Łódź rewitalizuje kamienicę przy Pomorskiej 11, gdzie bywał Ślepy Max i mieścił się kultowy lokal

Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście mieszkań komunalnych, cztery lokale użytkowe dla firm oraz świetlica środowiskowa. Ta kamienica to perełka przy ulicy Pomorskiej. To właśnie tu bywał legendarny Ślepy Max ze swoją szajką.

Kamienica przy Pomorskiej 11 podczas remontu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Na rogu ul. Pomorskiej i Wschodniej powstaje mural upamiętniający kultową knajpę Kokolobolo, komfortowe mieszkania komunalne, lokale dla lokalnych przedsiębiorców i świetlica dla dzieci , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Legendarny budynek, w którym mieściła się knajpa Kokolewole zostanie odbudowany. Nie zabraknie charakterystycznego spadzistego dachu. W miejscu dawnego lokalu powstanie świetlica dla dzieci ze Śródmieścia. W kamienicy trwają intensywne prace budowlane, trwa wymiana instalacji i zagospodarowanie terenu zewnętrznego – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Nie ma łodzianina, który nie znałby Ślepego Maxa. Łódzki Al Capone, żydowski Robin Hood czy Janosik z Bałut na stałe wpisał się do historii miasta Łodzi i inspiruje do dziś. I na jego cześć, i knajpy w której bywał, czyli Kokolewole powstaje na ścianie kamienicy mural. Mural zostanie zakończony w ciągu 3 miesięcy  – mówi Maciej Balcerek, projektant, pomysłodawca muralu.

W parterowym budynku przy ulicy Pomorskiej 11 w latach trzydziestych XX-wieku - znajdowała się piwiarnia Icka Leipcigera o nazwie "Kokolewole" (później nazwę zmieniono na "Kokolobolo"), w której przesiadywał łódzki Al Capone - Ślepy Max, postać charakterystyczna i niepokorna. W jego życiorysie fakty mieszają się z legendą. Dzisiaj po Bornsztajnie pozostało zaledwie kilka dokumentów i dwa zdjęcia. 19 września 1929 roku na rogu ulic Pomorskiej i Wschodniej, tuż przy piwiarni doszło to starcia Ślepego Maxa z jednym z przeciwników. Zdarzenie odbiło się szerokim echem w łódzkiej prasie.

Przy ulicy Pomorskiej 11 wszystkie budynki zostaną całkowicie odnowione. Zyskają nowa elewację, a ich wnętrza będą przebudowane i dostosowane do pełnienia wyznaczonych funkcji. W budynkach powstaną mieszkania wyposażone w aneks kuchenny lub kuchnię oraz łazienkę. Zmiany zajdą także na podwórzu. Położona zostanie nowa nawierzchnia wykonana z kostki kamiennej. Powstanie mały, ogrodzony plac zabaw, który będzie wyposażony w karuzelę i piaskownicę. Nie zabraknie również zieleni. W wyznaczonym miejscu pojawi się trawnik oraz posadzone będą krzewy. Możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu ułatwią postawione ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość na podwórku.

Umowa z wykonawcą została podpisana 4 kwietnia 2019 r. 

Koniec inwestycji: połowa 2021 r.

Konsorcjum: FHU WarBud Wojciech Wardencki, WarBud Sp. z o.o. - 6 860 000,00 zł


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... Read more

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... Read more

Prace budowlane w kamienicy ul. Zielonej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zielona 6 – najbardziej zielony adres w mieście – nie tylko z nazwy

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już od najbliższego poniedziałku (28 września) mogą zgłaszać się chętni na wynajem lokali przy... Read more

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... Read more

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... Read more

Kontakt