewskiego i al. Rodziny Grohmanów. Do tego zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów od firmy Modertrans z Poznania i zmodernizowana zostanie zajezdnia Chocianowice. 

Program  Operacyjny  Infrastruktura  i  Środowisko 2014-2020. „Kompleksowy program integracji  sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy  W-Z oraz  innych  linii  komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowej w Łodzi.”

Polecane aktualności

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... Read more

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... Read more

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... Read more

Księży Młyn -  Stefan Brajter

Łódź buduje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Półmetek prac w kolejnych famułach, a w nich poczta, świetlica dla najmłodszych, pracownie twórcze i... Read more

Łódź edu kul | pakiet #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Elżbieta Maciejewska / Wydział Kultury

Wydział Kultury UMŁ zainicjował powstanie cyklu wydarzeń oraz pakietu edukacyjnego, adresowanego do... Read more

Kontakt