Łódź stawia na fotowoltaikę

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach i zarobimy na dzierżawie. Zielona energia to nie tylko wygoda i oszczędności, to również konieczność we współczesnym świecie i w czasach globalnych zmianach klimatu, które wpływają na życie każdego z nas.

Fotowoltaika
Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych.

- Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych. Wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych to emisja 50 gramów CO2 do atmosfery. W tradycyjnej formule – ze źródeł węgielnych - wyprodukowanie tej samej ilości energii to emisja 1000 gram CO2, czyli pięćdziesięciokrotnie więcej. Zachęcamy wszystkich do instalowania fotowoltaiki i my sami zaczynamy wprowadzanie ich w mieście – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

- Wprowadzamy odnawialne źródła energii do Łodzi. Razem z prywatnym partnerem chcemy budować instalacje fotowoltaiczne, które oznaczają dla miasta zieloną energię, oszczędności oraz przychody. Na początek zrealizujemy 2 projekty. Pierwszy z nich - bardzo prosty - to dzierżawa niezabudowanych nieruchomości. Powstaną na nich farmy fotowoltaiczne. Do łódzkiej sieci popłynie eko-prąd, a do miejskiego budżetu pieniądze z dzierżawy – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi

Drugi projekt jest nieco bardziej złożony. Jeszcze w styczniu miasto ogłosi dialog techniczny na znalezienie partnera do budowy instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. Jednym z takich obiektów jest XXI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kopernika 2.

- Tutaj również mówimy o dzierżawie, ale razem z partnerem będziemy dzielili się zyskami z produkowania prądu z fotowoltaiki. Co więcej, po skończeniu dzierżawy, instalacje przejdą na własność miasta, a to oznacza, że sami staniemy się producentami prądu. Na rachunkach już nie tylko będziemy oszczędzać, ale wręcz możemy zmniejszyć je do zera – mówi Pustelnik.

W obu przypadkach miasto osiąga zyski w nieco inny sposób, ale o obu zupełnie tak samo nie wydaje złotówki, ani na budowę instalacji, ani na produkcję prądu.

Polecane aktualności

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium wypełniony wodą

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... Read more

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie

Młodzi piloci studiują w starym terminalu lotniska

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie – wprowadza się do niego Bartolini Air,... Read more

40 minut na 20-minutowym bilecie

Na 20-minutowym bilecie pojedziemy w łódzkich autobusach i tramwajach 40 minut

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź wchodzi w kluczową fazę realizacji największych inwestycji. Dla pasażerów MPK oznacza to... Read more

Szczepienia na Covid

Prezentacja raportu ze szczepień w miejskich punktach

Jolanta Baranowska / UMŁ

Nie dotarły jeszcze szczepionki dla seniorów, którzy byli zapisani w tym tygodniu na szczepienia... Read more

Elektroniczne wydanie Łódzkiej Tytki Seniora - edycja marcowa

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym elektronicznym wydaniem Łódzkiej Tytki Seniora, w którym... Read more

Kontakt