Film o Łodzi utalentowanej stypendystki

Laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi zrealizowała film dokumentalny przedstawiający rytm i strukturę pejzażu miejskiego Łodzi, oparty na fragmentach książki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

Karolina Zaborska - artystka działająca na pograniczu mediów oraz dyscyplin. Specjalizuje się w technikach kolażu i fotomontażu. W ostatnich latach jako medium wypowiedzi obrała również film i animację, które stały się dla niej narzędziami eksperymentu artystycznego. Artystka wnikliwie przygląda się i analizuje cechy współczesnych aglomeracji miejskich. Ocenia je i przewiduje ich przyszłość.

W swoich pracach gromadzi fotograficzne motywy współczesnej rzeczywistości miejskiej i przemysłowej. Łączy je w alternatywny sposób, uzyskując efekt nierzeczywisty. Treści, które tym przekazuje stają się ponadczasowe, uniwersalne.

Karolina Zaborska w latach 2009-2012 Studiowała na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej na kierunku Grafika, specjalizacja Nowe Media i Fotografia oraz w latach 2010-2015 na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Sztuk Wizualnych, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Projekty Wizualne.

W latach 2014-2018 była wykładowcą na rodzimej Akademii w Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych oraz Pracowni Artystycznych Działań dla Wnętrz na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz.

 W 2018 roku otrzymała Stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi w ramach, którego zrealizowała film dokumentalny przedstawiający rytm i strukturę pejzażu miejskiego Łodzi, oparty na fragmentach książki łódzkich artystów awangardowych, Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

Po raz kolejny film brał udział w festiwalu filmowym oraz konkursie głównym festiwalu:14 IN OUT FESTIVAL 2020 Architektura / Obraz ruchomy, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk, 12-13.12.2020, co miało miejsce również rok wcześniej z sukcesem, ponieważ film zdobył nagrodę dla filmu eksperymentalnego, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Euroshorts Młodzi Filmowcy, Gdańsk 25.11-1.12.201. 

- Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury przyznajemy co roku. Mają one wspierać rozwój artystyczny kandydatów i obejmować realizację stworzonych przez nich przedsięwzięć. Są przyznawane wyróżniającym się artystom działającym na terenie naszego Miasta. Cieszy mnie fakt, że dzięki naszemu wsparciu powstają tak ciekawe projekty, które zyskują uznanie gremiów eksperckich na festiwalach i konkursach - mówi Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa Wodnicka. Sukcesy osób, które otrzymały Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi są dowodem na to, że dokonujemy słusznych wyborów beneficjentów tego wyróżnienia, co przekłada się na promocję Miasta nie tylko w kraju ale i za granicą - dodaje Jacek Grudzień dyrektor Wydziału Kultury.

Wypowiedzi artystów:

Więcej informacji o filmie i artystce tutaj:                                                    

https://karolinazaborska.com/obliczenia-rytmu-czasoprzestrzennego-miasto

https://karolinazaborska.com

Wypowiedzi artystów:

Related Files

Polecane aktualności

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium wypełniony wodą

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... Read more

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie

Młodzi piloci studiują w starym terminalu lotniska

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Stary terminal na łódzkim lotnisku zyskał nowe życie – wprowadza się do niego Bartolini Air,... Read more

40 minut na 20-minutowym bilecie

Na 20-minutowym bilecie pojedziemy w łódzkich autobusach i tramwajach 40 minut

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź wchodzi w kluczową fazę realizacji największych inwestycji. Dla pasażerów MPK oznacza to... Read more

Szczepienia na Covid

Prezentacja raportu ze szczepień w miejskich punktach

Jolanta Baranowska / UMŁ

Nie dotarły jeszcze szczepionki dla seniorów, którzy byli zapisani w tym tygodniu na szczepienia... Read more

Elektroniczne wydanie Łódzkiej Tytki Seniora - edycja marcowa

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym elektronicznym wydaniem Łódzkiej Tytki Seniora, w którym... Read more

Kontakt