Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i potrwa od października 2021 do marca 2022. To z kolei spowodowało zmianę terminu Expo Horticultural w Katarze z przełomu 2021/2022 na 2023/2024. Tym samym Expo w Katarze zachodziłoby na planowaną datę imprezy w Polsce co jest niepożądane bo zmniejszyłoby liczbę uczestników Wystawy w Łodzi (krajów i firm) i gości.

Park Źródliska z lotu ptaka -  fot. Archiwum UMŁ
Park Źródliska z lotu ptaka , fot. Archiwum UMŁ

Szanowni Państwo,

zmieniamy Łódź codziennie, ale myślimy też o Łodzi jutra, o Łodzi przyszłości. Chciałabym żeby Łódź jutra była jak najbardziej zielona i tworzona w zgodzie ze środowiskiem. Dlatego jakiś czas temu zaproponowałam organizację Zielonego Expo, wystawy, która przyspieszy te zmiany, a jednocześnie stworzy nowe miejsca pracy, inwestycje, wypromuje Łódź i Polskę biznesowo i turystycznie. W zeszłym roku firma PwC na zlecenie Miasta opracowała Studium Wykonalności wystawy, które staraliśmy się zaprezentować rządowi RP. Cała Europa mówi o Nowym Zielonym Ładzie, środki unijne będą przeznaczane na projekty pro środowiskowe, zwłaszcza na projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, mimo to polski rząd nie był i jak na razie nie jest zainteresowany współpracą z nami przy projekcie Zielonego Expo. W międzyczasie wydarzyła się pandemia, która wywołała wielkie zamieszenie w funkcjonowaniu nas wszystkich i między innymi wymusiła zmianę terminów organizacji szeregu imprez w tym EXPO World w Dubaju, które miało się rozpocząć w październiku 2020 roku, a rozpocznie się rok później i potrwa od października 2021 do marca 2022. To z kolei spowodowało zmianę terminu Expo Horticultural w Katarze z przełomu 2021/2022 na 2023/2024. Tym samym Expo w Katarze zachodziłoby na planowaną datę imprezy w Polsce co jest niepożądane bo zmniejszyłoby liczbę uczestników Wystawy (krajów i firm) i gości.

Dlatego  uzgodniliśmy z AIPH zmianę terminu imprezy w Łodzi na pierwszy możliwy kolejny termin, to jest na rok 2029. Mamy więc czas na przekonanie rządu do tego, że Expo to dobry projekt dla rozwoju Polski, zwłaszcza, że teraz w dobie kryzysu gospodarczego po pandemii organizacja Expo Horticultural zyskała na atrakcyjności, ponieważ będzie impulsem rozwojowym dla branż które najbardziej ucierpiały w ostatnich miesiącach tj. dla branży rozrywkowej, gastronomicznej, turystycznej, ale także dla branży budowlanej i ogrodniczej.

Ponadto organizacja Expo wiąże się z potrzebą przeprowadzenia dużych inwestycji, które w obecnej sytuacji do 2024 roku byłyby trudne do zrealizowania, a rozciągnięcie ich w czasie to także szansa dla branży budowlanej na zamówienia publiczne w kolejnych latach. Wreszcie chcemy budować Łódź z zaangażowaniem mieszkańców, którzy współtworzą to miasto, dlatego przeprowadzimy w najbliższych miesiącach konsultacje społeczne Studium Wykonalności Wystawy, co częściowo zrobiliśmy w trakcie prac nad Studium, ale teraz możemy te rozmowy z mieszkańcami pogłębić, tak aby Expo odpowiadało na potrzeby jutra.

Hanna Zdanowska,
Prezydent Miasta Łodzi

Polecane aktualności

Modernizacja wiwarium w łódzkim ZOO – pierwszy etap zakończony!

ZOO Łódź

Pierwszy etap kompleksowej modernizacji wiwarium w łódzkim ZOO zakończony. W ramach prac została... Read more

Fragment trailera gry

CD PROJEKT i EC1 wspólnie stworzyły grę wideo opowiadającą o tym, jak tworzy się gry

informacja prasowa

We współpracy z CD PROJEKT RED powstaje serce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - ścieżka... Read more

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Odnowiona perełka zamiast zrujnowanej kamienicy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Właśnie odsłoniliśmy przepiękną, bogato zdobioną i odnowioną fasadę kamienicy przy ul. Rewolucji 29.... Read more

Powstało stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, które będzie walczyć o interesy swojej branży

informacja prasowa

Aquaparki, pływalnie i saunaria to jedna, potężna i nieustannie rozwijająca się gałąź gospodarki. W... Read more

Stara miejska studnia -  fot. ZWIK

Podziemna przeszłość Łodzi

Miłosz Wika / ZWIK

Zabytki Łodzi to nie tylko dawne fabryki, pałace czy kamienice. Również pod ziemią znajdują się... Read more

Kontakt