II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy planują wakacyjny wyjazd w tym czasie, mogą do piątku do godz. 20.00, pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie poza miejscem zamieszkania.

Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. wyborów mówi: - Osoby, które zamierzają opuścić miejsce zamieszkania i wyjechać poza Łódź, a jednocześnie chciałyby zagłosować w II turze wyborów prezydenta RP, mogą pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu. Podkreślam, że zaświadczenie to potrzebne jest tylko osobom wyjeżdżającym z Łodzi. Niestety obserwujemy, że zgłaszają się po nie również łodzianie, którzy nie planują wyjazdu z miasta. Ponieważ wciąż obowiązują obostrzenia epidemiologiczne spowodowane zagrożeniem koronawirusem, apelujemy aby po zaświadczenia zgłaszały się tylko osoby faktycznie planujące wyjazd poza Łódź. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego tłoku przy ich wydawaniu.

Jak podkreśla Katarzyna Korowczyk osoby, które w I turze na podstawie zaświadczania głosowały poza Łodzią, nie muszą w II turze głosować w tym samym miejscu. Na podstawie tego zaświadczenia mogą w najbliższą niedzielę zagłosować w komisji wyborczej właściwej dla miejsca zamieszkania.

- Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób, które na swój własny wniosek, przed I turą wyborów, zostały dopisane do spisu wyborców w gminie, gdzie zaplanowały wakacje. Te osoby, aby zagłosować w II turze wyborów, muszą udać się do miejsca, w którym głosowały w I turze lub do piątku uzyskać stamtąd zaświadczenie umożliwiające głosowanie poza miejscem zamieszkania. Nie jest to sytuacja komfortowa dla wyborców, ale jak podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza, te przepisy obowiązują od dawna – dodaje pełnomocnik prezydenta miasta ds. wyborów.

Urząd Miasta Łodzi wydłużył w piątek, 10 lipca, godziny urzędowania (do godz. 20.00), tak aby każdy łodzianin wyjeżdżający na wakacje mógł pobrać zaświadczenie i zagłosować w czasie urlopu poza miejscem zamieszkania.

Lila Hebel, kierownik oddziału ludności UMŁ apeluje, by łodzianie zgłaszali się po zaświadczenia umożliwiające udział w wyborach do lokalizacji zgodnych z miejscem zamieszkania.

– Generowanie i przesyłanie zaświadczeń między lokalizacjami wydłuża czas uzyskiwania dokumentu i wydłuża kolejki. Do tej pory wydaliśmy ponad 18 tys. zaświadczeń. Wydajemy je do piątku włącznie, do godziny 20.00, ale apeluję, by nie odkładać wizyty w urzędzie na ostatnią chwilę. Podkreślam, że osoby, które przebywają na terenie Łodzi nie muszą zgłaszać się po takie zaświadczenie i głosują normalnie w swoich obwodach – dodaje Lila Hebel.

Przypomnijmy, że odbiór zaświadczeń jest możliwe w następujących lokalizacjach Urzędu Miasta Łodzi:

  • ul. Piotrkowska 110 (Pasaż Schillera),
  • ul. Zachodnia 47,
  • al. Politechniki 32,
  • ul. Krzemieniecka 2b,
  • al. Piłsudskiego 100.

 

 

Polecane aktualności

Nowo otwarta klubokawiarnia Owoce i Warzywa 2 - Piotrkowska 217 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Lato na Piotrkowskiej 217. Nowe lokale, wydarzenia i plaża

informacja prasowa

Piotrkowska to nie tylko reprezentacyjna część deptakowa z restauracjami, ogródkami i klubami, OFF,... Read more

Wizualizacja nowej areny lekkoatletycznej RKS-u

Łódź buduje RKS. Na Rudzie powstaje arena lekkoatletyczna

Małgorzata Loeffler / ZIM

Otwieramy oferty na przebudowę obiektu Rudzkiego Klubu Sportowego i rozpoczynamy aukcję w dół - kto... Read more

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi oraz Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Spektakularny napis przywita gości w parku na Zdrowiu. Łodzianie zadecydują, jak będzie wyglądać

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Efektowny, przestrzenny napis będzie witał gości parku na Zdrowiu. Na platformie Vox Populi... Read more

Miasto Łódź, Fundacja Art Industry i Muzeum Tradycji Niepodległościowych zapraszają 15 sierpnia na ul. Piotrkowską -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

„Spacerem po Łodzi 1920”. W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą zapraszamy na Piotrkowską

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Do uczczenia stulecia Cudu nad Wisłą Miasto Łódź zaprasza na ulicę Piotrkowską. 15 sierpnia czekać... Read more

Kamienica przy Pomorskiej 11 podczas remontu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje kamienicę przy Pomorskiej 11, gdzie bywał Ślepy Max i mieścił się kultowy lokal

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście... Read more

Kontakt