Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła na niego dofinansowanie z funduszy norweskich w wysokości prawie 275 tysięcy Euro. 

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ
Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego" , fot. Archiwum UMŁ

Projekt "Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie" realizują: Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest liderem projektu, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek - druga co do wielkości biblioteka w Norwegii.

Badania czytelnictwa w Norwegi pokazują, że prawie 90% mieszkańców przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku, a 38% ponad 10 książek. Co trzeci mieszkaniec Norwegii pożycza książki i korzysta z bibliotek. W tym samym roku w Polsce 38% mieszkańców przeczytało jedną książkę, ponad 9% przeczytało 7 książek, a jedynie 16% skorzystało z biblioteki publicznej.

- Naszym celem jest tworzenie oferty biblioteki jako miejsca ciekawego i nowoczesnego, różnorodnego i dostępnego dla wszystkich - mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Dlatego ogromnie cieszy nas współpraca międzynarodowa, którą możemy nawiązać w ramach projektu "Biblioteka dla każdego". Dzięki wspólnym działaniom i wymianie doświadczeń z Biblioteką w Bergen będziemy mogli poszukać innowacyjnych rozwiązań w budowaniu oferty dla naszych czytelników, tak by jak najbardziej dopasować ją do ich potrzeb i oczekiwań.

W trakcie realizacji programu w efekcie wspólnych prac powstaną nowoczesne strategie rozwoju, pracownicy bibliotek będą mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. W oparciu o przeprowadzone badania na publiczności zostaną wypracowane modelowe rozwiązania nie tylko dla partnerów projektu, ale także do wykorzystania przez inne biblioteki w kraju i zagranicą.

Projekt będzie realizowany od września 2020 do września 2022. Całkowita wartość projektu to 323 228,93 Euro, projekt został dofinansowany kwotą 274 744,59 Euro w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

Polecane aktualności

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... Read more

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... Read more

Bartłomiej Kubiak -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

W miejskiej poradni pracuje najlepszy masażysta w województwie łódzkim

Jolanta Baranowska / BRP

Bartłomiej Kubiak jest najlepszym fizjoterapeutą - masażystą w województwie łódzkim, a pracuje w... Read more

Katarzyna Dyzio -  fot. Archiwum UMŁ

Nowa strategia Łodzi, nowa jakość partycypacji

BRP

Nowa strategia miasta to także nowe oblicze partycypacji społecznej. Od dziś zajmie się nią nowe... Read more

Iwona Zatorska-Sytyk, wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zaczynamy jedną z najważniejszych tegorocznych inwestycji. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. Read more

Kontakt