W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa o historii kina – „Kino Polonia”, złożona z kilku tysięcy obiektów i ogromu licencji filmowych

„Kino Polonia” – największa w Polsce ekspozycja stała poświęcona historii kina na ziemiach polskich, zlokalizowana w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej – wchodzi w kolejny etap realizacji.

Wizualizacja wystawy
Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu.

Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Zaprojektowana przez pracownię NsMoon ekspozycja, stworzona na podstawie scenariusza przygotowanego przez kuratora wystawy Piotra Kuleszę oraz dyrektora i autora koncepcji NCKF Rafała Syskę, będzie wyjątkowym audiowizualnym spektaklem.

Różnorodne pod względem formy stanowiska, zawierające tak unikatowe eksponaty, jak zrekonstruowany Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, makietę Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, fonograf Thomasa A. Edisona lub hologram Poli Negri w tańcu, zostaną uzupełnione wielkoformatowymi projekcjami esejów, ukazujących najważniejsze zjawiska filmowe ostatnich 120 lat. Narracja wystawy pozwoli nam poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku. Na ścieżce zwiedzania spotkamy się z gwiazdami filmowymi, obejrzymy największe arcydzieła kinematografii, wybierzemy się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzymy się w atmosferze „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, poznamy kino jidysz, a także zajrzymy do pracowni twórców filmu amatorskiego. Na zwiedzającego będą czekać kostiumy z rodzimych blockbusterów, nagrody przyznane najsłynniejszym filmom, unikatowe pamiątki i strefy zabaw dla najmłodszych kinomanów.

Wraz z postępami w działaniach budowlanych i przygotowaniami konstrukcyjnymi trwa praca nad budową inwentarza wystawy, na który składa się kilka tysięcy obiektów i ogrom licencji filmowych.

Ale Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nie tylko „Kino Polonia”, to również dwie inne wystawy stałe i powiązana z nimi nowoczesna edukacja filmowa, realizowana w supernowoczesnych przestrzeniach warsztatowych i pracowni badawczej z multimedialną biblioteką i archiwum. Na uczestników będą̨ czekać́ laboratoria: dźwiękowe, montażowe, efektów specjalnych, animacji poklatkowej i studio telewizyjne. W trzy salowym kinie, poza pokazami filmów z bieżącego repertuaru, będą się odbywać projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i spotkania z ludźmi filmu, dyskusje panelowe i otwarte konferencje.

Inwestycje i wystawy to oczywiście bardzo ważne, dosłownie fundamentalne kwestie – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF – Ale warto podkreślić, że są one pretekstami do spotkania, budują wrażenia i doświadczenia. Dla odwiedzających zostaną również udostępnione kawiarnie i restauracja, a w przestrzeniach wspólnych powstaną miejsca do odpoczynku, spotkań towarzyskich i rozmów. Zgodnie z ideą realizacji współczesnych centrów kultury, budynek będzie spełniał funkcje edukacyjne – uczył samym wnętrzem i architekturą, wchodził w interakcje ze zwiedzającymi, stając się bazą komunikacji artystycznej.

Generalny wykonawca robót budowlanych: Pagma-Bud //sp. z o.o., spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Powierzchnia wystawy: około 1500 m².

Wystawa zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach: na poziomie +2, +3 i +4 budynku EC1 Wschód.

Polecane aktualności

Jak można się spisać?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa do końca... Read more

Księży Młyn

Łódź buduje Księży Młyn. Remontujemy famuły, budujemy estradę, klub i restaurację

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Jak się zmieni zabytkowe osiedle i jakie jeszcze kryje tajemnice? Zapraszamy na cykl spacerów... Read more

Dodatkowe 10 mln zł na łódzkie drogi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku wyremontujemy więcej ulic. Dzięki dodatkowym 10 mln zł nowy asfalt pojawi się na... Read more

Lalka Astra -  fot. MOMAKIN

Astra gotowa do podróży w kosmos. W Łodzi powstały lalki do nowego filmu Michała Łubińskiego

informacja prasowa

Ma zaledwie 15 centymetrów, robi ponad 60 różnych min, bo ma wymienne szczęki i czoła. Ma też... Read more

Zmiany na Zdrowiu. Przygotowania do łódzkiego metra

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od poniedziałku 19 kwietnia nie będą kursowały tramwaje na Zdrowie. Przygotowane zostaną przystanki... Read more

Kontakt