Rewitalizacja na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

7 podwórek na zabytkowym osiedlu im. J.Montwiłła-Mireckiego wkrótce odzyska swój dawny blask. Realizowany właśnie projekt rewitalizacji podwórek wygrał w 2018 roku Konkurs Prezydenta Miasta na zadania inwestycyjne dla jednostek pomocniczych, koszt inwestycji to 745,7 tys. zł. Koniec prac zaplanowano na koniec września.

Trwają nasadzenia na osiedlu Montwiłła-Mireckiego
Trwają nasadzenia na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

- Kluczowe w tej inwestycji jest zaangażowanie mieszkańców, ich determinacja ale też cierpliwość, bo do pomysłu do realizacji musiało minąć trochę czasu. Ale niedługo będzie tutaj wiele urokliwych miejsc, gdzie wśród zieleni będzie można przyjemnie spędzić czas - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - To także dowód na to, że spełniamy obietnice z wyborów samorządowych i przenosimy ciężar realizowanych inwestycji z centrum miasta właśnie na osiedla.

Założeniem rewitalizacji jest przywrócenie podwórkom pierwotnego, historycznego wyglądu, a pomocne są stare mapy i… pocztówki, które mają w swoich zbiorach mieszkańcy osiedla. Ulokowane między budynkami mieszkalnymi podwórka bardziej przypominają zieleńce, które po zakończeniu prac zamienią się w urokliwe miejsca ze stylowymi ławeczkami, nowymi nasadzeniami krzewów, odnowionymi trawnikami i alejkami spacerowymi.

- Nowych nasadzeń jest bardzo dużo, istniejąca zieleń została dokładnie zinwentaryzowana i uporządkowana. W części podwórek będzie poszerzony obszar dojazdu do budynków mieszkalnych gdzie zostaną zastosowane ekokraty dla zieleni wypełnione trawą - wyjaśniła Małgorzata Ożegalska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego zostało wybudowane przez Magistrat dla robotników w latach 1928 - 1932/33, na ówczesne czasy było bardzo nowoczesne - o czym przypomniał Remigiusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego.

- Rok 2019 był czasem konsultacji tego projektu, jako Rada Osiedla chcieliśmy aby wszyscy mieszkańcy mogli przedstawić swoje opinie i koncepcje na temat finalnego wyglądu podwórek. W pierwszym etapie rozdaliśmy wszystkim ankiety a w drugim były spotkania podczas których analizowaliśmy otrzymane ankiety - opowiadał Remigiusz Kaczmarek. - To mieszkańcy zdecydowali, że chcą wrócić do pierwotnego wyglądu podwórek z niewielkim ich unowocześnieniem oczywiście w granicach, na które zgodził się konserwator zabytków. Dla nas cenne jest to, że zadanie mieszkańców zostało uwzględnione, że udało się wypracować kompromis i go zrealizować.

Do odnowienia pozostało jeszcze 6 podwórek na osiedlu, przewodniczący Kaczmarek już zapowiedział, że mieszkańcy będą zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego i liczą na sukces.

Polecane aktualności

Kamil Maćkowiak - nowy głos łódzkiej komunikacji miejskiej

Nowy głos łódzkiej komunikacji miejskiej

MPK-Łódź

W autobusach i tramwajach usłyszymy wkrótce głos Kamila Maćkowiaka, znanego łódzkiego aktora,... Read more

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 56 -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Kończymy generalny remont kolejnej kamienicy w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dobiega końca remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza 56. W budynku powstały komfortowe mieszkania... Read more

Adam Pustelnik – pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi -  fot. UMŁ

Czekoladowy potentat, firma Barry Callebaut zwiększa zatrudnienie w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

W łódzkim biurowcu University Business Park II firma Barry Callebaut renegocjowała umowę najmu 3007... Read more

Kontenery medyczne szpitalu przy ul. Milionowej 14 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Przy miejskim szpitalu im. Jonschera wykonają dwa razy więcej wymazów na covid

Jolanta Baranowska / BRP

W Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera, przy szpitalu przy ul. Milionowej 14, stanęły kontenery... Read more

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (29.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... Read more

Kontakt